• DAN PERJOVSCHI: Rumuni są rasistami

  Autor(ka): dn. 5 lutego 2014

  Dan Per­jo­vschi, uro­dzo­ny w 1961 roku w mie­ście Sybin w Ru­mu­nii, jest dziś gwiaz­dą w świe­cie sztu­ki. W barze, w któ­rym się spo­ty­ka­my, ku zdzi­wie­niu kel­ne­ra, ele­ganc­ka dy­rek­tor mu­zeum wpada z gra­cją i za­chwy­tem w ra­mio­na Per­jo­vschie­go. Gdy jed­nak za­czy­na­my roz­ma­wiać o ko­mu­ni­zmie, at­mos­fe­ra gęst­nie­je

 • Ja, Panik: TęsknOTA PROSTO Z WANNY

  Autor(ka): dn. 5 lutego 2014

  Słuchając tej piosenki odnosi się wrażenie, że mamy do czynienia z absolutnym hitem naszej generacji, hitem jakiego jeszcze nie było. Li­ber­ta­tia formacji „Ja, Panik“ idzie krok do przodu. „Chciałbym się wrócić do punktu, w którym wszystko się zaczyna".

 • Niemiecko-francuski świat podrywu

  Autor(ka): dn. 29 kwietnia 2013
  Na fanpage’u książki francuskiego dziennikarza mieszkającego w Niemczech pojawił się komentarz: ”Dziś pamiętaj o… przytulaniu”. Okazją do zajrzenia do niemiecko-francuskich sypialni jest obchodzona w tym roku 50. rocznica podpisania Traktatu Elizejskiego. W marcu publikacja poświęcona podrywaniu – ”Zur Sache, Chérie“ (”Do rzeczy, Kochanie”) – trafiła na deski jednego ze szwajcarskich teatrów.
 • Les Misérables & Co.: Kino rewolucyjne w czasach rewolty

  Autor(ka): dn. 11 kwietnia 2013
  Od 21 lutego na ekranach niemieckich kin gości filmowa adaptacja powieści Victora Hugo "Nędznicy". Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie po raz kolejny zatroszczył się o emocje publiczności, prezentując rewolucyjne wydarzenia na wielkim ekranie. Dlaczego w czasach Arabskiej Wiosny rewolta z jednej strony wywołuje sceptycyzm, a z drugiej ciągle daje nadzieję?
 • Muzyka z sieci: nielegalny streaming?

  Autor(ka): dn. 9 kwietnia 2013
  "Gdybym tylko mógł, to ściągnąłbym z sieci samochód“, uśmiecha się José (24). Groźby kar za piractwo i nielegalne pobieranie plików nie robią na nim większego wrażenia. Być może jest on szczególnym przypadkiem, a może jednak jego postawa uosabia realia bliskie naszej generacji, dla której muzyka dostępna jest zaledwie po kilku kliknięciach?
 • Partia X - nowoczesna demokracja w Hiszpanii

  Autor(ka): dn. 25 marca 2013
  17grudnia rejestr partii politycznych w Hiszpanii wzbogacił się o nową frakcję – Partię X. Na fikcyjnej konferencji ugrupowanie wypowiedziało wojnę skorumpowanym politykom. Jego program wyborczy przewiduje głosowanie bezpośrednie w referendach, udział obywateli w przygotwaniu ustaw, maksymalną przejrzystość administracji oraz realne prawo do głosowana w każdej sprawie.
 • Europa pogrążona w depresji

  Autor(ka): dn. 15 marca 2013
  W 2011 roku aż 165 milionów Europejczyków, czyli 38% populacji naszego kontynentu, zmagało się z zaburzeniami psychicznymi. To wynik raportu przeprowadzonego w 30 europejskich krajach, przez European College of Neuropsychopharmacology (ENCP). Jak zmieniła się sytuacja Europejczyków i jaką rolę odkrywa w tej sprawie kryzys? Rozmowa z prof.
 • Mikkel Boe Følsgaard: ''Aktorzy to obywatele świata''

  Autor(ka): dn. 4 marca 2013
  Od momentu, kiedy Duńczyk Mikkel Boe Følsgaard otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora roku 2012 za film ''Kochanek królowej''(produkcja ta została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) w reżyserii Nikolaja Arcela, nazwisko 28-latka stało się popularne nie tylko na arenie kina europejskiego, ale zyskało na znaczeniu także w światowej kinematografii.
 • Luca Marinelli: ''Marlon Brando od lat wisi nad moim łóżkiem''

  Autor(ka): dn. 1 marca 2013
  Dzięki roli w filmie ''Samotność liczb pierwszych” z 2010 roku, Luca Marinelli przeobraził się z anonimowej postaci kina w popularnego aktora młodego pokolenia. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbyła się ceremonia wręczenia statuetek Shooting Star, podczas której włoski aktor oznajmił, że z powodów osobistych musiał przprowadzić się do Berlina.
 • Europejskie rozmowy przy barze

  Autor(ka): dn. 19 lutego 2013
  Pomimo zakazu palenia, dym papierosowy unosi się w nieco zwietrzałej już, podobnie jak moje piwo, atmosferze. Nie wracam zbyt często na stare śmieci - do tej typowo szwabskiej mieściny, która staje się dla mnie coraz bardziej obca. A może to ja staję się obcy dla niej?