Polityka

Terroryzm w Europie: nareszcie bezpieczni! 

Artykuł opublikowany 16 marca 2015
Artykuł opublikowany 16 marca 2015

Po niedawnych zamachach w Paryżu i atakach w Kopenhadze, Europie przyszło zmierzyć się ze wzmożonym zagrożeniem terrorystycznym. Poskutkowało to wprowadzeniem licznych środków bezpieczeństwa. Czy jednak mieszkańcy kontynentu czują się dzięki temu mniej zagrożeni? To kwestia dyskusyjna.

W ciągu ostatnich tygodni w wielu krajach europejskich znacznie wzrósł poziom zagrożenia terrorystycznego. Wśród państw szczególnie zaniepokojonych obecną sytuacją jest Belgia. Piętnastego stycznia w Brukseli i Verviers przeprowadzono operację, która miała zapobiec zamachowi na stolicę, a zakończyła się śmiercią dwóch osób. Jednocześnie poziom zagrożenia terrorystycznego został podniesiony z punktu drugiego do trzeciego w czterostopniowej skali. Od tej pory sytuacja dwukrotnie była poddawan ocenie i wciąż pozostaje na tym samym poziomie, na którym utrzyma się co najmniej do 9 marca.

Spośród skutków wprowadzanych środków bezpieczeństwa, szczególnie wyróżnia się jeden: obecność wojska na ulicach Brukseli. Tych 300 osób patrolujących nasze ulice wywołało ożywioną debatę. Dla niektórych ich obecność to oznaka wzmocnienia bezpieczeństa, dla innych – powód do niepokoju.

Nasza rysowniczka  Nadia Berz postanowiła zilustrować te nastroje.

(Nareszcie czujemy się bezpieczni!)