Polityka

 • Muslim Ban - czyli jak Trump rozwścieczył Europę

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  Amerykańskie firmy chcą pozwać Trumpa w odpowiedzi na jego zakaz wstępu do USA przez obywateli siedmiu (w większości) muzułmańskich krajów. Angela Merkel również skrytykowała to postępowanie, za to Angelino Alfano zaproponował by krytykując Trumpa, UE rozważyła własną politykę migracyjną. Są również komentatorzy, według których politycy i biznesmeni powinni stanowczo protestować przeciw dekretowi.

 • Co dalej z Brexitem po wyroku Sądu Najwyższego?

  Autor(ka): dn. 30 stycznia 2017

  Kolejny wyrok sądu i kolejny raz zapadła ta sama decyzja ­– ale tym razem już ostateczna. Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że do uruchomienia procedury Brexitu rząd Theresy May musi uzyskać zgodę parlamentu. Co to jednak konkretnie oznacza w świetle ostatnich bezprecedensowych zawirowań politycznych?

 • Czy Europa postawi się prezydentowi Donaldowi Trumpowi?

  Autor(ka): dn. 20 stycznia 2017

  Donald Trump dał swój pierwszy wywiad w europejskich mediach, a jego wypowiedzi zszokowały polityków. NATO to przestarzała instytucja. Wielka Brytania poradzi sobie lepiej poza UE. Prawo deportacyjne Angeli Merkel to katastrofa. W świetle tych uwag, europejskie media nawołują EU do twardej postawy.

 • Dlaczego tylko 2% posłów ma mniej niż 30 lat?

  Autor(ka): dn. 19 stycznia 2017

  Choć 51% światowej populacji ma mniej niż 30 lat, jedynie 2% posłów na świecie zalicza się do tej grupy wiekowej. Przyglądając się z bliska tym liczbom odkryliśmy, że tkwimy w błędnym kole. Postanowiliśmy więc porozmawiać z dwójką młodych kandydatów na posłów, żeby sprawdzić, co można by zrobić, aby wyrównać tę rozbieżność.

 • Czy finlandzki model dochodu podstawowego jest dobrym pomysłem? 

  Autor(ka): dn. 9 stycznia 2017

  Wraz z nowym rokiem Finlandia wdrożyła pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego. Losowo wybrano dwa tysiące obywateli. Każdy z nich dostanie 560 euro miesięcznie. W przeszłości taką ustawę rozważały już inne kraje europejskie, ale jak sprawdzi się w rzeczywistości?

 • 2016: koniec (ich) świata

  Autor(ka): dn. 4 stycznia 2017

  2016 to annus horribilis? Ostatni rok zafundował nam Brexit, Donalda Trumpa, terroryzm, Aleppo… Można by pomyśleć, że to najgorsze 12 miesięcy od lat. Ale ten rok to także niepowtarzalna okazja, by zakwestionować cały system wierzeń i odniesień, na którym wielu z nas się opierało. Zacznijmy od Guillaume.

 • Na skraju informacyjnej bańki

  Autor(ka): dn. 3 stycznia 2017

  W mijającym roku bańka informacyjna była wielokrotnie obwiniana o dzielenie społeczeństwa. Jednocześnie wydostanie się z własnej bańki nigdy nie było tak proste, jak teraz. Wystarczy tylko chcieć. Czyż nie?

 • Świąteczne orędzie królowej Elżbiety. Bez cenzury.

  Autor(ka): dn. 19 grudnia 2016

  Zgodnie z brytyjską tradycją co roku w dzień Bożego Narodzenia królowa Elżbieta II przemawia do swoich poddanych. W swoim przemówieniu rozważa wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Cafébabel udało się dotrzeć do wstępnej wersji tegorocznego orędzia.

 • Kapitan Europa – zmiana warty

  Autor(ka): dn. 14 grudnia 2016

  Objął stanowisko w 2006 roku. Jedyny w swoim rodzaju „europejski superbohater” – Kapitan Europa  postanowił schować swoją pelerynę i niebieskie rajtuzy do szafy. Portret człowieka, który swego czasu chciał uratować Stary Kontynent przed jego demonami. 

 • Nikt nie powinien tego robić: samobójstwo polityczne w Europie

  Autor(ka): dn. 12 grudnia 2016

  Książka Prezydenta Francji wprawiła francuskie społeczeństwo w osłupienie, i to od jego największych krytyków, aż po ludzi z własnego obozu politycznego. O dziwo, najnowszy wyczyn François Hollande to wcale nie jedyny akt politycznego kamikaze na Starym Kontynencie. Oto mały przewodnik po samobójstwach politycznych w Europie.