Lifestyle

 • Heimat: dom w kieszeni

  Autor(ka): dn. 4 lipca 2016

  „Heimat“ to pojęcie, które od niedawna słyszy się coraz częściej, zwłaszcza z ust polityków niemieckich populistycznych partii prawicowych. Ale skąd w języku niemieckim wziął się ten wyjątkowy termin, który jest tak trudny do przetłumaczenia?

 • Niełatwo być młodym greckim Żydem

  Autor(ka): dn. 29 czerwca 2016

  W stolicy Grecji niewielka, ale za to zdeterminowana grupa Żydów stara się podtrzymywać ponad 2000-letnie tradycje. Polityka drastycznych oszczędności budżetowyche i inne zmiany stawiają młodych greckich Żydów przed falą wyzwań. Ale pomimo rosnącej emigracji żydowska młodzież pozostaje aktywna – włączając w to zaledwie 26-letniego rabina Ateńskiej Gminy Żydowskiej.

 • Mapa tygodnia: Brytyjczycy w Europie

  Autor(ka): dn. 22 czerwca 2016

  Dwudziestego trzeciego czerwca Brytyjczycy wezmą udział w ogólnokrajowym referendum, w którym podejmą decyzję o swoim dalszym losie w Europie. W razie Brexitu - jeśli Wielka Brytania opuści Unię - ilu z nich mogłoby mieć problemy z uzyskaniem wizy? Na naszej mapie możesz sprawdzić, w których europejskich krajach mieszka najwięcej Brytyjczyków.

 • Euro 2016: Wszystko, co musisz wiedzieć o niemieckiej drużynie

  Autor(ka): dn. 17 czerwca 2016

  Najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego, najgorszy potop w ciągu ostatnich 35 lat i tak ogromne góry śmieci, że na ulicach Paryża trzeba ciągle zatykać nos. Euro 2016 trwa jednak nadal. Przedstawiamy informacje, które bardzo łatwo pominąć wśród okrzyków niemieckich fanów (Schlaaaaand!) i cudownych piosenek Helene Fischer.

 • Zawodowy stacz kolejkowy: włoski sposób na zarabianie

  Autor(ka): dn. 13 czerwca 2016

  „Dobra mina do złej gry” pewnie taka myśl zainspirowała Giovanniego Cafaro, gdy pewnego razu czekał w kolejce, by opłacić rachunek. Na czym polega wymyślony przez niego nowy zawód, czyli professional line sitter?

 • Brytyjczycy: naród chrześcijański?

  Autor(ka): dn. 10 czerwca 2016

  Brytyjscy politycy niechętnie poruszają kwestie wiary - a mimo to religijne odwołania wkradają się często do brytyjskiego dyskursu politycznego i narodowego.

 • Liczby mówią: prezerwatywy na Olimpiadzie w Rio

  Autor(ka): dn. 7 czerwca 2016

  Komitet Olimpijski zapowiedział, że chce rozdać 450 000 prezerwatyw atletom tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Ten krok bez wątpienia zapewni im dużo przyjemności, ale przede wszystkim przyniesie ukojenie Brazylii zmagającej się z wirusem Zika.

 • Geografia mózgu - gdzie powstaje mowa?

  Autor(ka): dn. 31 maja 2016

  Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego to właśnie ludzie mają tę „superpower”, która nas wyróżnia? Oczywiście – chodzi o mowę. Zostaliśmy świetnie wyposażeni w aparat głosowy, dzięki któremu możemy produkować i naśladować dźwięki. Jednak samo narzędzie to nie wszystko. Otóż potrzebne jest centrum dowodzenia, które koordynuje co, kiedy i jak mamy powiedzieć – Mózg.

 • Rayo Vallecano z Madrytu: klub dla ludzi 

  Autor(ka): dn. 26 maja 2016

  Mieszkańcy popularnej madryckiej dzielnicy Vallecas są reprezentowani nie przez polityków, a przez drużynę piłki nożnej. Od prawie stu lat - dzięki zbiórkom charytatywnym i prezentom świątecznym - Rayo Vallecano buduje swoją reputację, pomagając ludziom. ,,El Rayo” wydaje się być ostatnią instytucją piłkarską w Europie z zasadami. Jednak nie wszystko maluje się aż tak różowo.

 • Berlin: Neukölln kontra stereotypy

  Autor(ka): dn. 26 maja 2016

  „Staraj się nie przynosić ze sobą zbyt wielu stereotypów” - radzi jeden z mieszkańców. A mimo to uprzedzeń jest mnóstwo. Niebezpieczna? Multikulti? Raj dla hispterów? Kiedy spędzi się trochę czasu w Neukölln, można zobaczyć inne oblicze dzielnicy. Imigranci i pokolenie młodych Niemców żyją tu obok siebie. Ale czy uda im się stawić opór gentryfikacji? Reportaż video.