Brexit

 • Brexit: „Kotku, z nami koniec”, czyli o co chodzi w artykule 50.?

  Autor(ka): dn. 13 lipca 2016

  Trzy tygodnie po referendum w sprawie Brexitu rozwód Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską zapowiada się boleśnie, mimo że właśnie tego starali się uniknąć małżonkowie podczas obrad Rady Europejskiej 28 i 29 czerwca. Zanim oficjalnie zostaną eks, czeka ich jeszcze długa droga. Jak długa? Wszystko szczegółowo opisuje artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego. I wcale nie będzie to bułka z masłem.

 • Liczby mówią: totalny chaos w Wielkiej Brytanii

  Autor(ka): dn. 7 lipca 2016

  Dwa tygodnie temu Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Kolejne wieści z Wysp przypominają raczej pełen zwrotów akcji polityczny thriller, który może wydawać się mniej ekscytujący samym Brytyjczykom, którzy zmuszeni są w nim występować. Tym razem nie wybraliśmy jednej liczby, ale podsumowaliśmy ostatnie dni brytyjskiego pandemonium.

 • Oficjalne stanowisko Cafébabel w sprawie Brexitu

  Autor(ka): dn. 6 lipca 2016

  [Video] W Cafébabel wierzymy, że Europa to coś więcej, niż tylko instytucje. Niezależnie od tego, co się wydarzy, łączą nas wspólne wartości. Wielka Brytania jest częścią Europy i Cafébabel. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy młodych Europejczyków - czas w końcu dać się usłyszeć.

 • Do europejskiej młodzieży: przyszłość jest po naszej stronie

  Autor(ka): dn. 5 lipca 2016

  [Opinia] Jestem Niemką mieszkającą w Londynie, więc piątek po referendum 23 czerwca nie należał do najprzyjemniejszych. Mimo wszystko młodzi ludzie nie powinni oddawać się rozpaczy, tylko wykorzystać nadarzającą się okazję i sprawić, by dało się usłyszeć ich głos. Nie powinniśmy załamywać rąk, powinniśmy działać.

 • Brexit: Referendalna noc opowiedziana gifami

  Autor(ka): dn. 30 czerwca 2016

  [Opinia] W noc referendum w ogóle nie spałem. Zamiast tego ze swojego paryskiego mieszkania śledziłem napływające wiadomości i patrzyłem, jak moje marzenia i nadzieje na przyszłość Wielkiej Brytanii powoli obracają się w izolacjonistyczny, nacjonalistyczny proch. Przynajmniej miałem ze sobą kotka, do którego mogłem się przytulić.

 • Brexit: najcięższa próba dla Europy

  Autor(ka): dn. 28 czerwca 2016

  Po raz pierwszy w historii kraj członkowski zdecydował się na wyjście z UE. Prawie 51,9% Brytyjczyków zagłosowała za Brexitem. Przeciwko było 48,1% z nich. David Cameron niemal natychmiast podał się do dymisji.

 • Brexit rujnuje przyszłość naszego pokolenia

  Autor(ka): dn. 27 czerwca 2016

  [Komentarz] Minęły trzy dni od zdarzenia, które Europa kontynentalna uznawała za niemożliwe ‑ Wielka Brytania opuściła UE. Przeciwnicy Brexitu mieli 48% poparcia i przegrali ze zwolennikami wyjścia ze wspólnoty, którzy zdobyli 52% głosów.

 • Brexit: 4 fakty, których możemy być pewni

  Autor(ka): dn. 27 czerwca 2016

  Decyzja, by opuścić UE, którą Brytyjczycy podjęli w referendum z 23 czerwca, pogrąża Europę i być może cały świat w szalonej niepewności. Paradoksalnie, w tej sytuacji wyłoniły się cztery pewniki na temat post-Brexitowej przyszłości. Pozwalają nam one możliwie bez emocji opracować nowy plan działania.

 • Brexit w Londynie: noc, która zmieniła wszystko

  Autor(ka): dn. 24 czerwca 2016

  Ku powszechnemu zdziwieniu i po zażartej walce dwóch konkurujących obozów, Brytyjczycy zadecydowali w referendum większością 51,9% głosów, że chcą opuścić Unię Europejską. Dzisiejszego poranka, zaraz po ogłoszeniu wyniku, premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił, że w październiku poda się do dymisji. Retrospektywa nocy, która zmieniła wszystko.

 • Brexit i brytyjska prasa: kto chce pozostać w UE, a kto lobbuje za wyjściem?

  Autor(ka): dn. 23 czerwca 2016

  [Grafika interaktywna] Gdy w Wielkiej Brytanii dzieje się coś ważnego, gazety i magazyny wprost ogłaszają swoje stanowiska i jawnie lobbują wśród swych czytelników. W jak dużej mierze są w stanie wpłynąć na wynik referendum europejskiego, które jutro odbędzie się na Wyspach? Sprawdź, kto popiera, a kto jest przeciwny Brexitowi.