Wydarzyło się na Bałkanach. Przegląd tygodnia od 7.04 do 14.04

Artykuł opublikowany 18 kwietnia 2008
Artykuł opublikowany 18 kwietnia 2008
Chorwacja Przebywająca w Zagrzebiu Sekretarz Generalny Amnesty International Irene Khan, zwróciła uwagę władz Chorwacji na nieprawidłowości zachodzące przy śledztwach dotyczących zbrodni wojennych, zwłaszcza tych popełnionych przez chorwackich żołnierzy i policjantów.

Podczas trzy dniowego pobytu w Chorwacji, Khan odbyła szereg spotkań z urzędnikami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz członkami stowarzyszeń ofiar wojny domowej na Bałkanach. Obecnie AI prowadzi długoterminową misję, której działania obejmuje nadzór procesów, zwiększanie świadomości społecznej o potrzebie osądzenia podejrzanych o dopuszczenie się zbrodni w Chorwacji i pozostałych państwach dotkniętych konfliktem zbrojnym w latach 90. Według Pani Sekretarz problemem jest brak postępowań karnych wobec niektórych oskarżonych lub ich upolitycznienie, niewystarczająca ochrona świadków oraz naciski na prokuratorów, sędziów oraz śledczych. Khan spotkała również się z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Trybunału w Hadze, z którymi rozmawiała o pomocy dla Chorwacji w odkrywaniu prawdy o zbrodniach dokonanych podczas wojny domowej. Przypomniała także, że jednym z warunków przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej jest osądzenie zbrodniarzy wojennych.

Serbia__

DSCN1553.JPG Serbski koncern energetyczny EPS oraz rosyjska kompania Iner Rao mają zamiar podpisać porozumienie o współpracy. Według Ministra Energetyki Aleksandra Popovicia, protokół ten będzie kolejnym krokiem na drodze integracji EPS z globalną siecią producentów prądu.

Poprzez porozumienie dwie kompanie chcą wyrazić gotowość współpracy oraz chęć budowy wspólnych obiektów. W ten sposób część serbskiej produkcji związanej z sektorem energetycznym zdobędzie nowe zlecenia, a Serbia znajdzie się we wspólnocie niezależnych energetycznie państw. Wpłynie to na bezpieczeństwo oraz na obniżenie kosztów zaopatrywania energią elektrycznego rynku serbskiego, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Minister podkreślił, ze w dokumencie nie wspomina się o prywatyzacji EPS i w najbliższym czasie z pewnością do tego nie dojdzie.

„Przez ostatnie 20 lat w Serbii nie został wybudowany żaden obiekt produkcyjny, a wydatki rosną. Niezwykle korzystna wydaje się być oferta rosyjskiej kompanii, która zobowiązała się do pomocy w budowie nowych obiektów. Po miesiącu od podpisania porozumienia, EPS powinna dostarczyć rosyjskiemu partnerowi listę projektów, które chciałaby wspólnie z nią zrealizować” powiedział Popović.

Rosjanie przede wszystkim zainteresowani są budową hydroelektrowni. Potencjalnymi projektami jest także rozbudowa termoelektrowni Kolubara B i Nikola Tesla B. Według doniesień prasowych Serbia negocjuje podpisanie podobnych protokołów z kompaniami energetycznymi z Norwegii oraz Węgier.