Polityka

Lepiej śmiać się niż płakać

Artykuł opublikowany 9 maja 2007
na stronie głównej
Artykuł opublikowany 9 maja 2007
Dużą podejrzliwość w stosunku do Unii Europejskiej można zaobserwować patrząc na rysunki satyryczne ukazujące się w prasie. Cztery hiszpańskie rysunki podchodzą do Unii z wielką ironią.

Walka z Euro? Pobożne życzenia

Don Quixot en contra de l'euro (Juan Ballesta)Rys.: Juan Ballesta

72-letni Juan Ballesta pokazuje Don Quijota walczącego z euro. Ballasta porównuje walkę z euro do walki postaci z powieści Miguela de Cervantesa z niemożliwymi do pokonania wiatrakami.

Europa nieporozumień

L'Europa dels malentesos (Javi Royo)Rys.: Javi Royo

[Twoje miasto] Potrzebna nam motyka

[Twoja gmina] Potrzebują pomocy przy kopaniu

[Twoje województwo] Mówią, że potrzeba im pomocy przy kopaniu

[Twój kraj] Potrzebują część pieniędzy na kopanie

[Europa i typowy komisarz] Sektor rolniczy... Cholera! Jak to będzie po angielsku? - What?

32-letni rysownik Javo Royo śmieje się z biurokracji paraliżującej funkcjonowanie systemu europejskiego. Problemy z porozumiewaniem się pomiędzy 27 państwami sprawiają, że Unia Europejska staje się komedią pomyłek.

Czysta plaża, to plaża bez Marokańczyków

Immigració:necessitat d'una solució immediata (Francisco Martín Morales)Rys.: Francisco Martín Morales

"Ta plaża dostała nagrodę Niebieskiej Flagi Unii Europejskiej za oczyszczenie swych wód z tratw przenoszących imigrantów z Afryki Północnej."

Jednym z największych wyzwań Unii Europejskiej jest uzgodnienie wspólnej polityki imigracyjnej. Na powyższym rysunku Francisco Martín Morale karykaturuje dwóch hiszpańskich strażników granicznych podtrzymujących niebieską flagę, która jest świadectwem tego, że UE nagradza najczystsze plaże w Europie. Obrazek uderza w europejską hipokryzję.

Handel na wspólnym rynku

Rys.: Antonio Mingote

"Zaletą wspólnego rynku jest to, że zamiast z hiszpańskiego kryzysu ekonomicznego korzystamy z europejskiego kryzysu ekonomicznego".

88-letni Antonio Mingote ironizuje na temat wspólnego rynku europejskiego. Jedna z postaci przedstawionych na rysunku tłumaczy drugiej, że zaletą należenia do wspólnego rynku jest, że nie już nie trzeba będzie cierpieć każdego narodowego kryzysu ekonomicznego, chyba że kryzys dotknie na raz całą Europę.

Wszystkie rysunki znalazły się na stronie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich.