Zjeść ciastko i mieć ciastko

Artykuł opublikowany 30 listopada 2006
Artykuł opublikowany 30 listopada 2006
W Anglii, ludzie mogą powiedzieć Ci, że nie możesz zjeść ciastka i jednocześnie mieć ciastka. To stwierdzenie brzmi trochę dziwnie, bo przecież, kupujemy ciastko, właśnie po to, by je zjeść.

Wszystko wydaje się wyjaśniać, gdy odkryjesz, że pierwotna wersja tego przysłowia mówi, że nie możesz zjeść swojego ciastka, i równocześnie go mieć, czyli, musisz zdecydować się na jedno albo drugie rozwiązanie.

Interesujące, że Francuzi również używają odniesienia do do żywności, w ich analogicznym powiedzeniu: Vouloir le beurre et l’argent du beurre ('nie możesz mieć jednocześnie masła, i pieniędzy które za nie zapłaciłeś'). Włosi preferują odniesienie do napojów, poprzez: Non si può avere la botte piena e la moglie ubriaca ('nie możesz, mieć pełnej butelki wina i jednocześnie pijanej żony')! Hiszpanie, mają za to bardziej religijne odniesienie z No se puede estar en misa y repicando ('Nie możesz być na mszy i jednocześnie dzwonić w dzwony'), podobnie też Niemcy, Man kann nicht auf zwei Hochzeiten gleichzeitig tanzen ('nie możesz tańczyć na dwóch weselach w tym samym czasie').

Nieważne, jakkolwiek na to popatrzyć, wydaje się, ze w Europie, nie można, zjeść ciastka i jednocześnie go zachować. Coś zawsze należy wybrać!