Lifestyle

Paweł, ośmiornica, która znosi złote jaja

Artykuł opublikowany 16 lipca 2010
Artykuł opublikowany 16 lipca 2010
Spośród mgławicy futbolowych komentatorów, jedynym , który przewidział zwycięstwo Hiszpanii, klęskę Francji i rozczarowanie Niemiec był Paul, ośmiornica Paul. Podopieczny zoo w Oberhausen, zyskał sławę dzięki trafnemu przepowiadaniu wyników meczów Mannschaftu. Poza spotkaniem o trzecie miejsce, Paul nigdy się nie pomylił. Trzy pytania do wieszcza.

Moje spotkanie z pływającą wyrocznią nastąpiło krótko po zniknięciu papugi Mani, czyżby zamach? Bardzo dziś poszukiwany na rynku sportowych przepowiedni, nowy ojciec chrzestny piłkarskich zakładów, ślizga się beztrosko mackami po akwarium Oberhausen. Zaskakuję go w kąpieli.

cafebabel.com: Jak się czujesz po tym Mundialu?

Paweł: Bul! Bul! Tak sobie. Dostałem kilka propozycji. Ludzie kleją mi się teraz do przyssawek. Wystarczy, że podniosę ramię, a ustawiają się rzędem. Gość z internetowych zakładów pojawił się u mnie zaraz przed Mistrzostwami. Tu rządzi ośmiornica, rozumiesz? Żartuję sobie trochę. Kasa z tego płynie niezła, a powiem tylko tyle, że ja mam długie macki...

cafebabel.com: Przepowiedziałeś porażkę niemieckiej reprezentacji w półfinale. Zrobił się z tego prawie skandal na wagę państwową...

Paweł: Tak, pożałowałem tego. No ale trudno, każą mi wybrać między dwoma pojemnikami. W każdym jest mięczak. Jeśli do żadnego nie sięgnę, nie mam co do ust włożyć. Jestem gotowy na pewne poświęcenia, ale nie ma co przesadzać. A swoją drogą – widział Pan Joachima Löw? Gdy pomyślę, że taki facet trenuje niemiecką reprezentację, wolę kierować się rozumem niż sercem. A co do miłości do swojej ekipy... Prędzej mnie usmażą niż zrobią mi koszulkę z ośmioma dziurami.

cafebabel.com: Jak wyjaśnisz Twoje trafne prognostyki odnośnie siedmiu spotkań niemieckiej drużyny na Mundialu, oraz meczu finałowego?

Paweł: Kwestia talentu! Nie, będę z Tobą szczery: im trafniejsze są moje przepowiednie, tym lepiej mnie karmią. Swoje sekrety jednak pozostawię dla siebie, jeśli przyssawka mi kiedyś tak powie, napiszę książkę. Ale to jeszcze na razie top secret. Mani Papuga nie przestawał mnie kopiować. Muszę się chronić. Trzeba było finału, by ludzie zdali sobie sprawę, że to oszust. Mówił, że wygra Holandia, a widziałeś tę rzeźnię?

Krótko mówiąc wiem tyle, że niektórzy mogą mieć na mnie chrapkę. Podobno społeczność O Carballiéño zamierza się moje macki: 35 000 euro kolego... Rozumiesz więc, że w tej sytuacji dwa pudełka na dnie basenu wypadają marnie...

cafebabel.com: Ale...

Paweł: (przerywa mi) Daj spokój. Już znam pytanie.

26 października 2010 r. w wieku dwóch i pół roku odszedł Paweł Ośmiornica. Paweł zmarł śmiercią naturalną we śnie, w wieku jak dla ośmiornicy już podeszłym. Pracownicy akwarium w Oberhausen zapewniają, że Paul miał słodkowodne życie.

Zdj. : ©Alvaro Felipe/Flickr