• Hiszpania przed wyborami: o jedną cyberkroplę za dużo

  Autor(ka): dn. 5 kwietnia 2011
  22 maja tego roku Hiszpanie zadecydują przy urnach o przyszłości politycznej większości wspólnot autonomicznych i miast. Ten sprawdzian zapewne będzie trudny i dla rządu, i dla opozycji, a jego wyniki mogą się okazać nie do przecenienia przed wyborami do parlamentu w roku 2012. Zarządzanie kryzysem i niedawne wprowadzenie tzw. Ustawy Sinde [od nazwiska hiszpańskiej Minister Kultury, przyp. red.
 • Inna Barcelona: nie tylko Gaudí

  Autor(ka): dn. 31 marca 2011
  Hrabiowskie miasto, [La Ciudad Candal jest alternatywną nazwą Barcelony] kolebka najbardziej barwnego ruchu w historii architektury, dzięki któremu wznoszą się wieże Sagrada Familia oraz kwitnie Park Güell – do takiego obrazu przekonały nas władze Barcelony, i turystów, i mieszkańców. Ale o jakim mieście mówią?
 • 23-F + Arabskie rewolucje: Krótka przypowieść polityczna

  Autor(ka): dn. 25 lutego 2011
  W czasie gdy społeczne rewolty obalają dyktatury w całym świecie arabskim, obchodzimy trzydziestą rocznicę dnia 23-F: estetycznie doskonałego ale nieudanego zamachu stanu, razem z jego nieokrzesanymi, wąsatymi wojskowymi terroryzującymi parlament i salwami wydawanymi w powietrze. Można nawet pomyśleć, że aktualność i historia stykają się mimowolnie, zachęcając do filozofowania.
 • Liban: w rękach wciąż blackberry, nie kałasznikowy

  Autor(ka): dn. 28 stycznia 2011
  12 stycznia tego roku 11 ministrów libańskiego Rządu Jedności Narodowej, kierowanego przez Saada Hariri, złożyło grupową dymisję. Narodowy kryzys? Raczej kolejny punkt na długiej już liście zawirowań politycznych. Mimo korków, telefonów najnowszej generacji i sporadycznych wojen, hiszpańska woluntariuszka opisuje spokój libańskiej codzienności.
 • Ekologia na kółkach: Bruksela stawia na zielone

  Autor(ka): dn. 20 stycznia 2011
  Zabiegana, szara i oficjalna Bruksela chce wykorzystać szansę na odnowienie się jako miasto wydajne, a jednym z kluczy, żeby to osiągnąć, jest zmiana pomysłu na transport miejski. Jak ograniczyć używanie samochodów, a zwiększyć korzystanie z rowerów publicznych? Oto walka o odkorkowanie stolicy Europy.