kultura

Krystyna Meissner: zawsze gotowa do Dialogu

Artykuł opublikowany 21 października 2013
Artykuł opublikowany 21 października 2013

W dniach 11-18 października we Wrocławiu odbyła się 7 edycja festiwalu Dialog. Jego pomysłodawczyni oraz dyrektor artystyczna Krystyna Meissner prowokacyjnym hasłem: „Gwałt porządkuje świat”  zaprasza publiczność do DIALOGU, którego obecność w wielokulturowym mieście, jakim jest Wrocław, nabiera coraz większego znaczenia i jest niepodważalna

EP: Czym jest dla Pani festiwal Dialog ?

Krystyna Meissner: Bardzo ważną sprawą - wydarzeniem i przestrzenią, gdzie mogę poprzez spektakle, na które zapraszam, rozmawiać z publicznością. Dziś bardzo niewiele jest przestrzeni, które dają możliwość poważnej rozmowy o życiu, o jego sensie, o przyszłości i o funkcji Europy.

EP: Jak ewoluował festiwal?

KM: Dialog organizacyjnie znalazł się w trudnej sytuacji, ponieważ po sześciu edycjach zostaliśmy oddzieleni od wrocławskiego Teatru Współczesnego. Teraz oficjalnym organizatorem jest Biuro Festiwalowe IMPART 2016, które przygotowuje również wydarzenie Wrocław Europejska Stolica Kultury. Bardzo się cieszę, że festiwal zachował nazwę Dialog i siódma edycja doszła do skutku. Moim zdaniem ta edycja jest jedną z ciekawszych.

EP: Po co rozmawiać na trudne tematy?

KM: To zależy co nazywamy trudnym tematem. Czy chodzi o to nasze hasło „Gwałt porządkuje świat”? Ja myślę, że w tej chwili najgroźniejszą sprawą jest to, że każdy z nas, gdy widzi agresję, przemoc, czy gwałt w życiu politycznym i społecznym, wycofuje się i mówi: „Tak, to jest okropne, ale to nie jest moja sprawa”, a to jest przecież sprawa każdego z nas. Musimy reagować, musimy umieć ze sobą rozmawiać również na trudne tematy, zwłaszcza w tak wielokulturowym mieście jak Wrocław.

EP: Czy rozmowa na trudne tematy wydaje się Pani być czymś elitarnym?

KM: Ja ciągle badam to, co jest dla mnie najważniejsze w teatrze - porozumienie między sceną a widownią. Nie będę tej rozmowy upraszczać, natomiast jestem przekonana, że jeżeli ją dobrze przygotuję, to będą brać w niej udział coraz większe grupy ludzi. Takim przygotowaniem są spotkania z wybitnymi artystami, dziennikarzami, intelektualistami a nawet politykami, które są częścią festiwalu. Dialog z publicznością, która podczas spotkań może wziąć czynny udział w dyskusji, jest wielopoziomowy.

EP: Johan Simons podczas spotkania z publicznością festiwalu powiedział „Jestem coraz starszy, więc muszę podejmować coraz większe ryzyko”

KM: Piękne zdanie! Byłam mu ogromnie wdzięczna za to co powiedział, ponieważ udzielił mi ogromnego wsparcia w moim przekonaniu, że ja też muszę ryzykować. Z wiekiem mamy coraz więcej odwagi, ale jest to odwaga podbudowana nie naszą młodzieńczą butą, lecz doświadczeniem.

EP: Pani Krystyno kiedy ma Pani urodziny?

KM: 19 czerwca, bliźniak, wszystko się zgadza.

EP: Czego można Pani życzyć?

KM: Zdrowia, ponieważ wchodząc w ten poważny wiek, widzę tę ogromną niespójność duszy i ciała. Ciało wysiada powolutku, ale ja likwiduję te wszystkie dolegliwości dopóki mogę, natomiast rozumiem ludzi, którzy są żywotni. Na przykład Różewicz, on ma też mnóstwo dolegliwości fizycznych, natomiast jest tak cudownie sprawny intelektualnie. To samo dotyczy Phillipa ZimbardoZygmunta Baumana - są to wspaniali ludzie, którzy swoim życiem pokazują, że jesteśmy fizycznie uzależnieni od natury i choć z czasem coraz bardziej psujemy się od strony ciała, nie starzejemy się od strony ducha. Powiem więcej - jeżeli człowiek jest bardzo zaangażowany, to może ten rozkład ciała opanować.

Oficjalna strona festiwalu Dialog.

Facebookowa strona festiwalu Dialog.