• Gated communities: osiedla dla bogaczy

  Autor(ka): dn. 30 listopada 2012
  Kilka kroków od Genk i Hasselt, tak zwana "gated community", pełni rolę "najbardziej luksusowej rezydencji w Belgii". Zbudowana niczym opancerzony park wakacyjny, rezydencja wita bogaczy, oraz zamożnych biznesmenów cierpiących na brak poczucia bezpieczeństwa. Oto sprawozdanie ze złotego więzienia, gdzie strach idzie w parze z awansem społecznym.
 • Homofobia w Sankt Petersburgu

  Autor(ka): dn. 12 marca 2012
  W 1993 roku Rosja usuwa homoseksualizm z listy przestępstw podlegających karze więzienia, natomiast w 6 lat później - w 1999, homoseksualizm znika także z listy chorób psychicznych. W 2012, parlament w Sankt Petersburgu uchwala ustawę zakazującą publicznego propagowania homoseksualizmu, biseksualności i transseksualności. Który element tutaj nie pasuje?
 • Stuck In The Sound, czyli ci, których trzeba poznać

  Autor(ka): dn. 5 marca 2012
  Wydanie nowego albumu „Pursuit” przez niezależną francuską wytwórnię Discograph pozwoliło paryskiemu zespołowi wypracować swój własny styl i marzyć o odniesieniu międzynarodowego sukcesu na miarę grupy Phoenix czy M83. W jaki sposób chcą dojść na szczyt? „Eliminując wszystko to, co stanie im na drodze”.
 • „Trzymam się z dala od polityki, ale Viktor Orbán jest moim znajomym na Facebooku”

  Autor(ka): dn. 29 kwietnia 2011
  Po jedenastu miesiącach pracy i dziewięciu dniach obrad w parlamencie, 17 kwietnia uchwalono nową węgierską konstytucję. Spośród 386 posłów, tylko socjaliści i liberałowie zbojkotowali głosowanie. Za nową ustawą zasadniczą głosowało 262 deputowanych, 44 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
 • Rzym: rowerem na skraju piekła

  Autor(ka): dn. 13 kwietnia 2011
  Początkowo jeździłam na rowerze z wygodnictwa, jednak z czasem stałam się rowerzystką z przekonania. Jako że pochodzę ze Strasburga, królestwa dwóch kółek, zrobiłam wszystko, aby zaopatrzyć się w rower także w Rzymie (pomimo komentarzy moich znajomych, że to samobójstwo).
 • Bośnia: ćevapi vs. Big Mac

  Autor(ka): dn. 28 marca 2011
  Sobota przed południem to godziny szczytu dla „Ćevabdžinica kod Muje”, tradycjonalnej bośniackiej grillowni, najsłynniejszej w całej Banja Luce. Kelnerka uwija się między klientami wygodnie ulokowanym na słonecznym tarasie, i nikt zdaje się zbytnio nie przejmować rychłym wejściem na bośniacki rynek amerykańskiej sieci fast foodów McDonald’s.
 • Karima Delii: „Eurodeputowani są oderwani od rzeczywistości”

  Autor(ka): dn. 22 marca 2011
  W czwartek, 3 marca, rok po podwyższeniu ich miesięcznego budżetu o 1500 euro, europejscy deputowani opowiedzieli się za jego następną podwyżką o kolejne 1500 euro. Daje to w sumie wzrost wydatków o 27 milionów euro w ciągu dwóch lat, podczas gdy zwykli Europejczycy zaciskają pasa.
 • Ghinzu: belgijskie dzieci rocka

  Autor(ka): dn. 9 grudnia 2010
  „Im więcej tniesz, tym ostrzejsze się stają”. O kim mowa, o Ghinzu? Trzy albumy utrzymane w stylu rocka alternatywnego, coraz większa sprzedaż, wybuchy na scenie i pełny luz poza nią. Spotkanie podczas francuskiego festiwalu Solidays z będącymi u szczytu formy, Johnem Stargasm i Jeanem Monevideo.
 • Wyłudzenia, oszustwa i dziennikarstwo

  Autor(ka): dn. 16 sierpnia 2010
  Korupcja polityczna w Europie stała się (na nowo) cyklem felietonów tego lata. Stając naprzeciw informacji ujawnionych przez prasę, rządy starej Europy potępiają, a nawet starają się uciszyć media, których działań się obawiają. Jednak poczynania rządów są różne.
 • Alessandro Mannarino: muzyka świata w mieście marzeń

  Autor(ka): dn. 26 marca 2010
  Nowy talent włoskiej sceny muzycznej, trzydziestoletni Alessandro Mannarino, rzymianin po czubki wąsów, znalazł złoty środek na hit. Mieszanka poetyckich tekstów z dźwiękami z czterech stron świata przyniosła efekty.