• Grecka młodzież: gdy Facebook przebija tradycyjne media

  Autor(ka): dn. 7 grudnia 2017

  Młodzież w Grecji nie ogląda już wiadomości. A jeśli już to robi, to rzadko. I nie wstydz się tego. Zgadza się na ogół, że czwartej władzy nie można już ufać: wykorzystuje się ją jedynie do szerzenia strachu, dzięki któremu politycy stojący za mediami będą mogli postawić na swoim. Skoro jednak ludzie czytają wiadomości wybiórczo i są pełni wątpliwości, jak udaje im się być na bieżąco?

 • Selfie ergo sum?

  Autor(ka): dn. 7 sierpnia 2015

  Niewiele jest rzeczy na tym świecie, które są tak potajemnie uwielbiane jak selfie. Dlaczego? Co sprawia, że narzekamy na widok pary z kijem do selfie, a chwilę potem sami ustawiamy się, żeby zrobić sobie takie zdjęcie ze znajomymi? Odpowiedź tkwi w mediach społecznościowych i związanej z nimi pędzącej do przodu cyfrowej wymianie doświadczeń nastawionej na własne – dość niepewne – „Ja".

 • Cyborgi, technologia i człowiek przyszłości

  Autor(ka): dn. 5 sierpnia 2015

  Mieszkający w Berlinie Stefan Greiner jest naukowcem zajmującym się cyborgami i współzałożycielem Cyborgs e.V, platformy do naukowej dyskusji. Wyróżnia się również tym, że obserwuje i „hakuje" swoje emocje i czynności fizjologiczne, co funkcjonuje pod nazwą „haktywizmu". Przed Państwem rozmowa o ludziach, cyborgach i przyszłości.

 • W pogoni za pracą: byle racjonalnie!

  Autor(ka): dn. 5 sierpnia 2015

  Jedna na pięć młodych osób w UE – około 5,5 mln obywateli – nie potrafi znaleźć pracy, a wiele innych pracuje na stanowiskach, na które potrzeba niższych kwalifikacji niż te, które posiadają. Bezrobocie wśród młodych osób regularnie gości na pierwszych stronach gazet w całej Europie. Co jednak kryje się za statystykami?  Oto ostatni odcinek reportażu z Londynu i Bukaresztu.

 • Tinder? A gdyby tak spróbować randek offline?

  Autor(ka): dn. 5 sierpnia 2015

  Randkowanie w miastach XXI wieku proste nie jest. Nawet z  brytyjskim akcentem, który według tegorocznych badań jest najbardziej pociągający na świecie. Samuel Abrahams, autor i reżyser nominowany do nagrody BAFTA, wysłał Toma (Greavesa) do wschodniego Londynu, żeby ten spróbował randkowania – ale offline. Jego krótki film ukazuje piękno życia w świecie bez mediów społecznościowych.

 • St. Paul and the Broken Bones: Bóg, religia, rock'n'roll

  Autor(ka): dn. 1 sierpnia 2015

  Paul Janeway, główny wokalista w zespole St. Paul and the Broken Bones, miał najpierw zostać kaznodzieją w małej mieścinie w stanie Alabama, a potem księgowym. Niewiele brakowało, a nigdy nie podzieliłby się ze światem swoim wielkim talentem.

 • Map of the week: the prices of cigarettes across Europe

  Autor(ka): dn. 28 lipca 2015

  We've known now for over 20 years that smoking damages health, and it is evermore difficult for a smoker to find a place where they can "feed their addiction" without being lectured or grumbled at. Nevertheless, Europe is still fond of its tobacco addiction. According to European Committee data, 28% of Europeans were smokers in 2012. How much did they have to pay for a packet? Check out our map!

 • Brytyjski ruch przeciwko polityce oszczędności daje o sobie znać

  Autor(ka): dn. 22 lipca 2015

  W sobotę 20 czerwca na ulice Londynu wyszło ćwierć miliona ludzi w ramach demonstracji „End Austerity Now" zorganizowanej przez brytyjski ruch przeciwko polityce oszczędności The People's Assembly Against Austerity.

 • BookTube, czyli cyfrowe szaleństwo czytania

  Autor(ka): dn. 21 lipca 2015

  Wśród internautów – głównie w wieku studenckim – pojawił się nowy trend, który polega na tworzeniu youtubowych wideorecenzji uprzednio przeczytanych książek. Krótko mówiąc – Booktube! Skąd się wział i z czym to się je?

 • Igrzyska Europejskie w Baku: czyżby falstart?

  Autor(ka): dn. 16 lipca 2015

  W ostatnią niedzielę czerwca zakończyły się pierwsze w historii Igrzyska Europejskie – przez dwa intensywne tygodnie sportowcy z całej Europy zmagali się w wielu konkurencjach w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Jaki cel przyświecał temu wydarzeniu? Cafébabel odpowiada.