Polityka

Węgierski burmistrz tworzy antyimigracyjny film akcji

Artykuł opublikowany 23 września 2015
Artykuł opublikowany 23 września 2015

Muzyka z filmu akcji o narastającej dramaturgii, odwołania do map Google i oczywiście lotnicze ujęcie nowego nowego muru granicznego z Serbią – czy dzięki temu krótkiemu filmowi burmistrz małego miasta przekona uchodźców do obierania alternatywnych dróg zamiast podróżowania przez Węgry?

László Toroczkai, ultranacjonalistyczny burmistrz Ásotthalom, małego granicznego miasteczka w południowych Węgrzech, ma upodobanie do teatralności. Jest tak radykalny, że kiedyś  wydalono go z prawicowej partii Sprawiedliwość i Życie, poprzednika obecnej skrajnie prawicowej partii Jobbik, która oczywiście pomogła rozpropagować jego amatorski film.

Toroczkai został w przeszłości wydalonySerbii, RumuniiSłowacji za separatyzm. Kierował Ruchem Młodych 64 Powiatów, którzy chcą, by Węgry odzyskały terytoria, które oddały po pierwszej wojnie światowej. W 2006 roku poprowadził tę grupę do ataku na budynek międzynarodowej stacji telewizyjnej MTV i zapozował przed nią do znanego zdjęcia.

Od kiedy Toroczkai wygrał wybory na burmistrza Ásotthalom ogromem 71,5% głosów (wprawdzie przy frekwencji 37,4%), pozostawał w cieniu ze swoją faszystowską przeszłością. Do teraz. 

YouTube: Wiadomośc dla nielegalnych imigrantów na Węgrzech