• Za kulisami Berlinale 2017

  Autor(ka): dn. 25 lutego 2017

  Począwszy od sprzedawców biletów, a skończywszy na tłumaczach – prawdziwa niewidzialna armia zajmuje się przygotowaniem jednego z największych festiwali filmowych w Europie. Rolą tej armii jest zagwarantowanie, by wszystko przebiegło płynnie. To wymaga poświęcenia i cierpliwości. Większość mediów skupia się na gwiazdach i reżyserach. My postawiliśmy na osoby pracujące za kulisami Berlinale.

 • Czy Emmanuel Macron uchroni Francję przed Marine Le Pen?

  Autor(ka): dn. 22 lutego 2017

  Ostatnie miesiące były zdominowane przez politycznych outsiderów – począwszy od Marine le Pen, skończywszy na Donaldzie Trumpie. Ale czy młody i niezależny Emmanuel Macron ma w sobie wystarczająco dużo z outsidera, żeby zostać nowym prezydentem Francji? [OPINIA]

 • „Ich habe kalt!”: językowa biografia z Południowego Tyrolu

  Autor(ka): dn. 19 lutego 2017

  Południowy Tyrol leży we Włoszech, jego mieszkańcy mówią po włosku i niemiecku, ale jest jeden problem –brakuje tu nauczania dwujęzycznego. Stefan K., 21-letni student fizyki z Bressanone, miejscowości i gminy we włoskiej prowincji Bolzano, w wywiadzie opowiada o swoich doświadczeniach związanych z  wielojęzycznością i „językowym apartheid” na kulturowej granicy między Niemcami i Belpaese.

 • Quiz: To już naprawdę 30 urodziny Erasmusa?

  Autor(ka): dn. 13 lutego 2017

  Znasz odpowiedzi na te pytania bez sprawdzania w Google? Program wymiany studentów obchodzi w tym roku swoje 30 urodziny. Sprawdź swoją wiedzę! 

 • Koniec wegetariańskich kiełbasek w Niemczech

  Autor(ka): dn. 7 lutego 2017

  Niemiecki minister żywności, rolnictwa i ochrony konsumentów Christian Schmidt ma w sobie wiele współczucia dla mięsożerców. Uważa, że nie można mieszać im w głowach, dlatego wegetariańskim kiełbaskom i sznyclom powinno się zmienić nazwy.

 • Europejski Angst: „Musimy być odważni”

  Autor(ka): dn. 8 stycznia 2017

  Podczas czwartej i jednocześnie ostatniej debaty dotyczącej populizmu, ekstremizmu i eurosceptyzmu na konferencji European Angst studenci z różnych krajów dyskutowali ze słoweńskim filozofem Slavojem Žižekiem i turecką pisarką Elif Şafak. Rozmowa dotyczyła różnych możliwości produktywnej konfrontacji z ekstremizmem.

 • Berlin: co przyjdzie po wściekłości?

  Autor(ka): dn. 29 grudnia 2016

  Cztery młode kobiety, które wybrały Berlin na swój przybrany dom, są oszołomione po zamachu na berliński jarmark świąteczny. Doszło do niego 19 grudnia. Dwanaście osób straciło życie, wiele innych zostało rannych.

 • Powrót królów powrotem kultury gwałtu?

  Autor(ka): dn. 15 lutego 2016

  Na początku lutego w 43 krajach miało odbyć się „spotkania lokalne” zorganizowane przez założycieli strony internetowej Return of Kings. W czym tkwi problem? Portal otwarcie promuje mizoginię, homofobię i legalizację gwałtów. Spotkanie w Brukseli zostało odwołane w ostatniej chwili, ale sam ruch pozostaje silny. Jego założyciel Roosh V nie zamierza poddać się w rozpowszechnianiu swojej ideologii.

 • Życie na paryskiej ulicy: przetrwać noc

  Autor(ka): dn. 28 stycznia 2016

  Ponad 10 000 ludzi w Paryżu żyje na ulicy, w  metrze i schronieniu wykonanym własnoręcznie z kartonów i palet. Ze swoim dobytkiem idą przez miasto. Czasami w poszukiwaniu nowego schronienia dachu nad głową, czasami tylko po gorącą kawę. Nasza reporterka udaje się z wizytą do ośrodka dla bezdomnych. 

 • Mniam-mniam: wegetariańska Turcja

  Autor(ka): dn. 24 listopada 2015

  Podczas mojego erasmusowego pobytu w Stambule pokochałam kuchnię turecką. Turcja ma opinię państwa uwielbiającego mięso – to prawda! Jednak wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że Turcja to również wspaniałe miejsce dla wegeterian. Bycie wegetarianką w Stambule pozwoliło mi odkryć pewne imponujące tureckie dania bezmięsne.