Eu-topia w Bratysławie

 • Bratysława: startupy na obcasach 

  Autor(ka): dn. 5 listopada 2014

  Bratysławski boom gospodarczy ma zdecydowanie kobiecą twarz. Mieszkanki słowackiej stolicy, urodzone jeszcze za czasów komunizmu, są prawdziwymi protagonistkami gospodarczego i społecznego renesansu miasta. Łączy je ta sama filozofia: „Jestem Panią własnego losu”.

 • Słowacja, czarna dziura europejskich wyborów

  Autor(ka): dn. 2 września 2014

  Relacja z podróży do Bratysławy, punktu na rozdrożu między UE a Rosją, miejsca, gdzie pomimo silnej tożsamości europejskiej frekwencja wyborcza spada, jednak protesty i rozczarowanie nie spowodowały wzrostu nastrojów antyeuropejskich i populizmu.

 • Bratysławski Albrecht House: jeszcze sztuka nie zginęła

  Autor(ka): dn. 1 sierpnia 2014

  Bratysławscy artyści i pasjonaci muzyki jednoczą swoje siły, czas i pieniądze, by odrestaurować popadający w ruinę dom muzyków Alberta i Jana Albrechtów. W ten sposób chcą tchnąć życie w nową przestrzeń poświęconą muzyce, która może stać się nową wizytówką miasta. I bardziej niż biznesu jest to potrzeba serca.  

 • W czerwcu najpiękniej ogród zakwita Bratysławy

  Autor(ka): dn. 21 lipca 2014

  Ogrody są tęsknotą współczesnego mieszkańca miasta, a nauka współdzielenia przestrzeni zadaniem domowym, z którym nadal boryka się postkomunistyczne społeczeństwo. Sandra i Michał z Vnútrobloka chcą mieszkańcom Bratysławy przywrócić raj utracony i uzmysłowić im, że nie są biernymi lokatorami miasta, a seriale to jedynie cienie prawdziwego życia na ścianach ich jaskiń