• Europa w olimpijskiej formie

  Autor(ka): dn. 30 maja 2012
  27 lipca rozpoczną się w Londynie 30-te Letnie Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej. Święto pstrokatych slipów, wyrzeźbionych ciał i chińskiego hymnu, który będzie rozbrzmiewał 5 razy dziennie. Przez 15 dni świat będzie się kręcił według angielskiego czasu. W gruncie rzeczy wokół krzywych, rosyjskich atletów, naturalnych mięśni (sic) amerykańskich biegaczy i elastycznych chińskich gimnastyczek.
 • Nicolas Sarkozy - prezydent i jego przemiana

  Autor(ka): dn. 10 kwietnia 2012
  W 2007 r. przyszły prezydent - elekt zrobił kampanię wyborczą skoncentrowaną na jakości pracy ze słynnym hasłem  ,,pracować więcej by zarabiać więcej” oraz pomysłem na prawdziwe zmiany. Określające go opisy jasno wskazują: Sarkozy jest wtedy postrzegany jako liberał, proamerykański pragmatyk o zwykłych, mało francuskich wartościach.
 • Nowa fala germanofobii w Europie

  Autor(ka): dn. 16 grudnia 2011
  Głosy oskarżające kanclerz Niemiec – Angelę Merkel – o bezczynność podczas kryzysu euro oraz o przyczynianie się do tworzenia „zbyt niemieckiej” wspólnoty europejskiej, nie tylko rozbrzmiewają coraz głośniej, ale stają się też coraz bardziej niebezpieczne, coraz bardziej zjadliwe.