Liczby mówią

 • Liczby mówią: włochata tajemnica Hollande'a

  Autor(ka): dn. 18 lipca 2016

  Posiedzenie rządu w Pałacu Elizejskim w Paryżu – fryzura bez skazy. Szczyt NATO w Warszawie – fryzura bez skazy. Manifestacja przeciwko proponowanym zmianom w kodeksie pracy – fryzura bez skazy. François Hollande ma ostatnio dużo na głowie. Nie ulega więc wątpliwości, że jego okazała czupryna musi robić dobre wrażenie. Jest warta swojej ceny – oczywiście na koszt państwa.

 • Liczby mówią: Viktor Orbán, uchodźcy i Huxit

  Autor(ka): dn. 15 lipca 2016

  Premier Węgier Viktor Orbán szuka sposobu na ucieczkę od kryzysu migracyjnego. Z tego powodu, a także ze względu na nieufność wobec Brukseli, zwołał na 2 października referendum, w którym Węgrzy zadecydują, czy chcą, żeby ich kraj przyjmował uchodźców.

 • Liczby mówią: totalny chaos w Wielkiej Brytanii

  Autor(ka): dn. 7 lipca 2016

  Dwa tygodnie temu Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Kolejne wieści z Wysp przypominają raczej pełen zwrotów akcji polityczny thriller, który może wydawać się mniej ekscytujący samym Brytyjczykom, którzy zmuszeni są w nim występować. Tym razem nie wybraliśmy jednej liczby, ale podsumowaliśmy ostatnie dni brytyjskiego pandemonium.

 • Liczby mówią: bezwarunkowy dochód podstawowy - gdzie żyłoby się najlepiej?

  Autor(ka): dn. 17 czerwca 2016

  W niedzielę 5 czerwca Szwajcarzy odrzucili pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Koncepcja ta budzi wiele kontrowersji – jedni postrzegają ją jako pierwszy krok na drodze do socjalistycznej utopii, inni biją na alarm. Tymczasem The Economist oblicza, ile dostałby każdy z nas, gdyby dochód podstawowy wprowadzić w innych krajach.

 • Liczby mówią: prezerwatywy na Olimpiadzie w Rio

  Autor(ka): dn. 7 czerwca 2016

  Komitet Olimpijski zapowiedział, że chce rozdać 450 000 prezerwatyw atletom tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Ten krok bez wątpienia zapewni im dużo przyjemności, ale przede wszystkim przyniesie ukojenie Brazylii zmagającej się z wirusem Zika.

 • Liczby, które mowią: Londyn i problem 3000 sierot

  Autor(ka): dn. 18 maja 2016

  Londyn początkowo chwalił się, że do 2020 roku przyjmie 3 tys. dziecięcych uchodźców. Wygląda jednak na to, że porozumienie wypracowane we współpracy z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców stanęło w martwym punkcie.

 • Liczby mówią: lajkuj dla królowej

  Autor(ka): dn. 22 kwietnia 2016

  Elżbieta II, z Bożej łaski, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Posiadłości i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty i Obrończyni Wiary lubi to - i jest gotowa zapłacić 50 tys. funtów rocznie komuś, kto kliknie za nią w kciuk.

 • Liczby mówią: koszty przedostania się do Europy 

  Autor(ka): dn. 7 kwietnia 2016

  W Atenach powstał prawdziwy czarny rynek transportu osób. Nielegalni przemytnicy ustalają i proponują uchodźcom ceny przedostania się do różnych państw docelowych. Minimalny koszt nowego życia? 1 000 euro. 

 • Liczby mówią: terrorysta - nie zawsze dżihadysta

  Autor(ka): dn. 25 marca 2016

  Po każdym ataku terrorystycznym, do którego przyznaje się Daesh jesteśmy ostrzegani przed falą wrogości, która może uderzyć w muzułmanów. Liberalne media apelują, aby nie poddawać się dyskursowi nienawiści i nie szukać winnych tam, gdzie ich nie ma. A gdyby tak spróbować przemówić niepodważalnym językiem liczb?

 • Liczby mówią: bieda pokolenia Y

  Autor(ka): dn. 17 marca 2016

  Nasze społeczeństwo zawsze umiało znaleźć mnóstwo określeń, by opisać jako „stracone”, „zapomniane” i „rozczarowane” pokolenie młodych ludzi wkraczających obecnie w dorosłość. Funkcjonuje nawet liczba, która ma symbolizować dzisiejsze nieciekawe położenie osób między 18 i 35 rokiem życia: w niektórych z najbogatszych państw świata ich dochody są niższe od średniej krajowej aż o 20%.