Polityka

Między bajki włożyć: pięć mitów o Kosowie

Artykuł opublikowany 17 lutego 2010
Artykuł opublikowany 17 lutego 2010
Najmłodsza europejska stolica właśnie skończyła dwa lata. Prawdopodobnie niewielu potrafiłoby odnaleźć Kosowo na mapie, mimo że ta nazwa często pojawiała się w międzynarodowych mediach. Niestety głównie w kontekście konfliktów, problemów z wizami i przestępczości. Dwoje współlokatorów z Prisztiny, Niemiec i Kosowianin, dzielą się z nami podstawowymi, a zarazem uderzającymi obserwacjami.

„Prisztina jest szarym miastem”

Wśród obcokrajowców przybyłych do stolicy Kosowa krąży powiedzenie: „dobrą stroną gór śniegu w Prisztinie jest to, że zakrywają góry śmieci”. Niestety, zapachu ze starej elektrowni węglowej oddalonej od miasta o kilka kilometrów nic nie maskuje. Mimo to, wierzcie lub nie, w Prisztinie możecie przebierać w tanich kawiarniach, barach i restauracjach, które jakością nie ustępują tym w Berlinie. Być może stolica Kosowa nie jest tak ładna jak Praga, ale na pewno nie brakuje w niej rozrywki.

„Przecież tam nic nie ma”

Tea in a Prishtina barBiedny kraj ze śladami komunizmu na infrastrukturze… Kosowo jest małe, ale za to w ciągu kilku godzin można dojechać do pięknych kanionów rozciągających się wzdłuż gór Gjeravica, idealnego miejsca na górskie wędrówki i wspinaczki, przy okazji których zobaczyć można piękne wodospady, doliny, pozostałości po Imperium Ottomańskim, odnaleźć trzynastowieczne meczety i cerkwie, domy z tradycyjnymi czerwonymi dachami, a pod nimi tradycyjną gościnność. Gdy wyjedziecie poza granice Prisztiny, na pewno traficie do miejsca, gdzie ugoszczą was filją (jedna z tradycyjnych potraw), świeżym mlekiem i serem domowej roboty. Skorzystać możecie również z oferty kulturalnej i sportowej - festiwali filmowych (jak np. Dokufest w Prizren, który odbywa się co roku od 10 lat), imprez muzycznych, spływów pontonowych i innych atrakcji.

„Kosowo nie ma przed sobą przyszłości”

Małe państwo ze świeżymi ranami po wewnętrznych konfliktach... ale może to właśnie jego młodość a więc i nieodkryty potencjał jest jego siłą. Ponad 75% obywateli nie przekroczyło 35 roku życia. Co więcej z powodu toczących się wojen większość z tych osób spędziło wiele czasu na emigracji w innych państwach europejskich i Stanach Zjednoczonych, kompletując dyplomy i szlifując angielski. Nawet z żebrakami można dogadać się po angielsku lub niemiecku. Młodzi obywatele są zaradni i entuzjastyczni, głodni wiedzy i doświadczeń. Co więcej – łatwo tu otworzyć swój biznes: w Kosowie obowiązują najniższe stawki podatkowe na Bałkanach, tanie nieruchomości i niskie koszty zatrudnienia przy średniej płacy 160-190 euro.

The advert was made by the Paris-based advertising company Saatchi and Saatchi, and stars former cafebabel interviewee Dhurata Lipovica

„Kosowo to państwo islamskich ekstremistów”

Podczas gdy meczety znaleźć można w Prisztinie na każdym rogu a większość populacji jest Muzułmanami, mniej niż 0.1% byłoby w stanie wskazać różnicę między muezzinem a mullahem. Alkohol i tytoń (nawet podczas oficjalnych spotkań) są normą a na ulicach zobaczycie mniej kobiet w burkach niż w Paryżu. Leżąca na zachodzie kraju Gjakovam zamieszkałą jest w 85% przez muzułmanów, a burmistrzem jest katolik0 – czy nie jest to wystarczający dowód na religijną tolerancję?

„Kosowo jest ciągle w stanie wojny”

Najlepsze na koniec… ponad 10 tys. żołnierzy NATO stacjonuje w tym kraju, chroniąc zabytki, miejsca kultu i mosty. Konflikt między Serbią i Kosowem, który odbił się szerokim echem w zachodnich mediach, istnieje na stricte politycznej płaszczyźnie, działania zbrojne zakończyły się w 1999r. Więc nie, wychodząc z samolotu na lotnisku w Prisztinie nie zostaniecie zastrzeleni ani postrzeleni. Tak na marginesie, według raportu Narodów Zjednoczonych z 2008 r. Bałkany są jednym z najbezpieczniejszych regionów Europy, co więcej w Kosowie odsetek przestępczości jest niższy niż w jakimkolwiek innym państwie w tym rejonie. I na koniec – według raportów Komisji Europejskiej i Narodów Zjednoczonych listę rekordów przestępczości otwiera... Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Zdj.: kawiarnia w Prisztinie ©decafinata/ Thomas Berg/Flickr; Dhurata Lipovica promująca rządową kampanię na rzecz młodych ©courtesy of Young European campaign/ Video: ©DokuFestTV/YouTube