kultura

 • Dlaczego brytyjskie utwory na Eurowizji zawsze są takie okropne?

  Autor(ka): dn. 7 lutego 2017

  Choć Wielka Brytania jest jednym z tych krajów, które mają z góry zagwarantowany udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, brytyjskie propozycje od siedmiu lat nie są w stanie przebić się nawet do pierwszej dziesiątki. Patrząc na tegorocznych kandydatów, szanse na zmianę tej sytuacji w najbliższej przyszłości są niewielkie. [OPINIA]

 • Olivia Ruiz : „Noszę w sobie przymus pamięci”

  Autor(ka): dn. 25 stycznia 2017

  Od La femme chocolat aż po ostatnią płytę, À Nos Corps Aimants, Olivia Ruiz dała się poznać jako artystka o wielu twarzach, na zmianę przyjmująca i porzucająca różne style i gatunki. Jednak jedna cecha pozostaje niezmiennie istotna: jej hiszpańskie korzenie. Trudna historia rodziny stała się też inspiracją dla jej najnowszego spektaklu: Volver

 • 2016 – uśmiech, elektryczność i światło

  Autor(ka): dn. 13 stycznia 2017

  To był rok wstrząsów. Niejednego ranka budziliśmy się ze ścisniętym sercem, nie wiedząc co powiedzieć, co myśleć, czy co robić. To chwile, w których konwencjonalne rozwiązania nie wystarczają i to własnie wtedy należy szukać alternatyw, mogących rozjaśnić teraźniejszość.

  To nie kaprys, to wola przetrwania.

 • Wax Tailor: „Europa, co to właściwie znaczy?”

  Autor(ka): dn. 5 stycznia 2017

  [WYWIAD] Wax Tailor, jeden z najbardziej anglojęzycznych francuskich artystów swojej generacji, wydał właśnie piątą płytę. Pomysł na ostatni krążek zrodził się między Nowym Jorkiem a Los Angeles, a artysta koncertujący właśnie w Europie zgodził się udzielić nam wywiadu. Na tapetę wzięliśmy wszystkie najczęściej samplowane ostatnio tematy – Brexit, zmiany polityczne i terroryzm. 

 • Archive: „Nie można pisać przez 20 lat tylko o cierpieniu”

  Autor(ka): dn. 23 grudnia 2016

  Obok Massive Attack i Portishead to najważniejszy zespół trip-hopowy wszechczasów. Po dwudziestu latach od powstania są jedną z ostatnich aktywnych grup tego gatunku. Jednak jakim kosztem? Rozmawialiśmy z członkami zespołu: Dannym Griffithsem i Davem Penem o tym jak utrzymują swój optymizm w czasach Brexitu i Donalda Trumpa.

 • Gdzie jest Bob Dylan naszego pokolenia? 

  Autor(ka): dn. 22 grudnia 2016

  Patrząc na mijający rok ciężko powstrzymać się od załamywania rąk i westchnień irytacji. Zamiast piosenek na temat reform i rewolucji, jako mechanizmy radzenia sobie z sytuacją nasze pokolenie wybrało memy i parodie. Dlaczego coraz bardziej oddalamy się od tradycyjnej muzyki protestu?

 • Agnes Obel - piosenkarka z żelaza i szkła

  Autor(ka): dn. 5 grudnia 2016

  [WYWIAD] Duńska piosenkarka i kompozytorka powraca z nową płytą „Citizens of Glass". Dzwięki, które hipnotyzują, wyciszają, wywołują niepokój i skłaniają do przemyśleń. Paryskie spotkanie z artystką, która mówi o sobie, że czuje się niczym zrobiona ze szkła.

 • Radio Elvis: Lekkie piosenki 

  Autor(ka): dn. 15 września 2016

  Redakcja Cafébabel porozmawiała w Paryżu z Radio Elvis, francuską grupą artystów zajmujących się literaturą, piosenkami, podróżami i poezją. Na rynku są już ich dwie EPki i album les Conquêtes. Zapraszamy w muzyczną podróż przez koncerty i doświadczenia, o których nam opowiedzieli. 

 • Co słychać na Sziget Festival?

  Autor(ka): dn. 30 sierpnia 2016

  Jak co roku, na jeden tydzień w sierpniu powrócił Sziget. To jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, a ekipa cafébabel wybrała się do Budapesztu, aby chłonąć atmosferę imprezy na miejscu. Specjalnie dla nas przygotowali playlistę ze swoimi ulubionymi kawałkami tegorocznej edycji.

 • Sasha Siem: Kwartety smyczkowe i opowieści z morałem

  Autor(ka): dn. 29 sierpnia 2016

  Absolwentka Cambridge i Harvardu, jedna z najmłodszych laureatek prestiżowej brytyjskiej nagrody dla kompozytorów, muzyk angielsko-norweskiego pochodzenia. Sasha Siem opowiedziała cafébabel o swoim muzycznym dzieciństwie, zerwaniu z klasycznymi zasadami kompozycji i śpiewaniu przed publicznością.