• Warzenie piwa nad trumną Lecha Kaczyńskiego

  Autor(ka): dn. 19 sierpnia 2010
  Czy slogan reklamujący piwo może stać się przedmiotem walki politycznej między dwiema głównymi partiami jakiegoś kraju? Odpowiedź brzmi „tak”, jeśli krajem tym jest Polska a nazwa piwa to zarazem imię byłego prezydenta, tragicznie zmarłego w kwietniowym wypadku samolotowym.
 • Mur różnic dzieli w Berlinie Greków i Niemców

  Autor(ka): dn. 1 lipca 2010
  Począwszy od lat 50., Berlin to miasto przyjazne imigrantom. Wtedy właśnie niemiecka stolica przyjęła z szeroko otwartymi ramionami greckie rodziny, których dzieci dzielą dziś uniwersyteckie ławki z młodymi Niemcami. Jak jednak wygląda życie przeciętnego Greka w Berlinie, w czasie gdy niemiecka prasa nazywa ich „biedakami” i „nierobami”, bo nie chcą zapłacić za grecki kryzys?
 • Belgia – powyborcze scenariusze

  Autor(ka): dn. 25 czerwca 2010
  Separatyzm, regionalizm, komunotaryzm... wszystkie te "izmy" możemy przypisać postaci Barta de Wevera. Czy zwycięstwo lidera N-VA (la Nouvelle Alliance Flamande) w wyborach z 13 czerwca to początek końca jedności Belgii? Nic z tych rzeczy! Vincent Laborderie z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain (UCL) ostudza emocje wywołane przez siewców paniki i zarysowuje portret Belgii po kryzysie.
 • Conciliabules: sztuka, oddech wolności dla kobiet w trudnej sytuacji

  Autor(ka): dn. 20 kwietnia 2010
  Ubóstwo w Europie stopniowo się feminizuje.... Pozostawione same sobie, w trudnej sytuacji życiowej, kobiety cierpią z jego powodu częściej niż mężczyźni. Artystki z Conciliabules odpowiedziały na zaproszenie do konkursu ogłoszonego z okazji Europejskiego Roku Walki z Biedąi Wykluczeniem Społecznym.
 • Songbeat w Berlinie: jak stworzyć swój start-up

  Autor(ka): dn. 1 marca 2010
  Zaistnienie w branży muzyki online w wieku 25 lat i bez środków na miarę tych, jakimi dysponuje Apple, wydaje się przedsięwzięciem niemożliwym. Tymczasem udało się to dwóm berlińczykom. Z pomocą profesjonalistów z całego świata oraz dzięki własnej wytrwałości, Songbeat zyskał grono swoich zwolenników.
 • VAT – podatek wszystkich Europejczyków

  Autor(ka): dn. 2 października 2008
  Stawki VAT różnią się w poszczególnych krajach. Podatek od towarów i usług jest jednak w dużym zakresie regulowany przez Unię Europejską. Po raz pierwszy wprowadzono go w latach 50. we Francji.