Polityka

 • Czarnogóra: nowa młodzież, stara władza

  Autor(ka): dn. 19 lipca 2016

  Czarnogóra jest jedynym krajem Bałkanów Zachodnich, w którym nigdy nie toczyła się wojna domowa. Mimo że państwo było kiedyś agresorem i atakowało obce miasta, wysyłając wojska na sąsiednie terytoria i popełniając zbrodnie wojenne, to w jego obrębie nie doszło do rozlewu krwi. Jednak w odróżnieniu od swych bałkańskich sąsiadów, czarnogórska młodzież od 25 lat nie doświadczyła zmiany rządu.

 • Virginia Raggi: Pani burmistrz Rzymu

  Autor(ka): dn. 18 lipca 2016

  Pod koniec czerwca Virginia Raggi została wybrana na burmistrza Rzymu jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. Kobiety coraz częściej zajmują najwyższe stanowiska w światowej polityce, jesteśmy więc świadkami kształtowania się nowych form gramatycznych, która pozwalają na opisanie tej sytuacji. Jak wygląda to w różnych językach? Szybki przewodnik po żeńskich odpowiednikach.

 • Liczby mówią: Viktor Orbán, uchodźcy i Huxit

  Autor(ka): dn. 15 lipca 2016

  Premier Węgier Viktor Orbán szuka sposobu na ucieczkę od kryzysu migracyjnego. Z tego powodu, a także ze względu na nieufność wobec Brukseli, zwołał na 2 października referendum, w którym Węgrzy zadecydują, czy chcą, żeby ich kraj przyjmował uchodźców.

 • Wided Bouchamaoui: Nagroda Nobla dla Europy? Czemu nie

  Autor(ka): dn. 13 lipca 2016

  Wided Bouchamaoui jest ni mniej, ni więcej jedną z najbardziej wpływowych kobiet arabskiego świata - do tego stopnia, że jako przewodnicząca Tunezyjskiej Konfederacji Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA) w 2015 roku była jedną z nagrodzonych Pokojową Nagrodą Nobla za działalność Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego. Prestiżowy wywiad, bez dwóch zdań.

 • Brexit: „Kotku, z nami koniec”, czyli o co chodzi w artykule 50.?

  Autor(ka): dn. 13 lipca 2016

  Trzy tygodnie po referendum w sprawie Brexitu rozwód Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską zapowiada się boleśnie, mimo że właśnie tego starali się uniknąć małżonkowie podczas obrad Rady Europejskiej 28 i 29 czerwca. Zanim oficjalnie zostaną eks, czeka ich jeszcze długa droga. Jak długa? Wszystko szczegółowo opisuje artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego. I wcale nie będzie to bułka z masłem.

 • Mapa tygodnia: koniec gderania, czas na czyny

  Autor(ka): dn. 12 lipca 2016

  Jednego Brexitowi nie można odmówić – nieoczekiwany wynik rozbudził zainteresowanie polityką Unii Europejskiej do poziomu, jakiego nie doświadczyliśmy od lat. To uderzająca różnica w porównaniu z ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przypominamy sytuację z 2014 r.

 • Liczby mówią: totalny chaos w Wielkiej Brytanii

  Autor(ka): dn. 7 lipca 2016

  Dwa tygodnie temu Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Kolejne wieści z Wysp przypominają raczej pełen zwrotów akcji polityczny thriller, który może wydawać się mniej ekscytujący samym Brytyjczykom, którzy zmuszeni są w nim występować. Tym razem nie wybraliśmy jednej liczby, ale podsumowaliśmy ostatnie dni brytyjskiego pandemonium.

 • Oficjalne stanowisko Cafébabel w sprawie Brexitu

  Autor(ka): dn. 6 lipca 2016

  [Video] W Cafébabel wierzymy, że Europa to coś więcej, niż tylko instytucje. Niezależnie od tego, co się wydarzy, łączą nas wspólne wartości. Wielka Brytania jest częścią Europy i Cafébabel. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy młodych Europejczyków - czas w końcu dać się usłyszeć.

 • Do europejskiej młodzieży: przyszłość jest po naszej stronie

  Autor(ka): dn. 5 lipca 2016

  [Opinia] Jestem Niemką mieszkającą w Londynie, więc piątek po referendum 23 czerwca nie należał do najprzyjemniejszych. Mimo wszystko młodzi ludzie nie powinni oddawać się rozpaczy, tylko wykorzystać nadarzającą się okazję i sprawić, by dało się usłyszeć ich głos. Nie powinniśmy załamywać rąk, powinniśmy działać.

 • Zamieszki w Paryżu: (nie)zwykły dzień zbiorowego obłędu

  Autor(ka): dn. 30 czerwca 2016

  [FOTO] We Francji od ponad dwóch miesięcy trwają manifestacje przeciwko reformie prawa pracy. Według Powszechnej Konfederacji Pracy (CGT), największa jak dotąd mobilizacja protestujących doprowadziła 14 czerwca do zbiorowej histerii, a w niektórych miejscach przypominała prawdziwą partyzantkę miejską. Reportaż z miejsca wydarzeń.