kultura

 • Crystal Fighters: „Brexit niewiele zmieni”

  Autor(ka): dn. 14 lutego 2017

  Crystal Fighters od początku istnienia otaczała  aura tajemniczości. Zespół wydał trzy płyty i przez cały ten czas nie prostował domysłów fanów, którzy między innymi długo podejrzewali, że pochodzą z Hiszpanii. Zresztą to dla nich żadne wyzwisko: kochają po równo kulturę baskijską i brytyjską, nawet po szoku spowodowanym Brexitem.

 • T2 Trainspotting – sequel, który ma sens

  Autor(ka): dn. 10 lutego 2017

  [RECENZJA] Nakręcenie kontynuacji filmu tak wielkiego jak Trainspotting to karkołomne zadanie. Jednak najnowszy film Danny'ego Boyle'a spełnia oczekiwania. Jego wartość nie wynika jedynie z sentymentalizmu – dwie dekady pozwolają spojrzeć na bohaterów z nowej perspektywy.

 • Train of thought: 100 lat Kolei Transsyberyjskiej

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  W 2016 roku obchodziliśmy 100 lat istnienia Kolei Transsyberyjskiej. Najdłuższa linia kolejowa świata, licząca 9 289 km, biegnie z Moskwy do Władywostoku, łącząc Europę i Azję. Francuski fotograf Damian Rayuela zaprasza nas na pokład swojego „Train of thought” (tok myślenia, dosł. pociąg myśli), aby wspólnie przemierzyć Chiny, Rosję oraz Mongolię i odkryć, co widzą i czują jego pasażerowie. 

 • Jak zostać Niemcem – wyjaśnia Anglik

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  Jak wiadomo w redakcji cafébabel uwielbiamy wymianę międzykulturową, ale wiemy też doskonale, że asymilacja bywa trudna. Na szczęście Adam Fletcher, Anglik na co dzień mieszkający w Berlinie napisał „Jak zostać Niemcem” – przewodnik dla każdego, kto pragnie zapoznać się z tajnikami germańskiego stylu życia. Nasi brytyjscy i niemieccy redaktorzy wybrali dla nas swoje ulubione fragmenty.

 • Olivia Ruiz : „Noszę w sobie przymus pamięci”

  Autor(ka): dn. 25 stycznia 2017

  Od La femme chocolat aż po ostatnią płytę, À Nos Corps Aimants, Olivia Ruiz dała się poznać jako artystka o wielu twarzach, na zmianę przyjmująca i porzucająca różne style i gatunki. Jednak jedna cecha pozostaje niezmiennie istotna: jej hiszpańskie korzenie. Trudna historia rodziny stała się też inspiracją dla jej najnowszego spektaklu: Volver

 • Voices of refugees: podróż po kres życia

  Autor(ka): dn. 16 stycznia 2017

  Po pierwszej projekcji w Parlamencie europejskim film dokumentalny Voices of refugees był wyświetlany na terenie całej Europy. Spotkaliśmy się z Alexandrem Beddockiem – jednym z reżyserów – który opowiedział nam o tym, jak ogromny wpływ to doświadczenie wywarło na jego życie.

 • 2016 – uśmiech, elektryczność i światło

  Autor(ka): dn. 13 stycznia 2017

  To był rok wstrząsów. Niejednego ranka budziliśmy się ze ścisniętym sercem, nie wiedząc co powiedzieć, co myśleć, czy co robić. To chwile, w których konwencjonalne rozwiązania nie wystarczają i to własnie wtedy należy szukać alternatyw, mogących rozjaśnić teraźniejszość.

  To nie kaprys, to wola przetrwania.

 • Wax Tailor: „Europa, co to właściwie znaczy?”

  Autor(ka): dn. 5 stycznia 2017

  [WYWIAD] Wax Tailor, jeden z najbardziej anglojęzycznych francuskich artystów swojej generacji, wydał właśnie piątą płytę. Pomysł na ostatni krążek zrodził się między Nowym Jorkiem a Los Angeles, a artysta koncertujący właśnie w Europie zgodził się udzielić nam wywiadu. Na tapetę wzięliśmy wszystkie najczęściej samplowane ostatnio tematy – Brexit, zmiany polityczne i terroryzm. 

 • „Psy” Bogdana Mirică – debiut pozbawiony zębów

  Autor(ka): dn. 4 stycznia 2017

  Zwycięzca nagrody FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2016 roku, film „Psy" –debiut filmowy reżysera Bogdana Mirică – jest pokazywany w tym tygodniu na Festiwalu Filmowym w Torino. Niestety, jest to niezdarne podejście do materiału, który inni wykorzystali już znacznie lepiej.

 • Archive: „Nie można pisać przez 20 lat tylko o cierpieniu”

  Autor(ka): dn. 23 grudnia 2016

  Obok Massive Attack i Portishead to najważniejszy zespół trip-hopowy wszechczasów. Po dwudziestu latach od powstania są jedną z ostatnich aktywnych grup tego gatunku. Jednak jakim kosztem? Rozmawialiśmy z członkami zespołu: Dannym Griffithsem i Davem Penem o tym jak utrzymują swój optymizm w czasach Brexitu i Donalda Trumpa.