Lifestyle

Łakome gwiazdki Europy

Artykuł opublikowany 25 lipca 2008
Artykuł opublikowany 25 lipca 2008
Przewodnik Michelin sporządza co roku listę najlepszych restauracji europejskich. W 2008 roku Francuzi zajmują wciąż wysoką pozycję. Zbyt francusko-francuskie podejście?

Anonimowi inspektorzy sławnego "czerwonego przewodnika" przemierzają co roku kraje starego kontynentu aby sporządzić listę najlepszych placówek gastronomicznych w Europie. W 2008 roku do przewodnika "Michelin" dołączono czeską Pragę, a praska restauracja "Allegro", kierowana przez włoskiego szefa kuchni Andrea Accordi, otrzymała jedną gwiazdkę. Restauracje francuskie od dawna pozostają najbardziej premiowane w Europie. Zdobyły one aż 529 gwiazdek, w stosunku do 186 dla Niemiec, 146 dla Hiszpanii i 116 dla Wielkiej Brytanii.

Pierwszy z przewodników Michelin, opublikowany w 1900 roku przez André Michelin, był jednakże niczym innym jak tylko przewodnikiem reklamowym, dawanym automobilistom przy okazji zakupu opon. Zawierał wtedy jedynie listę praktycznych informacji (lekarze, warsztaty samochodowe, plany miast, itd.). Wybór restauracji umieszczono tam dopiero w 1920 roku, a w 1926 wyróżniono najlepsze stoły przez przyznanie im "rozetek" lub "gwiazdek", przydzielanych jako ocenę za jakoś kuchni.

Budzący lęk i równocześnie krytykowany przez wielkich szefów kuchni, werdykt anonimowych inspektorów mimo wszystko wciąż decyduje o sukcesie i porażce w gastronomii. Jest tak ponieważ przewodnik uzyskał wraz z upływem lat prawdziwą popularności narzucił swój gust jako odniesienie dla amatorów "wielkich stołów". Wydawnictwo Michelin pracuje jednak nad zdementowaniem kapryśnych opinii jakoby "czerwony przewodnik" był zbyt "francusko-francuski" i promował "tradycyjne" podejście. Redaktorzy tego przewodnika chcą zwrócić się w stronę jak najszerszego kręgu odbiorców.