inside cafébabel

Cafébabel rekrutuje: poszukujemy wsparcia redakcyjnego do wersji polskiej

Artykuł opublikowany 16 grudnia 2015
Artykuł opublikowany 16 grudnia 2015

Potrafisz pisać, edytować i tłumaczyć artykuły i chcesz się w tym doskonalić? Nieobca Ci praca w międzynarodowym środowisku? Twoim językiem ojczystym jest polski i umiesz bezbłędnie się nim posługiwać? Dołącz do naszej ekipy wysyłając nam swoją kandydaturę do 24 stycznia.

Czym jest Cafebabel?

Cafebabel to magazyn europejski, z którym współpracuje z ponad 1 500 dziennikarzy i tłumaczy obywatelskich z całej Europy. Projekt został stworzony przez studentów Erasmusa i był pierwszym magazynem obywatelskim online. Idea przyświecająca Cafebabel to udzielenie głosu młodym Europejczykom i udostępnienie im platformy, na której mogą w artykułach omawiać wszelkie europejskie tematy związane z polityką, społeczeństwem, kulturą i stylem życia. W przeciwieństwie do instytucjonalnych źródeł informacji, artykuły i reportaże Cafebabel powstają tam, gdzie naprawdę dzieją się ważne dla Europy rzeczy. Redakcja Cafebabel publikuje rocznie około 3 000 artykułów w 6 językach: polskim, hiszpańskim, angielskim, włoskim, niemieckim i francuskim.

Organizmem wydawczym Cafebabel jest stowarzyszenie non-profit Babel International, które powstało w 2001 roku i ma siedzibę w Paryżu. Babel International jest finansowany przez instytucje i fundacje europejskie i francuskie. Celem stowarzyszenia jest przyczynianie się do tworzenia europejskiej opinii publicznej. 

Dlaczego warto przyłączyć się do Cafebabel? 

Przyłączając się do Cafebabel, przyłączasz się do międzynarodowej i dynamicznej ekipy i współpracujesz z innowacyjnym magazynem, którego ambicją jest pisanie o Europie takiej, jaka jest na co dzień. Przyłączając się do Cafebabel bierzesz udział w naszych procesach kreatywnych i dzielisz się z nami swoimi pomysłami, a my dbamy o to, być mógł/mogła się rozwijać.

Czym jest service civique w Cafébabel?

Service civique (staż obywatelski) został stworzony, by pozwolić młodym Europejczykom (w wieku od 18 do 25 lat) zdobyć doświadczenie na rynku pracy, w organizmach publicznych, które służą społeczeństwu. Misją społeczną Cafebabel jest promocja zaangażowania obywatelskiego i swobodnego wyrażania opinii przez młodych Europejczyków. 

Stanowisko asystenta/asystenki redakcyjnej Cafebabel – powołane na okres 6 miesięcy – jest otwarte dla młodych osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy (posiadanie dyplomu nie jest koniecznością). Najbardziej liczy się Twoja motywacja i chęć przyłączenia się do naszego projektu! 

Twoja misja

Twoja misja będzie polegała w angażowaniu się w pracę polskiej redakcji Cafebabel i udzielanie pomocy redaktor prowadzącej w rozwoju sekcji polskiej. Staż odbywa się w siedzibie głównej magazynu w Paryżu, gdzie pracują członkowie innych wersji językowych, pracownicy administracji i stażyści.

Do Twoich obowiązków będzie należało: 

- Zarządzanie społecznością polskich dziennikarzy i tłumaczy obywatelskich. Polega to na kontakcie z naszymi wolontariuszami, motywowaniu ich i stymulowaniu ich kreatywności, konsultowaniu z nimi tematów na artykuły, reportaże, filmy, itp. i koordynowaniu ich pracy.

- Przyczynianie się do zwiększania widoczności i rozpoznawalności polskiej wersji Cafebabel.

- Podtrzymywanie płynności funkcjonowania magazynu poprzez pisanie, edycję, tłumaczenie i publikację tekstów i uczestnictwo w życiu redakcji. 

- Uwrażliwianie młodych Europejczyków na wkład obywatelski w tworzenie opinii publicznej. Zachęcanie społeczności do wyrażania swoich opinii w artykułach i udzielanie im pomocy w publikacji.

-    Pisanie artykułów, przeprowadzanie wywiadów i realizowanie reportaży, które wzbogacą Cafebabel o perspektywę polską i zwrócą uwagę na zagadnienia niechętnie poruszane przez mainstreamowe media.

Twój profil

Poszukujemy osoby w wieku poniżej 26 lat, którą interesuje przyczynienie się do rozwoju polskiej wersji Cafebabel. Staż odbywa się w redakcji głównej w Paryżu.

Naszego stażystę/stażystkę powinno interesować dziennikarstwo obywatelskie. Doskonałe posługiwanie się językiem polskim jest warunkiem priorytetowym. Wymagane jest również bezbłędne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych i szeroko pojętego internetu. 

Informacje praktyczne

Kontrakt service civique trwa 6 miesięcy. Praca odbywa się w wymiarze 35 godzin tygodniowo.

Początek: Luty 2016

Miejsce: Paryż, okolice metra Strasbourg Saint-Denis (226, Rue Saint-Denis, 75002 Paryż)

Wynagrodzenie: 578,04€ (część finansowana jest przez rząd, część przez stowarzyszenie). Szczegóły: 467,34€ netto miesięcznie + 100,70€ w formie Tickets restaurants + 70 € zwrotu za transport publiczny (Navigo) przy okazaniu paragonu.

Dla osób, które korzystają z RSA istnieje możliwość dodatkowych 100€ miesięcznie.

Warunki: By móc odbyć ten staż musisz mieć mniej niż 26 lat. 

Wyślij nam swoje zgłoszenie zawierające CV i uzasadnienie dlaczego chcesz z nami współpracować do 24 stycznia na e-mail: redakcja@cafebabel.com. Temat maila: POLSKA.