• Zakłady piłkarskie we Włoszech: tylko zwykła gra?

  Autor(ka): dn. 8 czerwca 2012
  We włoskim środowisku piłkarskim znowu zawrzało z powodu skandalu wokół nielegalnych zakładów, który wielu zaprowadził za kratki, a znane osobistości na pierwsze strony gazet. Jeśli włoska drużyna narodowa ostatecznie zagra na Euro 2012, najnowsze medialne doniesienia nt. „podwójnego życia” piłkarzy nie pozostaną bez wpływu na jej poczynania.
 • Wieloetniczne Euro 2012, „a na końcu i tak wygrywają Niemcy”

  Autor(ka): dn. 7 czerwca 2012
  Są tacy, którzy próbują pozyskać zawodników wśród emigrantów drugiego pokolenia. Inni, posiadając podwójne obywatelstwo, decydują się na grę dla silniejszej reprezentacji lub po prostu cenią sobie środowisko młodych talentów różnorodnego pochodzenia. Tegoroczne Mistrzostwa Europy można wygrać dzięki multikulturalizmowi oraz grze bardziej globalnej, różnorodnej i nieprzewidywalnej.
 • Czy dni „fish and chips” są policzone?

  Autor(ka): dn. 5 czerwca 2012
  Chi dorme non piglia i pesci” (czyli „bez pracy nie ma kołaczy”) głosi włoskie przysłowie, a dosłownie oznacza „kto śpi, nie chwyta ryb”. Ale kto ryby łowi, też nie może już spać spokojnie: najsłynniejszemu brytyjskiemu daniu „fish and chips” grozi wykreślenie z menu. Złe gospodarowanie morskimi zasobami może, w dłuższym okresie, doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków ryb.
 • Czy Budapeszt jest jeszcze gay friendly?

  Autor(ka): dn. 16 maja 2012
  Położenie społeczności LGBT w Budapeszcie z dnia na dzień robi się coraz bardziej skomplikowane. Jobbik, ekstremistyczna partia prawicowa, przedłożyła projekt ustawy mającej na celu bezwzględne karanie każdej formy okazywania homoseksualności publicznie.
 • Pornografia domowej roboty

  Autor(ka): dn. 16 maja 2012
  Kilka lat temu Internet obiegła sympatyczna pioseneczka, której słowa brzmiały „because internet is for porn!”. Trudno się z nimi nie zgodzić. Jedna kwestia jest jednak zastanawiająca - jak to możliwe, że produkt niewymagający skomplikowanych narzędzi, czasami wręcz fascynujący w swojej śmieszności, jest na tyle atrakcyjny, aby przekonać ludzi do przejścia na drugą stronę kamery?
 • Hiszpania: La Razón i jej „bezrozumny” redaktor naczelny

  Autor(ka): dn. 10 maja 2012
  Dobro, zło. Prawica, lewica. Przyjaciele, nieprzyjaciele. Czy tak można zreasumować wizję świata Francisco Marhuendy, naczelnego redaktora hiszpańskiego, prawicowo-katolickiego dziennika La Razón, trzeciego pod względem sprzedaży wśród mieszkańców Madrytu? Wygląda na to, że tak. Najzupełniej normalnie.
 • Tragedia grecka w trzech aktach: jak się poruszać i czym się ogrzać w Atenach

  Autor(ka): dn. 4 maja 2012
  Jak wygląda codzienne życie w cieniu gospodarczego kryzysu w wyśmiewanej, wyszydzanej, i na końcu zapomnianej Grecji oczami Kateriny Tzekou, 25-letniej studentki i Costy Andreotisa, pracownika muzeum?
 • Europejska kampania, czyli strategie i sojusze Hollande'a

  Autor(ka): dn. 21 marca 2012
  W sobotę 17 marca miała miejsce wielka medialna operacja w celu zgromadzenia wokół François Hollande’a najbardziej wpływowych socjalistycznych polityków europejskich. Ta strategia może zapoczątkować powrót Starego Kontynentu do agendy politycznej Francji, która jak dotąd raczej dystansowała się od Europy.