kultura

Scoop - wyborna lekkość Woodyego Allena

Artykuł opublikowany 1 listopada 2006
Artykuł opublikowany 1 listopada 2006
Młodziutka Scarlett Johansson w uszczypliwym portrecie brytyjskiej arystokracji.

Londyn. Bogata klasa średnia. Scarlett Johansson. Oto trzy kluczowe elementy filmu zatytułowanego Wszystko gra (2005), które pojawiają się po raz kolejny w najnowszym filmie Woodyego Allena Scoop. Czy nowa produkcja jest powtórką ekscytującego wątku z ubiegłego roku? A może jest to objaw braku nowych pomysłów manhattańskiego geniusza? Na szczęście, ani jedno, ani drugie. Scoop jest dynamicznym i zabawnym filmem. W gruncie rzeczy jedynie dwa elementy, a mianowicie miejsce akcji oraz aktorka, odgrywająca główną rolę, to elementy łączące Scoop z filmem Wszystko gra.

Wątkiem przewodnim filmu jest pojawienie się zjawy. Zjawa to wielkiej sławy dziennikarz, który w drodze do czyśćca dostaje ostatnie zlecenie, a mianowicie ma on odnaleźć mordercę, który terroryzuje Londyńczyków. Uparty w dążeniu do celu nawet po śmierci, reporter ukazuje się niewinnej studentce dziennikarstwa (Scarlett Johansson), aby wyjawić jej swój sekret...

Scoop nie jest pierwszym filmem Woodyego Allena, którego fabuła zawiera elementy fantastyczne. Filmowiec wcześniej juz wykorzystywał w swoich filmach postaci nierealne, aby już i tak samym w sobie skomplikowanym relacjom międzyludzkim, o których mówił, dodać nieoczekiwane i pełne niespodzianek rozwiązania. Warto wspomnieć tutaj o filmie Purpurowa róża z Kairu (1985), w którym to bohater powstaje z martwych i wychodzi poza ekran kina, kolejnym przykładem może być także film Milość i śmierć (1975), gdzie tytułowa śmierć ze sztyletem podąża w ślad za bohaterami.

Inteligentny humor

Niemniej jednak, szczerze mówiąc, jeśli mielibyśmy znaleźć film, do którego można by było przyrównać Scoop, należy wybrać film zatytułowany Tajemnica morderstwa na Manhattanie (1993), znakomite dzieło, w którym nie ma miejsca na fantazję. Zarówno jeden, jak i drugi film cechuje wartka akcja i ton charakterystyczny dla lekkiej komedii. Ponadto, w filmie pojawia się jako aktor sam Woody Allen, który jak zawsze gra rolę sceptyka, gaduły i paranoika.

Zasadnicza różnica między filmami oparta jest na ich jakości. Tajemnica morderstwa na Manhattanie to przykład nowoczesnej klasycznej komedii, z doskonałymi dialogami i z zapadającym w pamięć zakończeniem, Scoop natomiast, to przyjemny, aczkolwiek całkiem przeciętny film, gwarantujący widzowi potężną, 90-minutową, dawkę śmiechu. Z pewnością rozczaruje to tych, którzy oczekują, że jest to film równie interesujący co Wszystko gra, niemniej jednak będzie on prawdziwą ucztą dla wielbicieli lekkich komedii oraz thrillerów takich jak Klątwa Skorpiona (2001) lub Życie i cała reszta (2003).

Angielska arystokracja

Jednym z bodźców dla tych, którzy idą w ślady nowojorskiego filmowca jest osadzenie fabuły filmu w Anglii. Choć wydaje się być to nieprawdopodobne, Woody Allen bardzo rzadko kręcił poza Nowym Jorkiem. Niemniej jednak, po sukcesie Wszystko gra, wydaje się, że ma ochotę na przemierzenie Europy. Obecnie jest w trakcie montażu kolejnej komedii nakręconej w ubiegłe lato w Londynie, gdzie w rolach głównych wystąpili między innymi Collin Farrel i Ewan McGregor. Niemniej jednak nie zamierza ograniczać się jedynie do brytyjskiej stolicy. Allen ogłosił, że akcja jego kolejnego filmu rozgrywać się będzie w Barcelonie, powiedział także, że już skontaktował się z Penélope Cruz, której zaproponował główną rolę.

Większość scen do Scoop kręcona była w Londynie, a sceny plenerowe nakręcone zostały w pobliżu wytwornych posesji bogatych Brytyjczyków.

Tak czy inaczej, dla Allena angielska arystokracja nie różni się w zdecydowany sposób od amerykańskiej, zasadnicze różnice wynikają jedynie z odmiennych charakterów, akcentu oraz zainteresowań. Znana jest nam juz sympatia Woodyego Allena w stosunku do Europy, niemniej jednak wielu z bohaterów pojawiających się w Scoop i Wszystko gra to tacy sami hipokryci i cynicy, jak ich amerykańscy koledzy z poprzednich produkcji. Trzeba przyznać, że na tym etapie byłoby trudno, aby Allen porzucił swoje rozczarowane, jakie przejawia w stosunku do kreowanych przez siebie postaci, nawet jeśli w rolę głównej bohaterki wcieliła się niewinna i roztargniona, ale jak dobrze zapowiadająca się młoda aktorka, Scarlett Johansson.

Scoop (2006)

Reżyseria: Woody Allen

Aktorzy: Hugh Jackman (Peter Lyman), Scarlett Johansson (Sondra Pransky)

Gatunek: Komedia

Czas: 96 min

Produkcja: UK / USA

Oficjalna premiera Scoop miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sitges. Na ekrany hiszpańskich kin film wszedł pod koniec października, w Polsce pojawi się w marcu.