Polityka

 • Bułgaria dotrzymuje kroku Ameryce

  Autor(ka): dn. 12 października 2016

  Do wyborów prezydenckich w USA został jeszcze miesiąc, ale potyczki Hillary Clinton i Donalda Trumpa już dziś sprawiają, że cały świat wstrzymuje oddech. Dotyczy to szczególnie Bułgarii, której obywatele pójdą do urn zaledwie na dwa dni przed Amerykanami.

 • Drugie podejście Corbyna: Czas po prostu iść naprzód…

  Autor(ka): dn. 5 października 2016

  [OPINIA] To był niespokojny rok w brytyjskiej polityce, a najbardziej odczuli go młodzi eurofile. Najpierw starsze pokolenie przesądziło o wyniku referendum w sprawie członkostwa w UE, później byliśmy świadkami miesięcy bezczynności opozycji reprezentowanej przez Partię Pracy, która najwyraźniej zmierza do samozniszczenia. To podwójny cios dla lewicujących millennialsów. 

 • Sophie Walker: „Zawsze chcemy, żeby kradziono nasze pomysły” 

  Autor(ka): dn. 4 października 2016

  Osiemnaście miesięcy temu Partia Równości Kobiet jeszcze nie istniała. Obecnie jest jedną z najszybciej rozwijających się organizacji na brytyjskiej scenie politycznej. Rozmawialiśmy z Sophie Walker, liderką partii, o jej kampanii przed wyborami na burmistrza Londynu, jej opinii na temat rządów Theresy May oraz o tym, dlaczego chciałaby, żeby PRK przestała być kiedyś potrzebna. 

 • Niemcy bronią się przed TTIP i CETA

  Autor(ka): dn. 30 września 2016

  Między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi trwają obecnie negocjacje dotyczące umów o wolnym handlu TTIP i CETA. Tymczasem w Niemczech sprawa ta wywołuje więcej kontrowersji niż gdziekolwiek indziej. Jednocześnie to właśnie Niemcy mają być jednym z krajów, dla których ustalenia te będą najbardziej korzystne. Staramy się dowiedzieć dlaczego nasi sąsiedzi tak aktywnie włączają się w protesty.

 • Ich bin ein Berliner – AfD pomogło mi to dostrzec

  Autor(ka): dn. 21 września 2016

  [Opinia] W ten weekend w Berlinie odbyły się wybory lokalne, a tradycyjne partie – SPD i CDU – straciły poparcie głosujących na rzecz prawicowego AfD. Choć to kiepska wiadomość, sytuacja ta sprawiła, że bardziej niż kiedykolwiek wcześniej poczułam się prawdziwą berlinianką.

 • David Cameron odchodzi z podkulonym ogonem

  Autor(ka): dn. 20 września 2016

  [Opinia] Po klęsce w referendum i lipcowej decyzji o odejściu ze stanowiska premiera, David Cameron postanowił zrzec się także mandatu posła do Izby Gmin. Nie będziemy tęsknić.

 • Wybory w Austrii się nie kleją

  Autor(ka): dn. 19 września 2016

  Europejczycy mogą zazwyczaj polegać na swoich prawach wyborczych – przynajmniej wtedy, gdy wszystkie elementy układanki dobrze się ze sobą skleją. Nie udało się to jednak w Austrii. Okazało się, że już po raz drugi trzeba będzie przesunąć wybory prezydenckie, ponieważ kopert do głosowania korespondencyjnego nie można dobrze zakleić.

 • Niepewna sytuacja Angeli Merkel po wyborach lokalnych

  Autor(ka): dn. 14 września 2016

  W wyborach w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięła odpowiedzialność za porażkę CDU. Przyznała, że w oczywisty sposób ma to związek z polityką wobec uchodźców. Część komentatorów twierdzi, że jeśli Merkel nie zmieni swojej taktyki, zaliczy spektakularny upadek. Inni wierzą, że zwycięży w przyszłorocznych wyborach.

 • Taniec z gwiazdami (polityki)

  Autor(ka): dn. 13 września 2016

  [Opinia] W swojej słynnej wypowiedzi  były minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Michael Gove orzekł, że ludziom „zbrzydli eksperci”, a w kampaniach politycznych na całym świecie dominują kandydaci cenieni bardziej za swoją osobowość niż za program. Czy doświadczamy kryzysu demokracji?

 • Unia Europejska i Bałkany: razem źle, osobno jeszcze gorzej 

  Autor(ka): dn. 8 września 2016

  Sytuacja w Unii Europejskiej jest dosyć specyficzna. Podczas gdy Zjednoczone Królestwo żegna się z Unią Europejską, a projekt wspólnotowy staje pod znakiem zapytania, kraje Bałkanów Zachodnich, których przyjęcie do Unii nastąpi nieprędko, zaczynają mieć sporo wątpliwości. Czy Brexit wywołał burzę? Porozmawialiśmy z kilkoma osobami z Bałkanów, żeby dowiedzieć się, co myślą o Unii Europejskiej.