Polityka

 • Mapa tygodnia: eurosceptyczne pokolenie?

  Autor(ka): dn. 29 czerwca 2016

  Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Pew Research Center młodzi Europejczycy są pozytywnie nastawieni do Unii Europejskiej. Niestety w przeciwieństwie do swoich dziadków nie są zbyt liczni przy urnach o głosowania.

 • Wybory w Hiszpanii (26.06): w poszukiwaniu nowego rządu

  Autor(ka): dn. 25 czerwca 2016

  Dwa dni przed hiszpańskimi wyborami parlamentarnymi, atmosfera między kandydatami jest równie napięta, co podczas zeszłorocznych grudniowych wyborów. Sporządziliśmy portrety czterech najważniejszych postaci obecnej polityki hiszpańskiej i ich „prawych rąk”, czyli kluczowych członków ugrupowań każdego z kandydatów. 

 • Brexit w Londynie: noc, która zmieniła wszystko

  Autor(ka): dn. 24 czerwca 2016

  Ku powszechnemu zdziwieniu i po zażartej walce dwóch konkurujących obozów, Brytyjczycy zadecydowali w referendum większością 51,9% głosów, że chcą opuścić Unię Europejską. Dzisiejszego poranka, zaraz po ogłoszeniu wyniku, premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił, że w październiku poda się do dymisji. Retrospektywa nocy, która zmieniła wszystko.

 • Brexit i brytyjska prasa: kto chce pozostać w UE, a kto lobbuje za wyjściem?

  Autor(ka): dn. 23 czerwca 2016

  [Grafika interaktywna] Gdy w Wielkiej Brytanii dzieje się coś ważnego, gazety i magazyny wprost ogłaszają swoje stanowiska i jawnie lobbują wśród swych czytelników. W jak dużej mierze są w stanie wpłynąć na wynik referendum europejskiego, które jutro odbędzie się na Wyspach? Sprawdź, kto popiera, a kto jest przeciwny Brexitowi.

 • Brexit - jak na tym wyjdą hiszpańscy Brytyjczycy?

  Autor(ka): dn. 23 czerwca 2016

  Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE budzi głębokie niepokoje. Jeśli zwycięży opcja „Bremain”, wszystko zostanie po staremu. Ale jeśli wygra opcja „Brexit”, z tygodnia na tydzień codzienne życie wielu osób może ulec zmianie. Ta zmiana może być szczególnie ogromna w przypadku brytyjskich emigrantów mieszkających w Hiszpanii. 

 • List miłosny Cafébabel do Wielkiej Brytanii

  Autor(ka): dn. 22 czerwca 2016

  „Smutek rozstania tak bardzo jest miły” - może to właśnie słowa Szekspira skłonią Wielką Brytanię do pozostania w UE? Być może Cafébabel nie może równać się ze słynnym pisarzem, ale my także chcielibyśmy szepnąć Wielkiej Brytanii do ucha kilka czułych słów. Zwróciliśmy się do członków naszej społeczności - wszyscy jednogłośnie oznajmili, że Wielka Brytania powinna pozostać w UE.

 • Zabójstwo Jo Cox: tragedia, która naznaczyła brytyjskie referendum

  Autor(ka): dn. 21 czerwca 2016

  [Opinia] Śmierć Jo Cox to pierwsze zabójstwo polityczne w Wielkiej Brytanii od ponad ćwierć wieku. Posłanka Partii Pracy została zamordowana po wyjściu ze spotkania swojego okręgu wyborczego. Sprawca, który ją postrzelił i zadał jej ciosy nożem, miał wykrzykiwać „Britain First”. Jej śmierć to szok, tragedia o zabarwieniu politycznym, która nieodwracalnie zmieniła ton brytyjskiego referendum.

 • Mój list do Jean-Claude’a Junckera

  Autor(ka): dn. 21 czerwca 2016

  Kiedy tylko zsiadam z roweru przed luksusowym centrum konferencyjnym Salons Hoche w samym sercu Paryża, zdaję sobie sprawę, że nigdy nie będę pasować do Twojego świata. Szkoda, ponieważ chętnie zadałabym Ci kilka pytań - w końcu jesteś przewodniczącym Komisji Europejskiej.

 • Londyn tańczy Khan-Khana

  Autor(ka): dn. 14 czerwca 2016

  (Zbyt) wiele osób oceniło tę postać przez pryzmat jej skromnego pochodzenia i przynależności do religii muzułmańskiej. Jednak w wyścigu na fotel burmistrza brytyjskiej stolicy, Sadiq Khan startował z tej samej pozycji, co wszyscy inni i tak, jak jego rywale wykazał się ogromną wirtuozerią polityczną i twardymi łokciami.

 • Interaktywna oś czasu: referenda w Unii Europejskiej

  Autor(ka): dn. 10 czerwca 2016

  Czy w debacie między zwolennikami Brexitu i przeciwnikami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest miejsce na refleksję o tym, jak wcześniejsze referenda wpłynęły na historię Unii? Na naszej interaktywnej osi czasu możesz prześledzić referenda, które do tej pory odbyły się w UE i pewne wydarzenia kulturalne i kulturalnopodobne, które się z nimi zbiegły.