Lifestyle

Mapa tygodnia: otyłość w Europie

Artykuł opublikowany 26 maja 2015
Artykuł opublikowany 26 maja 2015

Tydzień dopiero się rozpoczął, więc ogłaszamy złe wieści już teraz, żebyście mieli czas się z nimi oswoić: od 1980 roku plaga otyłości na świecie zyskała na sile niemalże dwukrotnie. Problem, który niegdyś dotyczył jedynie bardzo bogatych krajów, rozprzestrzenił się dziś wszędzie i jest obecnie odpowiedzialny za więcej zgonów niż niedożywienie. Oto, jak to wygląda na mapie.

Otyłość nie jest problemem wizerunkowym, lecz zdrowotnym. Według Światowej Organizacji Zdrowia, problem zaczyna się, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) jest równy lub przewyższa 30. Najmniejszy problem z otyłością ma Mołdawia, gdzie jedynie 14,7% populacji dorosłej ma problemy z nadwagą. Pomimo tego średnia długość życia w Mołdawii wynosi 66 lat dla mężczyzn i 75 lat dla kobiet.

Jak natomiast wygląda sytuacja w krajach, które mają obsesję na punkcie jazdy rowerem, jak na przykład Holandia albo państwa skandynawskie? Otyłość wśród dorosłych w kraju tulipanów wynosi 19,9%, natomiast w Danii ta liczba jest nieco niższa – 19,4%. W Szwecji jest już natomiast więcej osób z nadwagą, bo 20,5%.

Największe problemy z wagą ma Turcja, gdzie mieszka 29,4% otyłych dorosłych i Wielka Brytania, która osiągnęła wynik 28,1%.

Polska, która w tym rankingu plasuje się na 8. miejscu, ma powód do niepokoju. Według WHO, 25,1% naszej dorosłej populacji ma kochanego ciałka trochę za dużo. Wychodzi dieta ziemniaczano-piwna? 

Źródło: 2015 WHO Report