kultura

Neapol: miasto bez książek jest jak ciało bez duszy (wideo)

Artykuł opublikowany 25 listopada 2014
Artykuł opublikowany 25 listopada 2014

Gdy zaczęto zamykać neapolskie księgarnie, mieszkańcy miasta postanowili zareagować i bronić swej kultury. Ciro Sabatino jest autorem pomysłu na Io Ci Sto, księgarnii stworzonej przez ludzi dla ludzi. Reportaż wideo.

Księgarnia właśnie co otworzyła swoje podwoje dzięki zaangażowaniu 350 neapolitańczyków. Głowną ideą przyświecającą jej twórcom było powołanie inicjatywy, która umożliwiłaby mieszkańcom miasta korzystanie z książek i która przy okazji stworzyłaby nowe miejsca pracy. W ten sposób, przy niewielkiem nakładzie środków finansowych, kultura jest dostępna dla wszystkich. Neapolska księgarnia spółdzielcza to przedsięwzięcie, które ułatwia życie zwłaszcza studentom, którzy z roku na rok sa w coraz bardziej niepewnej i trudnej finansowo sytuacji. Jej dodatkowym plusem jest to, że ożywia dzielnicę, która jakiś czas temu kulturalnie zamarła. 

Artykuł jest częścią edycji specjalnej poświęconej Neapolowi i został zrealizowany w ramach projektu Cafebabel „EU In Motion” sponsorowanego przez Parlament Europejski oraz fundację Hippocrène.