kultura

Kino Faitha Akina - krok ku integracji

Artykuł opublikowany 12 października 2007
Artykuł opublikowany 12 października 2007
Tożsamość narodowa, znaczenie wykształcenia dla imigracji i wejście Turcji do Unii Europejskiej zbiegają się "Z drugiej strony" - w ostatnim filmie reżysera niemieckiego Fatiha Akina

(Foto, ©Kerstin Stelter/corazón international)Nejat, profesor filologii niemieckiej na Uniwersytecie w Bremen, decyduje się jechać do Turcji aby odnaleźć córkę Yenet, prostytutki, którą przypadkowo zabił jego ojciec. Chce opłacić dziewczynie wykształcenie, na które w najstarszym zawodzie świata zarabiała jej matka. W tym samym czasie, Ayten, córka prostytutki Renet, a zarazem członek ruchu oporu politycznego w Turcji, ucieka policji i przenika do Hamburga w poszukiwaniu swojej matki. Tutaj zostaje przyjęta przez studentkę Lotte, w której się zakochuje. Obie decydują się jechać do Bremen na spotkanie matki Ayten, jednak sprawy się komplikują - Ayten zostaje deportowana, a Lotte nie waha się przed podróżą do Turcji, gdzie chce walczyć o jej uwolnienie. Drogi bohaterów krzyżują się a oni sami, wciąż się poszukując, nie wiedzą jak blisko jedno jest drugiego.

(Foto: Kerstin Stelter; ©corazón international)

"Z drugiej strony" (Auf der Andersen Seite), ostatnie dzieło niemieckiego reżysera pochodzenia tureckiego, Fatima Akina, jest nie tylko filmem o poszukiwaniu szczęścia, lecz także o imigracji, skrzyżowaniu ras, zderzeniach kulturowych i pokoleniowych w zglobalizowanym świecie. Film, dostał nagrodę za najlepszy scenariusz w maju na Festiwalu w Cannes, i będzie reprezentować Niemcy na najbliższym rozdaniu Oscarów w kategorii najlepszego filmu nie anglojęzycznego. Występuje w obronie porozumienia między kulturami, bez podziału na rasy ani narodowości. Aby istniało to porozumienie, niezbędne jest zrozumienie i wykształcenie. "Z drugiej strony" jest również filmem o wykształceniu i znaczeniu współistnienia kultur.

Wykształcenie dla integracji

Fatih Akin (Foto, ©Kerstin Stelter/corazón international)Wykształcenie jest fundamentalne dla integracji imigrantów mówi Fatih Akin w swoim dziele. Minęło 10 lat od pesymistycznego "Corto y sin dolor" ("Krótko i bez bólu") - odgrywanego przez trójkę młodych imigrantów trzeciego pokolenia dramatu dzieciaków z przedmieścia przemienionych w małych gangsterów i złodziejaszków. W "Głową w mur" ("Gegen die Wand"), nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film 2004 roku, dwóch Niemców pochodzenia tureckiego popada w alkohol i narkotyki. Teraz rzeczy uległy zmianie. Niemcy ewoluowały, a w raz z nimi imigranci. Nejat - profesor filologii - czuje się Niemcem, pełnym pasji w stosunku do dzieł Goethego.

Idea ojczyzny w świecie globalnym

Po osiągnięciu pełnej integracji, Nejat odkrywa nagle uczucia w stosunku do swojej ojczyzny – Turcji - i osiedla się w Stambule. Jednocześnie jego ojciec, Ali, powraca do swojej wioski na brzegach Morza Czarnego po wyjściu z więzienia. "Z drugiej strony" jest także filmem o poszukiwaniu tożsamości i korzeni w czasach globalizacji. "Raczej o przynależności do ojczyzny" - powiedział sam Fatih Akin podczas pokazu specjalnego filmu 24. września w Luneburg (Niemcy). Film nie unika też debaty na temat wejścia Turcji do Unii Europejskiej, pokazując dyskusję po angielsku, w kuchni niemieckiej, między Suzanne, matką Lotte i turecką aktywistką polityczną.

"Z drugiej strony" jest drugim po "Głową w mur" filmem z trylogii Fatiha Akina "Miłość, śmierć i demon". Śmierć dodaje symetrii filmowi: trumna leci z Niemiec do Turcji; inna realizuje odwrotną drogę. Lecz mimo bólu, który powoduje, utrata ukochanej osoby jest faktem, który może być przezwyciężony i Suzanne, mieszkająca w Stambule po śmierci swojej córki, wznosi toast za śmierć z Nejat. Śmierć jako prosty fakt, zwykły rutynowy element w życiu ludzi. Śmierć prowadzi Nejat i Suzanne do Stambułu. To katharsis istoty ludzkiej, nawias między Wschodem a Zachodem i symbol współżycia kultur.

"Z drugiej strony" można zobaczyć w niemieckich kinach od 27 września, a w austriackich i szwajcarskich od 4 października

FATIH AKIN - "Z DRUGIEJ STRONY"