kultura

 • VIDEO: W pięć powiedzeń dookoła Europy

  Autor(ka): dn. 3 marca 2017

  W językach europejskich jest wiele wspaniałych powiedzeń dotyczących miast. Bardziej lub mniej abstrakcyjnych. Poprosiliśmy naszych redaktorów, żeby spróbowali je wymówić w oryginalnym języku.

 • Crystal Fighters: „Brexit niewiele zmieni”

  Autor(ka): dn. 14 lutego 2017

  Crystal Fighters od początku istnienia otaczała  aura tajemniczości. Zespół wydał trzy płyty i przez cały ten czas nie prostował domysłów fanów, którzy między innymi długo podejrzewali, że pochodzą z Hiszpanii. Zresztą to dla nich żadne wyzwisko: kochają po równo kulturę baskijską i brytyjską, nawet po szoku spowodowanym Brexitem.

 • Randka solo: przewodnik cafébabel po masturbacji

  Autor(ka): dn. 14 lutego 2017

  W te Walentynki nie zapominajcie o Waszych znajomych singlach. Podczas gdy wszyscy są zajęci pocałunkami i czułościami, im pozostaje tylko paczka chusteczek i piosenka Céline Dion. Ale miłość własna też jest ważna.

 • Słownik Post-prawdy Cafébabel

  Autor(ka): dn. 13 grudnia 2016

  [OPINIA] W roku naznaczonym przez puste obietnice na londyńskich autobusach oraz prezydenta-elekta, którego Twitter pełen jest sprzecznych stwierdzeń, nie dziwi fakt, że każdemu ciśnie się na język jedno słowo – „post-prawda”. Nie możemy już nawet wierzyć naszym słownikom 

 • Wieża Babel: Ja śpiewam, ty śpiewasz

  Autor(ka): dn. 7 lipca 2016

  Ilu nauczycieli, tyle różnych technik nauczania języka obcego, ale wygląda na to, że śpiewanie i ćwiczenia z wypełnianiem luk cieszą się niesłabnącą popularnością. Co więcej, jeśli zgłębić temat, okazuje się, że niezależnie od długości i szerokości geograficznej te same piosenki pojawiają się to tu, to tam, ułatwiając przyswajanie tych samych słówek, powiedzeń i zasad gramatycznych.

 • Tłumacz ustny: najlepszy z najlepszych

  Autor(ka): dn. 8 czerwca 2016

  „Niektórzy mówcy nie wypowiadają się w języku ojczystym i mówią zbyt szybko – oto zarzuty tłumaczy Parlamentu Europejskiego opublikowane na niezależnym portalu informacyjnym EUobserver. Cafebabel oddaje głos Victorii Hecq, pochodzącej z Belgii młodej tłumaczce ustnej, która pracuje dla instytucji europejskich.

 • „I do”, czyli o wyborach językowych na całe życie

  Autor(ka): dn. 28 kwietnia 2016

  Przy okazji matur i innych przełomowych momentów, skupmy się na wyborze języka, którego zaczynamy się uczyć. Co tak naprawdę determinuje nasz wybór? Dlaczego nagle zakochujemy się we francuskim, duńskim, czy katalońskim? Na czym polega atrakcyjność języka? To dobre pytania, więc sprawdźmy.

 • Dlaczego Angela Merkel nie ma dzieci?

  Autor(ka): dn. 15 marca 2016

  Czy Donald Trump jest martwy? Jak Merkel schwytała Hollande’a w pułapkę? Dlaczego Mark Zuckerberg zawsze nosi te same ubrania? Europejczycy codziennie zadają Google’owi mnóstwo pytań dotyczących osób publicznych. Mnóstwo ciekawych pytań. 

 • Dlaczego rodzimi użytkownicy języka angielskiego nie rozumieją obcokrajowców mówiących w ich języku?

  Autor(ka): dn. 21 grudnia 2015

  Ok... Ok. Jako osoba ucząca się języków obcych, jestem w stanie to pojąć: nauczenie się drugiego, trzeciego, czwartego, entego języka może być trudne. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej w momencie, gdy – mimo przekonanania o tym, że opanowałeś już dany język – okazuje się, że jego rodowici użytkownicy cię nie rozumieją i twoje nadzieje wydają się legnąć w gruzach. Nie poddawaj się!

 • Wieża Babel: „Uproszony głos"

  Autor(ka): dn. 17 grudnia 2015

  Od momentu, kiedy ustanawia się głosowanie powszechne, każdy obywatel państwa demokratycznego ma zapewnione prawo głosu. Przynajmniej w teorii. Od 2011 roku Hiszpanie mieszkający za granicą muszą ubiegać się o prawo do głosu za pośrednictwem mechanizmu zwanego „upraszaniem głosu”. Ale, co to znaczy musieć „upraszać się” o głos? Jakie są tego skutki?