kultura

 • La La Land i millenialsi – nie dajmy się zwariować

  Autor(ka): dn. 15 lutego 2017

  [OPINIA] „La La Land”, nowy musical Damiena Chazelle'a, miał swoją europejską premierę zaledwie kilka tygodni temu i już zyskał aprobatę widzów na salach kinowych. Jednakże, widać podział na tych, którzy pokochali filmową historię oraz tych, którzy pomimo uznania dla walorów artystycznych filmu, odnoszą się krytycznie do jego przesłania. 

 • Crystal Fighters: „Brexit niewiele zmieni”

  Autor(ka): dn. 14 lutego 2017

  Crystal Fighters od początku istnienia otaczała  aura tajemniczości. Zespół wydał trzy płyty i przez cały ten czas nie prostował domysłów fanów, którzy między innymi długo podejrzewali, że pochodzą z Hiszpanii. Zresztą to dla nich żadne wyzwisko: kochają po równo kulturę baskijską i brytyjską, nawet po szoku spowodowanym Brexitem.

 • Randka solo: przewodnik cafébabel po masturbacji

  Autor(ka): dn. 14 lutego 2017

  W te Walentynki nie zapominajcie o Waszych znajomych singlach. Podczas gdy wszyscy są zajęci pocałunkami i czułościami, im pozostaje tylko paczka chusteczek i piosenka Céline Dion. Ale miłość własna też jest ważna.

 • T2 Trainspotting – sequel, który ma sens

  Autor(ka): dn. 10 lutego 2017

  [RECENZJA] Nakręcenie kontynuacji filmu tak wielkiego jak Trainspotting to karkołomne zadanie. Jednak najnowszy film Danny'ego Boyle'a spełnia oczekiwania. Jego wartość nie wynika jedynie z sentymentalizmu – dwie dekady pozwolają spojrzeć na bohaterów z nowej perspektywy.

 • Dlaczego brytyjskie utwory na Eurowizji zawsze są takie okropne?

  Autor(ka): dn. 7 lutego 2017

  Choć Wielka Brytania jest jednym z tych krajów, które mają z góry zagwarantowany udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, brytyjskie propozycje od siedmiu lat nie są w stanie przebić się nawet do pierwszej dziesiątki. Patrząc na tegorocznych kandydatów, szanse na zmianę tej sytuacji w najbliższej przyszłości są niewielkie. [OPINIA]

 • Train of thought: 100 lat Kolei Transsyberyjskiej

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  W 2016 roku obchodziliśmy 100 lat istnienia Kolei Transsyberyjskiej. Najdłuższa linia kolejowa świata, licząca 9 289 km, biegnie z Moskwy do Władywostoku, łącząc Europę i Azję. Francuski fotograf Damian Rayuela zaprasza nas na pokład swojego „Train of thought” (tok myślenia, dosł. pociąg myśli), aby wspólnie przemierzyć Chiny, Rosję oraz Mongolię i odkryć, co widzą i czują jego pasażerowie. 

 • Jak zostać Niemcem – wyjaśnia Anglik

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  Jak wiadomo w redakcji cafébabel uwielbiamy wymianę międzykulturową, ale wiemy też doskonale, że asymilacja bywa trudna. Na szczęście Adam Fletcher, Anglik na co dzień mieszkający w Berlinie napisał „Jak zostać Niemcem” – przewodnik dla każdego, kto pragnie zapoznać się z tajnikami germańskiego stylu życia. Nasi brytyjscy i niemieccy redaktorzy wybrali dla nas swoje ulubione fragmenty.

 • Olivia Ruiz : „Noszę w sobie przymus pamięci”

  Autor(ka): dn. 25 stycznia 2017

  Od La femme chocolat aż po ostatnią płytę, À Nos Corps Aimants, Olivia Ruiz dała się poznać jako artystka o wielu twarzach, na zmianę przyjmująca i porzucająca różne style i gatunki. Jednak jedna cecha pozostaje niezmiennie istotna: jej hiszpańskie korzenie. Trudna historia rodziny stała się też inspiracją dla jej najnowszego spektaklu: Volver

 • Voices of refugees: podróż po kres życia

  Autor(ka): dn. 16 stycznia 2017

  Po pierwszej projekcji w Parlamencie europejskim film dokumentalny Voices of refugees był wyświetlany na terenie całej Europy. Spotkaliśmy się z Alexandrem Beddockiem – jednym z reżyserów – który opowiedział nam o tym, jak ogromny wpływ to doświadczenie wywarło na jego życie.

 • 2016 – uśmiech, elektryczność i światło

  Autor(ka): dn. 13 stycznia 2017

  To był rok wstrząsów. Niejednego ranka budziliśmy się ze ścisniętym sercem, nie wiedząc co powiedzieć, co myśleć, czy co robić. To chwile, w których konwencjonalne rozwiązania nie wystarczają i to własnie wtedy należy szukać alternatyw, mogących rozjaśnić teraźniejszość.

  To nie kaprys, to wola przetrwania.