EU-topia Time to Vote

 • IdeaFix: Kraków odzyskuje wiarę w siebie

  Autor(ka): dn. 1 grudnia 2014

  Młodym Polakom zawsze brakowało nieco pewności siebie - w większości przypadków mieli tendencję do przedkładania odmienności ponad to, co własne. Obecnie ten trand się jednak odwraca. Projekt IdeaFix z siedzibą w Krakowie chce być jednym z paradygmatów tej zmiany. Ten concept store sprzedaje wyłącznie produkty zaprojektowane przez Polaków.

 • Sewilla - lekcja tańca w banku czasu

  Autor(ka): dn. 17 listopada 2014

  Triana - lewobrzeżna dzielnica Sewilli, jest podobno kolebką flamenco. Ludzie ciągną tu teraz na lekcje tańca do banku czasu, gdzie jedne usługi wymienia się na inne. Odwiedziłam to miejsce by sprawdzić, czy ten pomysł ma szanse na sukces. Pieniądze w w tym przypadku nie były mi do szczęścia potrzebne.

 • Skatepark w cieniu Parlamentu Europejskiego  

  Autor(ka): dn. 5 listopada 2014

  W Brukseli, nieopodal Parlamentu Europejskiego, rozciąga się olbrzymia niebieska przestrzeń, z której obserwować można pociągi kursujące przez stację Brux­elles-Chapelle. To tu kwitnie kultura skateboardowa stolicy Belgii.

 • Bratysława: startupy na obcasach 

  Autor(ka): dn. 5 listopada 2014

  Bratysławski boom gospodarczy ma zdecydowanie kobiecą twarz. Mieszkanki słowackiej stolicy, urodzone jeszcze za czasów komunizmu, są prawdziwymi protagonistkami gospodarczego i społecznego renesansu miasta. Łączy je ta sama filozofia: „Jestem Panią własnego losu”.

 • Wiedeń: austriacka młodzież spogląda w prawo

  Autor(ka): dn. 14 października 2014

  Rywalizujący na rynku pracy z imigrantami Austriacy zaczynają popierać coraz bardziej radykalne organizacje konserwatywno-nacjonalistyczne. 

 • Z miłości do polityki: włoska komunistka w Bundestagu

  Autor(ka): dn. 29 września 2014

  Urodzona w Toskanii Paola Giaculli już jako piętnastolatka aktywnie udzielała się w szeregach partii komunistycznej. Teraz zamiłowanie do polityki posłało ją do aż do Bundestagu, gdzie z ramienia skrajnie lewicowej Die Linke podejmuje potyczki z historią, kapitalizmem i Angelą Merkel. Wcześniej swoich sił próbowała też w Parlamencie Europejskim. Udało mi się na chwilę schwytać ją w Berlinie.

 • BERLIN: TĘCZOWE RODZINY ŚWIECĄCE ZZA CHMUR

  Autor(ka): dn. 15 września 2014

  Berlin, zarządzany przez jedynego w Europie otwarcie homoseksualnego burmistrza, uważany jest za hedonistyczny raj mniejszości seksualnych i tęczowych rodzin. Dziwi więc fakt, że w Niemczech obowiązuje jeden z najbardziej anachronicznych, nieprzyjaznych osobom LGBTI systemów prawnych w Europie Zachodniej. Jak berlińskie tęczowe rodziny radzą sobie w kraju o zaskakująco konserwatywnych prawach?

 • BRUKSELA: KAWA ZAMIAST KARIERY

  Autor(ka): dn. 11 września 2014

  Place Lux w Brukseli to nadzieja młodych Europejczyków na zdobycie posady życia – nienawidzą go absolwenci, których nadzieje na sukces zostały pogrzebane, kochają młodzi przedsiębiorcy, którzy zarabiają na nim krocie. Plac jest dziś targowiskiem wizytówek. Repotaż z miejsca, gdzie marzenia o karierze pryskają niczym bańki mydlane.

 • Turcy w Strasburgu: krótka historia znikającego polityka

  Autor(ka): dn. 5 września 2014

  Tuncer Saglamer rozbudził nadzieje tureckiej społeczności w całej Europie. Hasła o demokracji uczestniczącej i wielokulturowości otworzyły mu drogę do strasburskiej rady miasta. Stając na czele partii MCS przypisał sobie stworzenie pierwszego ruchu obywatelskiego. Kilka miesięcy temu Saglamer zapadł się jednak pod ziemię, a wraz z tym rozpłynęły się nadzieje tureckiej społeczności. 

 • Vlaams Belang – skrajnie prawicowi, skrajnie osamotnieni

  Autor(ka): dn. 4 września 2014

  Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nad kontynentem wisiało widmo umocnienia się radykalnej prawicy. Vlaams Belang (Interes Flamandzki) dąży do antyeuropejskiego sojuszu z francuskim Frontem Narodowym. Przedstawiamy raport o kondycji radykalnej prawicy w Belgii.