Brunch

 • Milosz Matuschek: Talkin’ ‘bout my generation Y

  Autor(ka): dn. 10 października 2014

  Rozpieszczeni konformiści z syndromem Piotrusia Pana. Dryfują po powierzchni egzystencji, nigdy nie nurkując w głąb. Marzą o romantycznej miłości, lecz zachowawczo tkwią w nudnych związkach - dziennikarz i autor Milosz Matuschek nie szczędzi słów krytyki pokoleniu Y. Jednak czy spojrzenie od środka może być obiektywne? Spotkaliśmy się, by podyskutować na jeden z najmodniejszych ostatnio tematów.

 • DAN PERJOVSCHI: Rumuni są rasistami

  Autor(ka): dn. 5 lutego 2014

  Dan Per­jo­vschi, uro­dzo­ny w 1961 roku w mie­ście Sybin w Ru­mu­nii, jest dziś gwiaz­dą w świe­cie sztu­ki. W barze, w któ­rym się spo­ty­ka­my, ku zdzi­wie­niu kel­ne­ra, ele­ganc­ka dy­rek­tor mu­zeum wpada z gra­cją i za­chwy­tem w ra­mio­na Per­jo­vschie­go. Gdy jed­nak za­czy­na­my roz­ma­wiać o ko­mu­ni­zmie, at­mos­fe­ra gęst­nie­je

 • ciekawy przypadek Tigrana Hamasyana

  Autor(ka): dn. 31 października 2013

  Choć ma zaledwie ćwierć wieku, osiągnął już w życiu bardzo wiele: liczne nagrody, podziw rówieśników oraz dojrzałość konieczną do tego, by wydawać nowatorskie i zaskakujące albumy. Ostatni z nich, Shadow Theater, ukazał się w sierpniu. Co wspólnego ma ten utalentowany, armeński pianista jazzowy z postacią Benjamina Buttona? Przekonajcie się sami 

 • Patrice: chciałbym stworzyć punkową supergrupę

  Autor(ka): dn. 29 sierpnia 2013

  Patrice Bart-Williams, lub po prostu ”Patrice” ma 34 lata i jest w połowie Niemcem, a w połowie Sierraleończykiem. Pierwsze piosenki zaczął pisać w wieku 12 lat. Podczas konferencji prasowej na festiwalu ”Rock en Seine” dał się poznać nie tylko jako niezwykle przyjazny rozmówca, lecz także artysta z ciekawymi planami na przyszłość

 • Gilles Duval i film, który miał dwa życia

  Autor(ka): dn. 28 maja 2013
  ''Tell me lies'' to niepublikowany dotąd film o wojnie w Wietnamie w reżyserii Petera Brooka. W tym roku, po intensywnych pracach konserwatorskich i licznych pracach badawczych, z amerykańskich archiwów trafił na pulpit reżysera, który tchnął weń ''nowe życie''.
 • Skip&Die: muzyka i emancypacja

  Autor(ka): dn. 23 maja 2013
  Tropikalno afrykańska, futurystyczna, z dominującym basem: muzyka Skip&Die to palące słońce, zakurzone ulice, dzielnice baraków, karaluchy, czaszki i papużki nierozłączki z RPA, która jest ojczyzną Catariny Aimée Dahms pseud. ''Cata.Pirata''.
 • Octavie Delvaux: ''Do łóżka nie idzie się tylko po to, żeby zajść w ciążę...''

  Autor(ka): dn. 29 marca 2013
  Czy aktywistki z Femenu miały słuszność, pytając co stało się z francuskimi feministkami? Być może tak, bo jak inaczej wytłumaczyć sukces gatunku zwanego ''mommy porn'' i trylogii "50 twarzy Greya" o wyraźnej purytańskiej inspiracji w seksualnie wyzwolonej Francji, gdzie kobiety o seksie nie czytają a go praktykują?
 • Riff Cohen: Izraelska artystka A-Paris

  Autor(ka): dn. 27 marca 2013
  W połowie 2011 roku w serwisie YouTube pojawiło się video przedstawiające drobną, ciemnowłosą dziewczynę tańczącą na pełnych kolorów ulicach i placach Paryża. Towarzyszyła jej tancerka brzucha i grupa młodych ludzi, wyglądających na cudzoziemców. Śpiewała po francusku w rytm radosnej muzyki o orientalnym brzmieniu. To nagranie sprawiło, że Riff Cohen stała się sensacją.
 • Herman Koch: o tym jak powstaje bestseller

  Autor(ka): dn. 25 lutego 2013
  Holenderski pisarz sprawia wrażenie dobrego wujka: taktowny, rozważny i spokojny. To zaskakujące, gdyż ten 59-latek, były aktor i komik, znany jest ze swojego uszczypliwego poczucia humoru. Chowamy się przed deszczem, żeby porozmawiać o tym, dlaczego najlepsze pomysły rodzą się po alkoholu.
 • Jasmina Prpić ''Kobietą Europy 2012''

  Autor(ka): dn. 19 grudnia 2012
  Jasmina Prpić jest niezwykle radosną kobietą, mimo że przez lata pracy - jako sędzia i adwokatka - widziała wiele cierpienia. Pod koniec września 2012 roku Sieć Ruchu Europejskiego Niemcy (niem. Europäische Bewegung Deutschland) wyróżniła ją w plebiscycie ''Kobieta Europy 2012” za zaangażowanie w walce z niesprawiedliwością.