Polityka

 • Muslim Ban - czyli jak Trump rozwścieczył Europę

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  Amerykańskie firmy chcą pozwać Trumpa w odpowiedzi na jego zakaz wstępu do USA przez obywateli siedmiu (w większości) muzułmańskich krajów. Angela Merkel również skrytykowała to postępowanie, za to Angelino Alfano zaproponował by krytykując Trumpa, UE rozważyła własną politykę migracyjną. Są również komentatorzy, według których politycy i biznesmeni powinni stanowczo protestować przeciw dekretowi.

 • Co dalej z Brexitem po wyroku Sądu Najwyższego?

  Autor(ka): dn. 30 stycznia 2017

  Kolejny wyrok sądu i kolejny raz zapadła ta sama decyzja ­– ale tym razem już ostateczna. Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że do uruchomienia procedury Brexitu rząd Theresy May musi uzyskać zgodę parlamentu. Co to jednak konkretnie oznacza w świetle ostatnich bezprecedensowych zawirowań politycznych?

 • Nie nasz prezydent – Marsze Kobiet w Europie

  Autor(ka): dn. 24 stycznia 2017

  W sobotę setki tysięcy kobiet i mężczyzn maszerowało w Waszyngtonie żeby zprotestować przeciwko inauguracji Prezydenta Donalda Trumpa. Nie były osamotnione: wspierały je kolejne tysiące uczestników „siostrzanych prostestów” w całej Europie, od Londynu po Litwę. Zapytaliśmy kilka osób, co zamierzają osiągnąć maszerując.

 • Czy Europa postawi się prezydentowi Donaldowi Trumpowi?

  Autor(ka): dn. 20 stycznia 2017

  Donald Trump dał swój pierwszy wywiad w europejskich mediach, a jego wypowiedzi zszokowały polityków. NATO to przestarzała instytucja. Wielka Brytania poradzi sobie lepiej poza UE. Prawo deportacyjne Angeli Merkel to katastrofa. W świetle tych uwag, europejskie media nawołują EU do twardej postawy.

 • Dlaczego tylko 2% posłów ma mniej niż 30 lat?

  Autor(ka): dn. 19 stycznia 2017

  Choć 51% światowej populacji ma mniej niż 30 lat, jedynie 2% posłów na świecie zalicza się do tej grupy wiekowej. Przyglądając się z bliska tym liczbom odkryliśmy, że tkwimy w błędnym kole. Postanowiliśmy więc porozmawiać z dwójką młodych kandydatów na posłów, żeby sprawdzić, co można by zrobić, aby wyrównać tę rozbieżność.

 • San Escobar – ogromny sukces polskiej dyplomacji

  Autor(ka): dn. 11 stycznia 2017

  Rząd Prawa i Sprawiedliwości rzadko dostarcza nam powodów do zachwytów. Dlatego z tym większą radością powitaliśmy uznanie przez ministra Waszczykowskiego zapomnianego karaibskiego państwa San Escobar. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o naszym najnowszym sojuszniku.

 • Czy finlandzki model dochodu podstawowego jest dobrym pomysłem? 

  Autor(ka): dn. 9 stycznia 2017

  Wraz z nowym rokiem Finlandia wdrożyła pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego. Losowo wybrano dwa tysiące obywateli. Każdy z nich dostanie 560 euro miesięcznie. W przeszłości taką ustawę rozważały już inne kraje europejskie, ale jak sprawdzi się w rzeczywistości?

 • Europa, Ukraina i Holandia: to skomplikowane...

  Autor(ka): dn. 6 stycznia 2017

  15 grudnia głowy państw i szefowie rządów UE przeprowadzili rozmowy dotyczące umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, która została odrzucona w referendum w Holandii. Niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, że pojawiły się tylko drobne wątpliwości. 

 • 2016: koniec (ich) świata

  Autor(ka): dn. 4 stycznia 2017

  2016 to annus horribilis? Ostatni rok zafundował nam Brexit, Donalda Trumpa, terroryzm, Aleppo… Można by pomyśleć, że to najgorsze 12 miesięcy od lat. Ale ten rok to także niepowtarzalna okazja, by zakwestionować cały system wierzeń i odniesień, na którym wielu z nas się opierało. Zacznijmy od Guillaume.

 • Na skraju informacyjnej bańki

  Autor(ka): dn. 3 stycznia 2017

  W mijającym roku bańka informacyjna była wielokrotnie obwiniana o dzielenie społeczeństwa. Jednocześnie wydostanie się z własnej bańki nigdy nie było tak proste, jak teraz. Wystarczy tylko chcieć. Czyż nie?