EU in Motion w Budapeszcie

 • Budapesztańskie wylęgarnie sztuki: w jedności siła

  Autor(ka): dn. 9 października 2014

  W dzisiejszych czasach artystom nie jest łatwo. Jest jednak miasto, które zdaje się ich wsiepać bardziej niż gdziekolwiek indziej - Budapeszt. Podczas naszej podróży do podziemnego świata wylęgarni sztuki takich jak Juranyi, Muszi, Budapeszt Art Factory czy Paloma, odkryjemy, że miejsca te łączy jedno wspólne motto: w jedności siła.

 • Budapeszt: Romska walka o normalność

  Autor(ka): dn. 21 sierpnia 2014

  W majowych wyborach europejskich potwierdziło się to, że Węgry coraz intensywniej spoglądają w prawo. Nie jest to dobry omen dla dyskryminowanych Romów. Trendowi temu przeciwstawiają się jednak pojedyncze jednostki, które próbują oddalić od uciskanych mniejszości widmo biedy.

 • Węgry: od gulaszowego komunizmu po kredyty hipoteczne

  Autor(ka): dn. 16 lipca 2014

  W ciągu niespełna dekady Węgry przeszły trudną tranformację od specyficznego modelu łagodnego komunizmu do demokracji kapitalistycznej. Dzięki programom adaptacyjnym kraj wszedł w nowe tysiąclecie w fazie wzrostum jednak rząd gwałtownie zwiększył zadłużenie. Tysiące rodzin zaciagało kredyty hipoteczne w obcych walutach, co doprowadziło je do ruiny.

 • Budapeszt: wasza edukacja, moja emigracja

  Autor(ka): dn. 17 czerwca 2014

  Dwa lata temu na Węgrzech wprowadzono reformę szkolnictwa wyższego, która wielu młodych mieszkańców kraju skłoniła do szukania szczęścia za granicą i wywołała powszechne zgorszenie. Kurz po bitwie nie opadł do dziś. Bo czy normalnym jest, że w zamian za stypendium zobowiązujesz się przepracować na Węgrzech tyle lat, ile trwały Twoje studia? Fotoreportaż z Budapesztu.