kultura

 • [VIDEO] What the fuck Europe? Cabourg, Mon Amour

  Autor(ka): dn. 16 sierpnia 2017

  Kto powiedział, że nie ma miejsca na Europę na festiwalach muzycznych? Na pewno nie my! Więc na festiwalu Cabourg, Mon Amour pytaliśmy dobrze bawiących się ludzi o reformę sądownictwa w Polsce i o substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego. Za ciężkie tematy? Gdzie tam.

 • [VIDEO] Shame: Hamburg, papierosy i szafy grające

  Autor(ka): dn. 10 sierpnia 2017

  „Moje ulubione miasto to Hamburg, bo można palić w barach” – nie ma cytatu, który lepiej podsumowałby Shame, alt-rockową grupę z południowego Londynu. Ciemna strona Hamburga, dzielnica czerwonych latarni i pełne życia ulice sprawiły, że muzycy zakochali się w tym mieście. Uciekając przed Tony'm Viscontim, szampanem i kanapeczkami, znaleźli schronienie w zadymionych spelunach z szafami grającymi. 

 • [VIDEO] Pale Grey x Hamburg

  Autor(ka): dn. 10 sierpnia 2017

  Pale Grey to po angielsku bladoszary. Dlatego nie jest żadną niespodzianką fakt, że Belgowie lubią mgłę i tajemnice. Jeśli poszukamy głębiej w ich dyskografii, znajdziemy dźwięki odwołujące się do miast portowych, dużych przestrzeni czy niektórych niemieckich grup. Oczywiste jest więc to, że Gilles oprowadza nas po Hamburgu, mieście w lekkim nieporządku. 

 • [VIDEO] Isaac Delusion x Warszawa

  Autor(ka): dn. 20 lipca 2017

  Wielkie przestrzenie, roztańczeni mieszkańcy i niesamowite historie. Oto powody, dla których francuski elektropopowy zespół uważa Warszawę za najlepsze miasto w Europie. Tuż po wydaniu swojego pierwszego, onirycznego albumu Rust and Gold, 5 członków zespołu opowiedziało nam o stolicy Polski jak ze snu.

 • [VIDEO]: A-Wa x Paryż

  Autor(ka): dn. 7 lipca 2017

  A-Wa to izraelski zespół złożony z trzech sióstr. Ich pierwszy album, Habib Galbito mieszanka tradycyjnych piosenek i dźwięków elektro i hip-hopu. Ten egzotyczny mix dobrze pasuje do europejskiego miasta, które wybrały: Paryża. 

 • [VIDÉO] La Femme x Madryt

  Autor(ka): dn. 28 czerwca 2017

  Od siedmiu lat La Femme uwodzi słuchaczy we Francji swoim spleenem i muzyką czerpiącą pełnymi garściami z nurtu new wave. Na fali sukcesu w kraju nad Sekwaną francuski kwintet płynie podbijać Europę. Jakie jest ich ulubione miasto? Bez wątpienia Madryt, a w nim fiesta, upał i nieprzyzwoicie pyszna jamón. Gorące spotkanie.

 • Messed Up i białoruska scena punkowa

  Autor(ka): dn. 24 czerwca 2017

  Niewiele mówi się o punku na Białorusi. Kraj będący swoistą persona non grata na europejskiej scenie politycznej nazywany jest czasem wprost ostatnią dyktaturą Europy. Punkowy girlsband Messed Up od 2015 stara się zrewolucjonizować tamtejszą scenę muzyczną, a przy okazji zmienić trochę mentalność Białorusinów.

 • [VIDEO] What the fuck Europe: Papillons de Nuit

  Kto powiedział, że nie ma miejsca na poważne dyskusje o Europie na festiwalach muzycznych? Na pewno nie my. Podczas festwialu Papillons de Nuit pytaliśmy niczego niepodejrzewających festiwalowiczów o Plan Junckera i Europę dwóch prędkości. Rezultat? Sprawdźcie sami!

 • Ephemerals: żaden zespół nie jest samotną wyspą

  Autor(ka): dn. 28 maja 2017

  Ephemerals nie dają się zaszufladkować – i to zarówno jako muzycy, jak i ludzie. Ich muzyka to trochę funk, trochę jazz, a trochę soul. Grupę tworzy eklektyczny, angielsko-francusko-amerykański miks, chociaż jak sami przyznają, nie czują się członkami żadnej konkretnej kultury. Złapaliśmy ich pod sam koniec europejskiej trasy. 

 • Sílvia Pérez Cruz: „Robię to, co lubię – dzięki temu jestem spokojna”

  Autor(ka): dn. 25 maja 2017

  Katalońska piosenkarka wydaje swoją czwartą płytę, która powstała dzięki „odwadze, szaleństwu i wspomnieniu, o którym nie może zapomnieć”. Rozmawiamy z Sílvią w Fontainebleau we Francji, gdzie zaśpiewała kilka swoich najpopularniejszych piosenek. Tylko ona, jej głos i gitara.