• CZARNY CZWARTEK: PARYSCY SQUATTERSI wychodzĄ z cienia

  Autor(ka): dn. 29 lipca 2013

  Paryż – miasto miłości, miasto świateł i miasto powalająco wysokich czynszów. Na przestrzeni ostatnich 10 lat, ceny wynajmu mieszkań wzrosły tu o 50%, choć w mieście stoją tysiące pustostanów. ”Czarny Czwartek” – grupa młodych francuskich aktywistów od kilku lat wnosi działanie w paryskie pustostany i dzięki temu – daje im drugie życie.

 • Wielokulturowość po włosku: masowa emigracja

  Autor(ka): dn. 15 grudnia 2011
  Dobrze sytuowani Włosi nie tylko opuszczają swój kraj w tak samo szybkim tempie jak napływają do niego imigranci, ale wraz ze zmianą adresu na zagraniczny, modyfikują też postrzeganie swojej tożsamości narodowej. Nowa wrażliwość wielokulturowych, otwartych umysłów zderza się z mentalnością pokolenia ich rodziców. Czy młode pokolenie pozostanie wierne swojej ojczyźnie?
 • Wyludniony rynek czytelnictwa w „Jugosferze”

  Autor(ka): dn. 26 sierpnia 2011
  „Obojętność wobec książek prowadzi do nierozważnego zubożenia naszego życia” - to słowa Ivo Andricia, najznamienitszego jugosłowiańskiego pisarza. Pięćdziesiąt lat po tym, jak otrzymał nagrodę Nobla, mieszkańcy byłej Jugosławii są niebezpiecznie blisko zignorowania jego słusznej przestrogi.
 • Proekologiczna Bruksela chce świecić przykładem

  Autor(ka): dn. 3 lutego 2011
  Jeśli mieszkasz w Brukseli, możesz zostać zrugany za to, że w dniu białego worka do recyklingu wystawiłeś na ulicę worek niebieski. Niesiona przez ciebie reklamówka w supermarkecie też może przyciągnąć kilka nieprzyjemnych spojrzeń. W stolicy Unii Europejskiej rozmawiamy z dwoma młodymi osobami działającymi na rzecz ochrony środowiska.