EUTOO

 • Niełatwo być młodym greckim Żydem

  Autor(ka): dn. 29 czerwca 2016

  W stolicy Grecji niewielka, ale za to zdeterminowana grupa Żydów stara się podtrzymywać ponad 2000-letnie tradycje. Polityka drastycznych oszczędności budżetowyche i inne zmiany stawiają młodych greckich Żydów przed falą wyzwań. Ale pomimo rosnącej emigracji żydowska młodzież pozostaje aktywna – włączając w to zaledwie 26-letniego rabina Ateńskiej Gminy Żydowskiej.

 • Rayo Vallecano z Madrytu: klub dla ludzi 

  Autor(ka): dn. 26 maja 2016

  Mieszkańcy popularnej madryckiej dzielnicy Vallecas są reprezentowani nie przez polityków, a przez drużynę piłki nożnej. Od prawie stu lat - dzięki zbiórkom charytatywnym i prezentom świątecznym - Rayo Vallecano buduje swoją reputację, pomagając ludziom. ,,El Rayo” wydaje się być ostatnią instytucją piłkarską w Europie z zasadami. Jednak nie wszystko maluje się aż tak różowo.

 • Kim są ci młodzi Grecy, którzy głosują na Złoty Świt?

  Autor(ka): dn. 24 maja 2016

  Złoty Świt, przez wielu określany jako partia neonazistowska, odniósł niepokojący sukces wśród młodych greckich wyborców. Jednak czasy, gdy poparcie dla ugrupowania odczytywano jedynie przez pryzmat kryzysu są dziś przeszłością. Zatem co motywuje młodych Greków do głosowania na tę partię? Reportaż z krainy zakapturzonych łysych głów i otagowanych murów.               

 • Kopenhaga – opowieść o islamie, tożsamości i integracji

  Autor(ka): dn. 23 maja 2016

  Od publikacji kontrowersyjnych karykatur Mahometa minęło już 10 lat, a rok od napaści na rysownika Larsa Vilksa i ataku na synagogę w Kopenhadze. W międzyczasie duńskie społeczeństwo zmieniło stosunek do liczącej 300 tys. osób społeczności muzułmańskiej w Danii. Organizacje młodzieżowe i instytucje kulturalne walczą z islamofobią, dążą do integracji i stawiają czoła postępującej radykalizacji.

 • Kościół św. Antoniego: hipsterska świątynia w Madrycie

  Autor(ka): dn. 19 maja 2016

  Kościół katolicki w Hiszpanii traci swoje wpływy polityczne, ale jest za to bardzo aktywny w życiu społecznym. Postanowiliśmy prześledzić przebieg tej rewolucji w Madrycie, gdzie spotkaliśmy się z księdzem z parafii pod wezwaniem św. Antoniego. Znajduje się tam kościół jedyny w swoim rodzaju.

 • Londyn: Hackney Wick, Fish Island i posmak fajnego życia

  Autor(ka): dn. 17 maja 2016

  Londyńskie dzielnice Hackney Wick i Fish Island, czyli największa koncentracja pracowni artystycznych w Europie, były świadkami odbywających się po drugiej stronie Tamizy Igrzysk Olimpijskich 2012. Dziś nie ma tam już powiewających flag, a lekkoatleci zdążyli pobiec gdzie indziej. Mimo to mieszkańcom zagrożonym eksmisją zakwasy mogą doskwierać dłużej, niż mogliby się tego spodziewać.

 • Berlin: wolontariusze na pomoc uchodźcom

  Autor(ka): dn. 16 maja 2016

  Latem 2015 roku Niemcy zaprosili do siebie uchodźców z Syrii i sąsiednich krajów. Niestety, państwowe instytucje, których zadaniem jest pomoc uchodźcom, nie dały sobie rady z nadmiarem obowiązków. Inicjatywa obywatelska Moabit hilft (pol. „Moabit pomaga”) to tylko jeden z powodów, dla których cały system rejestracji uchodźców jeszcze się nie zawalił.

 • Madryt: walka o dach nad głową 

  Autor(ka): dn. 12 maja 2016

  W Madrycie coraz więcej osób zmuszonych jest do porzucenia swoich domów z powodów finansowych. Bezlitosne banki i eksmisje z nakazu sprawiają, że ludzie muszą szukać rozwiązań problemów mieszkaniowych. Nie wszystkie z nich są jednak legalne.

 • Młodzi międzynarodowi reżyserzy transformują duńskie kino

  Autor(ka): dn. 4 maja 2016

  [Video] Duńska kinematografia słynie nie tylko z autorskiej estetyki, ale też z dobitnej narracji, śmiałego realizmu i czarnego humoru. Świat zmienia się nieustannie, a wraz z nim tendencje w branży filmowej. Następne pokolenie twórców kina wprowadza swoją własną wrażliwość, ideały, tematy i poczucie estetyki, jednocześnie mierząc się z nieuchronnym kompromisem dotyczącym ich kinowej ekspresji.

 • Ateny: młodzi wypaleni po kryzysie?

  Autor(ka): dn. 3 maja 2016

  Uczucie zniechęcenia zawładnęło młodymi Ateńczykami i przejawia się na różne sposoby. Są tacy, którzy obstają przy Europie i tacy, którzy wytykają ją palcami. A co jeśli to rozdarcie między dwiema skrajnościami symbolizuje rzeczywistą bolączkę greckiego społeczeństwa? Postanowiliśmy sprawdzić na miejscu.