Lifestyle

Wielokulturowy tygiel w Budapeszcie

Artykuł opublikowany 12 maja 2015
Artykuł opublikowany 12 maja 2015

Przez ostatnie dziesięć lat liczba osób z zagranicznym paszportem mieszkających na Węgrzech systematycznie rosła. Dlatego właśnie premier Węgier, Viktor Orbán, stara się zaostrzyć prawo imigracyjne w swoim kraju. Przede wszystkim wydaje się przestraszony perspektywą ,,równoległych kultur”.

Największą grupą imigrantów na Węgrzech są Niemcy, stanowiący około dwóch procent węgierskiej populacji. Spotkaliśmy się z kilkoma z nich w Budapeszcie i przekonaliśmy się, że pojęcie niemieckiej ,,kultury równoległej” nie ma sensu. Zamiast przebywać jedynie we własnym towarzystwie, Niemcy są bardzo ciekawi węgierskiej kultury i społeczeństwa. Wielu słyszało o publicznych niemieckich imprezach, ale nikt na nich nie był. Pomimo tego, co wielu sobie wyobraża, nie wydaje się, by Budapeszt stał się ,,drugim Berlinem”. Czy więc Viktor Orbán ma się o co martwić?

Ten reportaż pochodzi z e-magazynu Beyond the Curtain. Możesz go przeczytać tu.

Dwadzieścia pięć lat temu opadła żelazna kurtyna. Dziesięć lat temu osiem postkomunistycznych krajów dołączyło do UE. Co tak naprawdę o nich wiemy? Skontaktuj się z nami na: berlin[at]cafebabel.com, by dołączyć do grupy naszych dziennikarzy!