• Rajko Grliç: kręcenie filmów o polityce nie ma sensu

  Autor(ka): dn. 13 marca 2013
  Kino bałkańskie było najważniejszym punktem programu 35. międzynarodowego festiwalu szkół filmowych ”Les Rencontres Henri Langlois”. W zorganizowanym w Poitiers spotkaniu ze studentami uczestniczył reżyser Rajsko Grlić. Dzięki tej wizycie francuska publiczność mogła szerzej poznać pełną zarówno ironii, jak i powagi twórczość filmowca.
 • Hiszpania: wysokie podatki utrudniają dostęp do kultury

  Autor(ka): dn. 5 marca 2013
  Z 8% do 21%: o tyle został podniesiony podatek VAT, z którym od 1 września zeszłego roku musi się zmierzyć świat kultury w Hiszpanii. Podczas gdy reszta Europy stara się utrzymywać niskie podatkiw sektorze kultury, wielkie teatry Barcelony i Madrytu walczą o to, żeby sztuka sceniczna nie stała się dobrem luksusowym.
 • Akty przemocy i zamieszki w Belfaście

  Autor(ka): dn. 4 marca 2013
  Trudno jest logicznie uzasadnić to, co obecnie dzieje się w moim ukochanym Belfaście. Uczestnicy ulicznych zamieszek trwających od początku grudnia 2012 kierują się wyłącznie jedną zasadą, którą skandują na ulicach miasta: ''tylko anarchia”.
 • Dokąd zmierza europejska lewica?

  Autor(ka): dn. 6 lutego 2013
  W czasach kryzysu finansowego, europejska lewica trzyma los w swoich rękach. Mowa tu zarówno o tej najpotężniejszej – socjaldemokracji, jak i nieco słabszej – radykalnej lewicy. Oto krótki przegląd najważniejszych postępowych formacji politycznych Unii Europejskiej.
 • Apokalipsa dnia codziennego

  Autor(ka): dn. 31 stycznia 2013
  Koniec świata jest blisko. Wszyscy obawiają się jego konsekwencji, przewidując różne scenariusze zagłady. Czy, tak jak w filmach, w Ziemię uderzy meteoryt? Pochłonie nas tsunami? Facebook będzie płatny? A co jeśli koniec świata już nadszedł, a my, zbyt zajęci oznaczaniem się na FourSquare nie zauważyliśmy tego? Przedstawiamy krótką analizę apokalipsy dnia codziennego.
 • Zabójstwo Asłana Usojana: rosyjska mafia osierocona

  Autor(ka): dn. 26 stycznia 2013
  Strzały, które zabiły szefa mafii rosyjskiej, Asłana Usojana (pseudonim ''Dziad Hasan''), rozbrzmiały w centrum Moskwy. Niektórzy twierdzą, że ich dźwięk wywołał wstrząsy fundamentów moskiewskiego Kremlu.
 • Mapa homofobicznej Europy

  Autor(ka): dn. 24 stycznia 2013
  27 krajów członkowskich i 27 powodów do nagłośnienia problemu awersji w stosunku do odmienności seksualnej. Przyjrzyjmy się Unii Europejskiej, pełnej dyskryminacji i nierówności.
 • Città: Montreal i reszta świata

  Autor(ka): dn. 15 stycznia 2013
  Léa Jeanmougin jest półFrancuzką, pół Kanadyjką. Urodziła się w Marsylii, a od sześciu lat mieszka w Montrealu. W październiku 2012 roku stworzyła magazyn ''Città'' (wł. ''miasto'' lub ''miasta''), którego celem jest przedstawienie światu stolicy Quebecu, oraz ukazanie artystycznych powiązań między Montrealem a innymi metropoliami.
 • Baba Jaga i przyjaciele

  Autor(ka): dn. 3 stycznia 2013
  Najmłodszy w rodzinie siedzi przed talerzem z jedzeniem przez trzy godziny? Wysłanie go do łóżka przed północą, nie obejdzie się bez awantury? A może rozrabiaka zwyczajnie męczy cię i denerwuje? Przedstawiamy werbalny sposób na zaprowadzenie dyscypliny, i to w sześciu językach.