EU in Motion

 • W szarym przestworze neapolitańskiej gospodarki

  Autor(ka): dn. 3 grudnia 2014

  Witajcie w Neapolu, mieście pizzy, Camorry i (prawie, że) Pompejów. Poza wymienionymi banałami, miejsce to cieszy się wątpliwą sławą Europejskiego „gangstera”. Jednak w jakim stopniu prawdziwa rzeczywistość neapolitańczyków, powszechnie uważanych za wybitnych kanciarzy, przypomina gangsta paradise

 • Edynburg: nie mów na nich „Neetsi”

  Autor(ka): dn. 28 listopada 2014

  W Europie okrzyknięto ich „Neetsami” (akronim od „Not in Edu­ca­tion, Em­ploy­ment or Trai­ning”). Stanowią tę grupę młodych Szkotów, którzy w pewnym momencie postanowili porzucić edukację i rozpocząć życie na własny rachunek. I choć Neetsów z Edynburga często przedstawia się jako rozczarowanych rzeczywistością narkomanów, wcale nie są straconym pokoleniem. 

 • Jobbik: z dwojga złego czy z głębi serca?

  Autor(ka): dn. 26 listopada 2014

  Skrajnie prawicowa węgierska partia Jobbik często głosi hasła antyromskie i antysemickie. Nawet francuski Front Narodowy, który poszukuje oddanego sojusznika na arenie europejskiej, stara się zanegować wszelkie związki z radykalnym ugrupowaniem. Przez młodych Węgrów partia postrzegana jest jako rewolucja w polityce. Udaliśmy się do Budapesztu, by rozszyfrować zagadkę Jobbika.

 • Neapol: miasto bez książek jest jak ciało bez duszy (wideo)

  Autor(ka): dn. 25 listopada 2014

  Gdy zaczęto zamykać neapolskie księgarnie, mieszkańcy miasta postanowili zareagować i bronić swej kultury. Ciro Sabatino jest autorem pomysłu na Io Ci Sto, księgarnii stworzonej przez ludzi dla ludzi. Reportaż wideo.

 • Edynburg: Sztuka jest gwarancją zdrowia

  Autor(ka): dn. 24 listopada 2014

  Kreatywność Edynburga osławiona w świecie dzięki Fringe - festiwalowi teatralnemu, który każdego lata ściąga do miasta tysiące odwiedzających, wykracza poza teatralne scenariusze. Sztuka  dociera do szpitali, pomagając dzieciom w walcę z chorobą i zmienia życie młodych, którzy z różnych przyczyn nie odnaleźli jeszcze swojej drogi.

 • Grecy na diecie śródziemnomorskiej

  Autor(ka): dn. 19 listopada 2014

  Grecję ciężko dotknął pakiet oszczędnościowy wprowadzony po wybuchu kryzysu gospodarczego w 2008 roku. Ucierpiała nawet ich słynna kuchnia. Konieczność zaciśnięcia pasa spowodowała, że Grecy powracają do swoich kulinarnych korzeni na nowo odkrywając dietę śródziemnomorską.

 • Oczyszczająca „rzeka” greckiej polityki

  Autor(ka): dn. 19 listopada 2014

  Jeden z najbardziej znanych greckich dziennikarzy Stavros Theodorakis postanowił wejść do polityki i założył To Potami, czyli Rzekę - partię, która stała się politycznym objawieniem sezonu. Choć orientacja proeuropejska i odejście od utartych politycznych podziałów to jedne z ich znaków szczególnych, formacja nie unika krytyki i sceptycyzmu wobec głoszonego przez siebie wezwania do odnowy.

 • Młodzi Ateńczycy: wiatr miota tymi, którzy nie mają korzeni 

  Autor(ka): dn. 12 listopada 2014

  Każdy Grek w jakiś sposób odczuł skutki kryzysu. Rodzice szukają drugiej pracy, by opłacić edukację dzieci. Młodzi ludzie zmuszeni są szukać szansy za granicą. Rozpadają się związki. Płace są niskie, a klimat zmian nie nadchodzi. Spotkania na mieście też się skończyły, ponieważ są zbyt drogie. Rodzice proszą syna, który studiuje, by znalazł pracę. To wyraz złości, rozczarowania i bezsilności. 

 • Neoburbonowie: aspirujący separatyści z Neapolu

  Autor(ka): dn. 30 października 2014

  Neoburbonowie śnią o przywróceniu Królestwa Obojga Sycylii z czasów, gdy znamienici władcy z rodu Burbonów rządzili olśniewającym i dumnym Neapolem. Czy ich zapędy to mrzonki, czy kiełkująca rewolucja?

 • Neapol na tropach Europy

  Autor(ka): dn. 23 października 2014

  Europa często wydaje się być oderwana od lokalnych rządów swych regionów. Ale czy na pewno? Polityka europejska i  lokalna mogą mieć ze sobą więcej wspólnego, niż by się na pierwszy rzut oka wydawało. Wraz z politykami i aktywistami z Neapolu postanowiliśmy zanurzyć się w tym temacie rzece europejskich strategii.