O nasCzym jest Cafebabel?


Cafébabel jest pierwszym ogólnoeuropejskim magazynem obywatelskim zaadresowanym do młodych obywateli kontynentu.
Cafébabel jest publikowany w 6 językach – po angielsku, francusku, niemiecku, włosku, hiszpańsku i polsku. Magazyn obywatelski jest tworzony przez społeczność 1 500 wolontariuszy: autorów tekstów, tłumaczy, fotografów i dziennikarzy video z całej Europy.
Artykuły publikowane w cafébabel mówią o „Europie w prawdziwym życiu”. W dynamicznych, oryginalnych, czasem śmiesznych, a czasem poważnych, tekstach omawiamy zagadnienia z dziedziny polityki, społeczeństwa, kultury i stylu życia.

Przeczytaj nasze artykuły w 6 językach i napisz swój własny!


Bądź jednym z nas


Numerki i cyferki


homer

250 000
odwiedzin w miesiącu

illus-about-us

12 000
zarejestrowanych użytkowników

Jim Carrey

1 500
publikacji rocznie

carte

20 ekip
lokalnych w Europie

team

10-12
stałych członków redakcji w Paryżu

geeks

1 800 000
odsłonięć miesięcznie

Oto, jak wszystko się zaczęło

Witamy w cafébabel, jedynej “café”, w której możesz przeczytać o tym, co dzieje się w Europie w 6 językach!

Cafébabel to innowacyjny projekt z zakresu mediów zainicjowany w 2001 roku w Strasburgu przez grupę studentów Erasmusa z 12 różnych krajów.

Początkowym założeniem było stworzenie pierwszej platformy medialnej, która dałaby możliwość wyrażania swoich opinii obywatelom Europym bez względu na to, jakim językiem się posługują. Pierwsza wersja cafébabel ukazała się 1 lutego 2001 roku w 4 językach. Od tamtego czasu społeczność skupiona wokół magazynu znacznie się rozrosła. Dziś mamy 20 ekip lokalnych rozsianych po całej Europie. W 2003 roku trzech 22-latków – Adriano Farano, Alexandre Heully i Simon Loubris – spotkało się w Paryżu, by skonsolidować strukturę Cafébabel. Dziś w redakcji głównej pracuje 10-12 redaktorów i członków administracji, którzy współpracują ze społecznością 1 500 autorów tekstów, tłumaczy, fotografów i twórców filmów z całej Europy.

Dzięki stale powiększającej się grupie dziennikarzy i tłumaczy obywatelskich, strona Cafébabel została rozbudowana i dziś jest publikowana w 6 językach: po angielsku, francusku, niemiecku, włosku, hiszpańsku i polsku.
Wielojęzyczność to naszym zdaniem jedyne narzędzie pozwalające na porozumiewanie się bez granic.

W 2005 roku rozpoczął się projekt „Europe on the ground”, w ramach którego co roku 30 do 80 młodych dziennikarzy obywatelskich udaje się do różnych miast Europy, by zrealizować reportaże na temat aktualnych wydarzeń. W tym samym czasie rozpoczął się również cykl warsztatów dla członków redakcji lokalnych i dziennikarzy obywatelskich.

Tak więc Cafébabel, który na początku był brawurowym projektem kilkorga studentów, obecnie jest jednym z prekursorskich magazynów internetowych w Europie i jedyną w swoim rodzaju platformą, na której publikowane są oryginalne artykuły z kontynentu i całego świata.


Babel international

Babel International jest stowarzyszeniem publikującym magazyn Cafébabel oraz organizującym powiązane z nim projekty reportażowe, seminaria i konferencje. I pomimo tego, że stowarzyszenie zarejestrowane jest w Strasburgu, główny adres Babel International jest w Paryżu, gdzie mieści się redakcja magazynu.

Babel International jest demokratyczną organizacją non-profit złożoną z organizacji członkowskich Cafébabel i członków indywidualnych. Jak określono w statucie organizacji Babel International jest zarządzany przez wybierany co 2 lata komitet (Steering Comittee). Misją stowarzyszenia jest przyczynianie się do budowy i wzmacniania europejskiej opinii publicznej.

Roczny budżet Babel International oscyluje wokół 400 000 euro. Źródła finansowania pochodzą od instytucji publicznych i prywatnych, jednak głównym partnerem stowarzyszenia jest Active citizenship – program Komisji Europejskiej. Pomimo tego, magazyn cafébabel zachowuje pełną autonomię w dziedzinie publikowanych treści. Więcej możesz dowiedzieć się z naszych wskazówek redakcyjnych.


Ekipy lokalne