• Owen Lean: licencjat w dziedzinie nauk magicznych

  Autor(ka): dn. 15 lutego 2017

  Każdy, kto dorastał w latach 90 i czytał Harrego Pottera z pewnością spędził długie godziny marząc o zostaniu prawdziwym czarodziejem czy czarownicą. Okazuje się, że aby nauczyć się magii wcale nie trzeba dostać się do Hogwartu – wystarczy pojechać do Dublina.

 • Crystal Fighters: „Brexit niewiele zmieni”

  Autor(ka): dn. 14 lutego 2017

  Crystal Fighters od początku istnienia otaczała  aura tajemniczości. Zespół wydał trzy płyty i przez cały ten czas nie prostował domysłów fanów, którzy między innymi długo podejrzewali, że pochodzą z Hiszpanii. Zresztą to dla nich żadne wyzwisko: kochają po równo kulturę baskijską i brytyjską, nawet po szoku spowodowanym Brexitem.

 • Randka solo: przewodnik cafébabel po masturbacji

  Autor(ka): dn. 14 lutego 2017

  W te Walentynki nie zapominajcie o Waszych znajomych singlach. Podczas gdy wszyscy są zajęci pocałunkami i czułościami, im pozostaje tylko paczka chusteczek i piosenka Céline Dion. Ale miłość własna też jest ważna.

 • Journey to the centre of Paris: An evening with a cataphile

  Autor(ka): dn. 9 lutego 2017

  Around 20 metres underneath the sidewalks of Paris is a vast web of corridors: the catacombs. Only a small section of it is accessible to tourists - the rest is (illegally) explored by cataphiles. One of them agreed to be my guide. 

 • Rumunia: żarty się skończyły

  Autor(ka): dn. 7 lutego 2017

  Ponad 150 000 osób zebrało się w ubiegłą środę wieczorem w Bukareszcie, a 300 000 na terenie całego kraju po tym, jak rumuńskie władze wprowadziły ustawę łagodzącą wymiar kary grożącej za korupcję. To największe zgromadzenie, jakie odnotowano w Rumunii od upadku komunizmu.

 • Dlaczego brytyjskie utwory na Eurowizji zawsze są takie okropne?

  Autor(ka): dn. 7 lutego 2017

  Choć Wielka Brytania jest jednym z tych krajów, które mają z góry zagwarantowany udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, brytyjskie propozycje od siedmiu lat nie są w stanie przebić się nawet do pierwszej dziesiątki. Patrząc na tegorocznych kandydatów, szanse na zmianę tej sytuacji w najbliższej przyszłości są niewielkie. [OPINIA]

 • Train of thought: 100 lat Kolei Transsyberyjskiej

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  W 2016 roku obchodziliśmy 100 lat istnienia Kolei Transsyberyjskiej. Najdłuższa linia kolejowa świata, licząca 9 289 km, biegnie z Moskwy do Władywostoku, łącząc Europę i Azję. Francuski fotograf Damian Rayuela zaprasza nas na pokład swojego „Train of thought” (tok myślenia, dosł. pociąg myśli), aby wspólnie przemierzyć Chiny, Rosję oraz Mongolię i odkryć, co widzą i czują jego pasażerowie. 

 • Jak zostać Niemcem – wyjaśnia Anglik

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  Jak wiadomo w redakcji cafébabel uwielbiamy wymianę międzykulturową, ale wiemy też doskonale, że asymilacja bywa trudna. Na szczęście Adam Fletcher, Anglik na co dzień mieszkający w Berlinie napisał „Jak zostać Niemcem” – przewodnik dla każdego, kto pragnie zapoznać się z tajnikami germańskiego stylu życia. Nasi brytyjscy i niemieccy redaktorzy wybrali dla nas swoje ulubione fragmenty.

 • Emmanuel Macron. To już jest koniec?

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  [OPINIA] W zaledwie kilka miesięcy stał się politykiem, na którego Francja czekała. Zakładając ruch “En Marche”, Emmanuel Macron utorował sobie drogę do równie świeżej, co oczywistej kandydatury prezydenckiej. Do czasu. Wszystko posypało się, kiedy oficjalnie ogłosił, że zamierza kandydować. Czy na tym się skończy jego polityczna kariera?

 • Co dalej z Brexitem po wyroku Sądu Najwyższego?

  Autor(ka): dn. 30 stycznia 2017

  Kolejny wyrok sądu i kolejny raz zapadła ta sama decyzja ­– ale tym razem już ostateczna. Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że do uruchomienia procedury Brexitu rząd Theresy May musi uzyskać zgodę parlamentu. Co to jednak konkretnie oznacza w świetle ostatnich bezprecedensowych zawirowań politycznych?