• Bałkański Disneyland Kusturicy vs największy Jezus świata

  Autor(ka): dn. 29 października 2012
  ''Nauczmy naród kochać architekturę narodową” - według Wiktora Hugo, dumę narodową można połączyć z urbanistyką. Wielu podziela tę opinię. Związek ten widoczny jest od 20 lat w nowych państwach, powstałych po rozpadzie Jugosławii. Gdy z jednego tworu państwowego powstaje siedem nowych, trzeba zbudować własną tożsamość, która pozwoli odróżnić się od sąsiada.
 • Yann Tiersen: „Francja odrzuca swoje bogactwo kultur”

  Autor(ka): dn. 24 sierpnia 2012
  Znają go wszyscy, ale niewiele osób naprawdę wie, czym się zajmuje. A jednak Yann Tiersen ostatnio nie próżnował: po wydaniu swojego ostatniego albumu „Skyline” w 2011 roku (Mute Records), koncertował i brał udział w wielu projektach, krążąc między USA, Ouessant i Paryżem.
 • Lokalne waluty: orzeł czy reszka? (cz. 2)

  Autor(ka): dn. 26 lipca 2012
  Od Londynu przez Tuluzę aż po Ateny. Europą wstrząsa pewien rodzaj walutowej euforii. Wszyscy chcą bić własna monetę! Wyzwanie dla eurokratów? Bez wątpienia. Reakcja na kryzys? Być może. Oto druga część artykułu, w którym przyjrzymy się temu nie znającemu granic zjawisku.
 • Berlińscy skaterzy: subkultura i przyjaźń na pełnych obrotach

  Autor(ka): dn. 2 lipca 2012
  Po sukcesie filmu „This Ain’t California”, opowiadającego o początkach kultury skate w NRD, niemieccy skaterzy nadal uważają się za reprezentantów subkultury. Ruszamy do Friedrichshain, dzielnicy w Berlinie Wschodnim, aby przekonać się, czy kultura skate nadal trzyma się mocno.
 • Miasto złudzeń? Młodzi imigranci w Berlinie

  Autor(ka): dn. 26 czerwca 2012
  Jeśli szukasz cudzoziemców, którym ciężko się żyje w Berlinie, „znajdziesz ich bez problemu” – rzuca Marion, studentka, która spędziła rok w Berlinie. Co prawda Niemcy potrzebują imigrantów, ale w stolicy czynsze rosną, a pracę można znaleźć głównie w gastronomii. Pomimo to, wielu młodych Europejczyków przyciąga energia tego miasta, nawet jeśli czasem przeżywają rozczarowanie.
 • Offowy Belgrad: młodość, zaangażowanie, entuzjazm

  Autor(ka): dn. 18 czerwca 2012
  W „Białym Mieście” kwitnie życie kulturalne i artystyczne. Rozwój kultury alternatywnej zawdzięczamy aktywnej mniejszości, która pragnęła zagospodarować opuszczone miejsca w przestrzeni miejskiej. Rozmaite organizacje pozarządowe, ośrodki kulturalne i squaty starają się pokazać nowoczesne oblicze miasta. Oto spotkanie z tą nową generacją - aktywnymi działaczami na rzecz kultury offowej.