Polityka

 • Czy psychologia może wyjaśnić fenomen Geerta Wildersa?

  Autor(ka): dn. 15 marca 2017

  Jak wyjaśnić popularność Geerta Wildersa biorąc pod uwagę świetną sytuację ekonomiczną Holandii? Porozmawialiśmy z Bertem Bakkerem, asystentem na wydziale Komunikacji Politycznej i Dziennikarstwa w School of Communication Research w Amsterdamie, aby zrozumieć związek między zachowaniem w polityce, a cechami psychologicznymi niektórych wyborców.

 • Holandia: podziały w sercu Europy

  Autor(ka): dn. 14 marca 2017

  W środę 15 marca Holendrzy zagłosują w wyborach do parlamentu. Skutki ich decyzji będą odczuwalne również poza granicami kraju. Wyniki prawdopodobnie jeszcze pogłębią podziały obecne w holenderskim społeczeństwie i na scenie politycznej. 

 • Jak dobrze znasz się na holenderskiej polityce?

  Autor(ka): dn. 14 marca 2017

  WILDERS, WILDERS, WILDERS. Wbrew pozorom holenderska polityka to nie tylko Geert Wilders. Obiecujemy: nawet o nim nie wspomnimy w reszcie tego artykułu. Wybory w Holandii 15 marca przesądzą o przyszłości 17-milionowego kraju, a być może również o przyszłości Unii Europejskiej. Oto krótki quiz, żebyście mogli upewnić się, że wiecie o co chodzi.

 • Biała Księga o przyszłości Europy – wersja alternatywna

  Autor(ka): dn. 3 marca 2017

  W reakcji na Brexit i narastające, populistyczne nastroje, Komisja Europejska opublikowała Białą Księgę o przyszłości Europy. Przedstawia ona pięć możliwych scenariuszy dla Europy w najbliższych latach. Przedstawiamy wam pokrótce ich treść, oraz proponujemy alternatywy.

 • Czy Emmanuel Macron uchroni Francję przed Marine Le Pen?

  Autor(ka): dn. 22 lutego 2017

  Ostatnie miesiące były zdominowane przez politycznych outsiderów – począwszy od Marine le Pen, skończywszy na Donaldzie Trumpie. Ale czy młody i niezależny Emmanuel Macron ma w sobie wystarczająco dużo z outsidera, żeby zostać nowym prezydentem Francji? [OPINIA]

 • Korupcja: Francuzi wychodzą na ulice

  Autor(ka): dn. 21 lutego 2017

  W ubiegłą niedzielę setki francuskich obywateli zebrało się w kilku francuskich miastach, aby zaprotestować przeciwko korupcji władz. Paryska manifestacja, przy wsparciu ruchu Nuit Debout, rzuciła nowe światło na afery wokół nielegalnych wydatków Fillona i Le Pen. Powiało wiosną.

 • Rumunia: żarty się skończyły

  Autor(ka): dn. 7 lutego 2017

  Ponad 150 000 osób zebrało się w ubiegłą środę wieczorem w Bukareszcie, a 300 000 na terenie całego kraju po tym, jak rumuńskie władze wprowadziły ustawę łagodzącą wymiar kary grożącej za korupcję. To największe zgromadzenie, jakie odnotowano w Rumunii od upadku komunizmu.

 • Muslim Ban - czyli jak Trump rozwścieczył Europę

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  Amerykańskie firmy chcą pozwać Trumpa w odpowiedzi na jego zakaz wstępu do USA przez obywateli siedmiu (w większości) muzułmańskich krajów. Angela Merkel również skrytykowała to postępowanie, za to Angelino Alfano zaproponował by krytykując Trumpa, UE rozważyła własną politykę migracyjną. Są również komentatorzy, według których politycy i biznesmeni powinni stanowczo protestować przeciw dekretowi.

 • Co dalej z Brexitem po wyroku Sądu Najwyższego?

  Autor(ka): dn. 30 stycznia 2017

  Kolejny wyrok sądu i kolejny raz zapadła ta sama decyzja ­– ale tym razem już ostateczna. Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że do uruchomienia procedury Brexitu rząd Theresy May musi uzyskać zgodę parlamentu. Co to jednak konkretnie oznacza w świetle ostatnich bezprecedensowych zawirowań politycznych?

 • Nie nasz prezydent – Marsze Kobiet w Europie

  Autor(ka): dn. 24 stycznia 2017

  W sobotę setki tysięcy kobiet i mężczyzn maszerowało w Waszyngtonie żeby zprotestować przeciwko inauguracji Prezydenta Donalda Trumpa. Nie były osamotnione: wspierały je kolejne tysiące uczestników „siostrzanych prostestów” w całej Europie, od Londynu po Litwę. Zapytaliśmy kilka osób, co zamierzają osiągnąć maszerując.