• Polska, Litwa, Rumunia: europejskie Guantánamo

  Autor(ka): dn. 9 marca 2011
  Biały koń, porzuciwszy w śniegu wycieńczone ciało Vincenta Gallo, wlecze się z wysiłkiem. Zwierzę ubrudzone jest ludzką krwią. Oto zapierający dech w piersiach epilog ostatniego filmu Jerzego Skolimowskiego, Essential Killing (2010), w którym amerykański aktor wciela się w rolę taliba przewiezionego do tajnej bazy CIA ukrytej w lesie Mazowsza.
 • Energetyczna rewolucja na berlińskich parkietach

  Autor(ka): dn. 9 marca 2011
  Na hasło „zielona” muzyka, przychodził nam może na myśl klub WATT w Rotterdamie posiadający parkiet zasilany energią odnawialną. To jest jednak pojedyncza inicjatywa, bardziej symboliczna, niż skuteczna. W kwestii oszczędzania energii w klubach, czy na festiwalach jest jeszcze wiele do zrobienia. W Berlinie znaleźli się pionierzy gotowi podjąć to wyzwanie.
 • Ukraińskie feministki z Femenu z wypiętą piersią bronią godności kobiet

  Autor(ka): dn. 23 lutego 2011
  Zaczęło się od kwitnącej turystyki seksualnej na Ukrainie, która wzbudziła wstręt trzystu członkiń ruchu feministycznego Femen. 12.000 prostytutek, coraz liczniejsi „seksturyści”, a wszystko pod przychylnym okiem władz. Od trzech lat aktywistki Femenu organizują akcje uliczne, podczas których używają swoich nagich piersi jako jedynej broni politycznej.
 • We francuskim Nantes studenci żywią się za jedno euro!

  Autor(ka): dn. 15 lutego 2011
  Nabiał, owoce i warzywa, mięso, żywność pakowana, konserwy… Zdrowa żywność, na którą studenci nie zwracają nawet uwagi w supermarkecie ze względu na ograniczone możliwości finansowe, sprzedawana jest za symboliczne jedno euro na bazarze organizowanym od 10 lat przez organizację studencką ASEF. W każdy czwartek bazar pełen jest ludzi. Reportaż.
 • Tiken Jah Fakoly: Niepodległość trzeba wyrwać siłą

  Autor(ka): dn. 4 lutego 2011
  Paryska wizyta Tikena Jaha Fakoly’ego, artysty zaangażowanego pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej, jest zapowiedzią czerwcowego Tygodnia Afrykańskiej Solidarności, a zarazem koncertu piosenkarza na stadionie Bercy, ale przede wszystkim to okazja do rozmowy na temat wpływu, jaki mogą mieć wydarzenia w Tunezji na resztę kontynentu.
 • WAMP w węgierskim designie

  Autor(ka): dn. 22 kwietnia 2010
  WAMP, bazar designu w Budapeszcie, od 2006 roku co miesiąc przyciąga setki młodych węgierskich projektantów, których prace podziwia coraz szersza publiczność. WAMP to jednak nie tylko kolektyw promujący węgierski design, to także wspaniały katalizator rozwoju gospodarczego.
 • "Putin jest typowym przykładem człowieka ery globalizacji"

  Autor(ka): dn. 23 października 2007
  Szczyt Unia Europejska - Rosja w Lizbonie zaplanowany na 26. października powinien pokazać jakie są plany cara Putina w kwestii polityki energetycznej oraz jego sukcesji na Kremlu. Dimitrij Golinko, rosyjski poeta i krytyk sztuki, dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami.
 • Françoise Cactus: "Jesteśmy atakowani seksem"

  Autor(ka): dn. 8 października 2007
  Françoise Cactus, 47-letnia Francuzka uznawana za berlińską divę i mistrzynię słowa, jest wokalistką i perkusistką popowej grupy Stereo Total. Przywołuje ona francusko-niemiecką dwujęzyczność na płaszczyźnie relacji męsko-damskich, odnosi się do Gainsbourga oraz do współczesnych frustracji.
 • Niechciani nielegalni

  Autor(ka): dn. 10 lipca 2007
  Położone pomiędzy Wschodem i Zachodem Ateny stały się przystankiem końcowym wielu imigrantów. Najbardziej liczna mniejszość albańska jest zarazem najbardziej napiętnowaną w Grecji.
 • "Białoruś musi samodzielnie dojrzeć"

  Autor(ka): dn. 9 lipca 2007
  Sztuka jest polityką. Oto druga odsłona naszej serii przedstawiającej portrety artystów, którzy próbują przeciwstawić się "kulturalnemu Czarnobylowi" na Białorusi tłamszonej przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.