kultura

Wyjątkowi kandydaci w wyborach europejskich

Artykuł opublikowany 4 czerwca 2009
Artykuł opublikowany 4 czerwca 2009
W każdych wyborach europejskich muszą wystartować nietypowi kandydaci. W 2004 roku europarlamentarzystami zostali francuski dyrygent, brytyjski aktor, czeski kosmonauta i litewski hokeista. Czy tegoroczne wybory przyniosą podobne niespodzianki?

Kiczowaty piosenkarz i ekolog

Francję reprezentuje 51-letni Francis Lalanne, który wydaje się być jednym z najbardziej nietypowych kandydatów. Ten ekscentryczny poeta i kompozytor, stojący na czele listy Niezależnego Ruchu Ekologicznego (MEI) w okręgu południowo-wschodnim stał się swego czasu gwiazdą reality show pokazującego „Europę polityków”. Lelanne zobowiązał się, że jeśli zostanie wybrany, całe swoje wynagrodzenie przeleje na konta fundacji charytatywnych. Na poniższym kultowym filmie jego brat robi mu niespodziankę reżyserując operę, na której napisanie Lelanne poświęcił 15 lat. „Jabłonka tworzy jabłka, ja tworzę piosenki…” A teraz politykę!

Rumuńska Paris Hilton

Rumunia nie pozostaje w tyle. 28-letnia Elena Basescu, córka prezydenta i była modelka startuje jako kandydatka niezależna. „Rumuńska Paris Hilton” znana raczej z szaleństw na bankietach i zdjęć na których prezentuje modę niż z zaangażowania politycznego odeszła ostatnio z partii Demokratyczno-Liberalnej (PDL) żeby nie być uważaną za niczyją „protegowaną”.

Piękna Włoszka z castingu

We Włoszech polityka w śródziemnomorskim sosie ma zupełnie wyjątkowy smak. Silvio Berlusconi, którego żona publicznie zażądała rozwodu z powodu słabości premiera do pięknych kobiet, chciałby „zmodernizować” politykę. Zachwycające „kandydatki do bycia kandydatkami” należące do „haremu” Il Cavalieri pochodzą głównie ze światka telewizji. Gdy „europejski casting” zakończył się, oficjalną kandydatką do europarlamentu została była aktorka i prezenterka Barbara Matera.

Nawrócona pin-up girl

Również na Litwie do świata polityki wkracza show business. Arunas Valinskas, litewski producent telewizyjny w obliczu wyborów jesienią 2008 roku utworzył „Partię powstania narodowego”. Wśród „kandydatek” startujących w wyborach europejskich jest aktorka i piosenkarka Donalda Meiželytė-Svilienė, która obecnie jest posłanką, jednak jeszcze kilka lat temu pozowała nago na okładce swojego albumu.

Wylaszczony polityk

(zdj.: Wprost)W Polsce uzyskanie poparcia wyborców i zdobycie miejsca w Parlamencie Europejskim jest prawdopodobnie o wiele ważniejsze niż gdzie indziej i kandydaci są gotowi na wszystko. Ostatnio udowodnił to Wojciech Olejniczak: obiecujący centrolewicowy polityk, który ministrem został w wieku 29 lat postanowił „wylaszczyć” swoją kandydaturę ocenianą jako ponurą i pokazał się w seksownej pozie na okładce popularnego tygodnika „Wprost”.