Polityka

 • Niepewna sytuacja Angeli Merkel po wyborach lokalnych

  Autor(ka): dn. 14 września 2016

  W wyborach w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięła odpowiedzialność za porażkę CDU. Przyznała, że w oczywisty sposób ma to związek z polityką wobec uchodźców. Część komentatorów twierdzi, że jeśli Merkel nie zmieni swojej taktyki, zaliczy spektakularny upadek. Inni wierzą, że zwycięży w przyszłorocznych wyborach.

 • Taniec z gwiazdami (polityki)

  Autor(ka): dn. 13 września 2016

  [Opinia] W swojej słynnej wypowiedzi  były minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Michael Gove orzekł, że ludziom „zbrzydli eksperci”, a w kampaniach politycznych na całym świecie dominują kandydaci cenieni bardziej za swoją osobowość niż za program. Czy doświadczamy kryzysu demokracji?

 • Unia Europejska i Bałkany: razem źle, osobno jeszcze gorzej 

  Autor(ka): dn. 8 września 2016

  Sytuacja w Unii Europejskiej jest dosyć specyficzna. Podczas gdy Zjednoczone Królestwo żegna się z Unią Europejską, a projekt wspólnotowy staje pod znakiem zapytania, kraje Bałkanów Zachodnich, których przyjęcie do Unii nastąpi nieprędko, zaczynają mieć sporo wątpliwości. Czy Brexit wywołał burzę? Porozmawialiśmy z kilkoma osobami z Bałkanów, żeby dowiedzieć się, co myślą o Unii Europejskiej.  

 • „Turcja się zmieniła i Europa musi szybko zdać sobie z tego sprawę” 

  Autor(ka): dn. 1 września 2016

  Zamach stanu w Turcji potężnie wstrząsnął polityką zagraniczną kraju. Można iść o zakład, że Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Rosja nie będą w tej sytuacji siedziały z założonymi rękami. Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości? Rozmawialiśmy o tym z Gianpaolo Scarante, który do 2015 roku był ambasadorem Włoch w Ankarze.  

 • Czy brexitowe trzęsienie ziemi może wywołać wstrząsy wtórne w Albanii?

  Autor(ka): dn. 10 sierpnia 2016

  Brytyjskie trzęsienie ziemi wywołane przez referendum wytworzyło falę uderzeniową zarówno na wyspach jak i Starym Kontynencie. Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem UE. W obliczu niepewnej przyszłości Unii czekają na nas nowe wyzwania. Sytuacja ta może zrujnować gospodarczo i politycznie zarówno UE jak i Wielką Brytanię. Skutki kryzysu odczuje też Albania.

 • Brexit: opowieść o nierówności i podziałach klasowych

  Autor(ka): dn. 5 sierpnia 2016

  [Opinia] Obwinianie starszych wyborców o to, że odebrali przyszłość młodym Brytyjczykom jest cyniczne i naiwne. Zakłada bowiem, że o losie Wielkiej Brytanii decyduje jakiś wyższy autorytet moralny. I choć to prawda, że ci przy władzy pozbawili spokojnej przyszłości pokolenie swoich dzieci, na dramatyczny finał Brexitu najlepiej patrzeć przez pryzmat klas społecznych i rosnących nierówności.  

 • Czy Wielka Brytania Theresy May będzie krajem „jednego narodu”?

  Autor(ka): dn. 2 sierpnia 2016

  Tempo brytyjskiej polityki było ostatnio zawrotne, a jej struktury uległy przetasowaniu w poreferendalnych zawirowaniach. I choć scena polityczna Wielkiej Brytanii pogrążyła się wtedy w odmętach niepewności, chaos powoli zaczyna ustępować. Czego możemy się spodziewać po nowym rządzie May, który niedawno odbył swoje pierwsze oficjalne posiedzenie? 

 • Brexit: kulisy ostatniego szczytu unijnego Camerona

  Autor(ka): dn. 27 lipca 2016

  28 czerwca, czyli w niecały tydzień po wygranej obozu Brexit w brytyjskim referendum, odbył się szczyt Unii Europejskiej. W wydarzeniu tym - które przebiegło w dosyć specyficznej atmosferze - wzięło udział (jeszcze) 28 państw członkowskich. Cameronowi ta smutna noc już zawsze będzie kojarzyła się z obawami, tłumem ludzi i drzwiami zamkniętymi na klucz.

 • Szkockie referenda: Wystarczy, by wyborcom zaczęło zależeć?

  Autor(ka): dn. 25 lipca 2016

  We wrześniu 2014 roku, młodzi Szkoci urodzeni między 1996 i 1998 rokiem, przeszli coś w rodzaju demokratycznego chrztu bojowego: referendum niepodległościowe w Szkocji. Zaledwie dwa lata później znów musieliśmy decydować: zostać w Europie albo nie. Ale czy te dwie duże okazje do demokratycznej ekspresji rzeczywiście przyciągnęły ludzi do urn?

 • Barroso i „drzwi obrotowe” Komisji Europejskiej

  Autor(ka): dn. 22 lipca 2016

  Ogłoszenie byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej José Barroso o podjęciu pracy w amerykańskim banku Goldman Sachs International odbija się szerokim echem w całej Unii – do tego stopnia, że europejscy parlamentarzyści żądają sankcji dla byłego szefa Komisji. Czy to możliwe?