Lifestyle

Liczby, które mówią: koncerty w Bataclanie

Artykuł opublikowany 7 grudnia 2015
Artykuł opublikowany 7 grudnia 2015

Zanim stał się scenerią „najgorszego paryskiego przedstawienia” w historii, Bataclan był jedną z najbardziej mitycznych sal koncertowych we Francji i takim pozostanie. Od 1864 roku przez muzyczną kawiarnię w chińskim stylu przewija się światowa śmietanka artystyczna. W 2015 roku, a zatem półtora wieku później, istnieje 98 powodów, które potwierdzają, iż jest to wciąż aktualne.

Według archiwum serwisu infoconcert.com, w 2015 roku, przed atakami z 13 listopada, w Bataclanie zostało zorganizowanych 98 wydarzeń. 98 wydarzeń, w których uczestniczyło 95 artystów, najczęściej muzyków, czasem też humorystów, a wśród nich: Young ThugNina HagenMobb DeepFranz Ferdinand & SparksDeath Cab For CutieBalthazarYoussouphaFauveFabrice ÉbouéLe Grand Orchestre de l'Élysée MontmartreGeorge EzraMalik Benthala, Eagle of Death Metal. Lista nazwisk, która dowodzi temu, że sala 11. dzielnicy Paryża zawsze poszczycić się mogła jednym z najbardziej ekscytujących i eklektycznych programów w Europie.

Koncerty te to również 98 okazji do tego, aby potwierdzić, iż Bataclan jest „miejscem, którego historia na zawsze pozostanie tą radosną”, według frazy z brytyjskiego The Guardiana. 1 500 osób, które wypełniały salę z miłości do muzyki i śmiechu. To właśnie jest obraz, który powinien ilustrować historię miejsca, rozciągającą się na przestrzeni już ponad półtora wieku. Ponowne otwarcie w przyszłości – czy to w roku 2016, czy też za 5 lat – ma za zadanie wyobrażenie to odzwierciedlić.