Polityka

 • Wybory w Holandii: porażka Wildersa, świetny wynik Zielonych

  Autor(ka): dn. 16 marca 2017

  Dotychczas rządząca partia VVD Marka Rutte pomimo strat utrzymała pierwsze miejsce. Daleko za nią uplasowała się skrajna prawica Geerta Wildersa. Znakomity wynik uzyskała partia Zielonych, największą przegraną jest zaś Partia Pracy. Infografika.

 • Czy psychologia może wyjaśnić fenomen Geerta Wildersa?

  Autor(ka): dn. 15 marca 2017

  Jak wyjaśnić popularność Geerta Wildersa biorąc pod uwagę świetną sytuację ekonomiczną Holandii? Porozmawialiśmy z Bertem Bakkerem, asystentem na wydziale Komunikacji Politycznej i Dziennikarstwa w School of Communication Research w Amsterdamie, aby zrozumieć związek między zachowaniem w polityce, a cechami psychologicznymi niektórych wyborców.

 • Holandia: podziały w sercu Europy

  Autor(ka): dn. 14 marca 2017

  W środę 15 marca Holendrzy zagłosują w wyborach do parlamentu. Skutki ich decyzji będą odczuwalne również poza granicami kraju. Wyniki prawdopodobnie jeszcze pogłębią podziały obecne w holenderskim społeczeństwie i na scenie politycznej. 

 • Czy Emmanuel Macron uchroni Francję przed Marine Le Pen?

  Autor(ka): dn. 22 lutego 2017

  Ostatnie miesiące były zdominowane przez politycznych outsiderów – począwszy od Marine le Pen, skończywszy na Donaldzie Trumpie. Ale czy młody i niezależny Emmanuel Macron ma w sobie wystarczająco dużo z outsidera, żeby zostać nowym prezydentem Francji? [OPINIA]

 • Muslim Ban - czyli jak Trump rozwścieczył Europę

  Autor(ka): dn. 1 lutego 2017

  Amerykańskie firmy chcą pozwać Trumpa w odpowiedzi na jego zakaz wstępu do USA przez obywateli siedmiu (w większości) muzułmańskich krajów. Angela Merkel również skrytykowała to postępowanie, za to Angelino Alfano zaproponował by krytykując Trumpa, UE rozważyła własną politykę migracyjną. Są również komentatorzy, według których politycy i biznesmeni powinni stanowczo protestować przeciw dekretowi.

 • Co dalej z Brexitem po wyroku Sądu Najwyższego?

  Autor(ka): dn. 30 stycznia 2017

  Kolejny wyrok sądu i kolejny raz zapadła ta sama decyzja ­– ale tym razem już ostateczna. Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że do uruchomienia procedury Brexitu rząd Theresy May musi uzyskać zgodę parlamentu. Co to jednak konkretnie oznacza w świetle ostatnich bezprecedensowych zawirowań politycznych?

 • Czy Europa postawi się prezydentowi Donaldowi Trumpowi?

  Autor(ka): dn. 20 stycznia 2017

  Donald Trump dał swój pierwszy wywiad w europejskich mediach, a jego wypowiedzi zszokowały polityków. NATO to przestarzała instytucja. Wielka Brytania poradzi sobie lepiej poza UE. Prawo deportacyjne Angeli Merkel to katastrofa. W świetle tych uwag, europejskie media nawołują EU do twardej postawy.

 • Dlaczego tylko 2% posłów ma mniej niż 30 lat?

  Autor(ka): dn. 19 stycznia 2017

  Choć 51% światowej populacji ma mniej niż 30 lat, jedynie 2% posłów na świecie zalicza się do tej grupy wiekowej. Przyglądając się z bliska tym liczbom odkryliśmy, że tkwimy w błędnym kole. Postanowiliśmy więc porozmawiać z dwójką młodych kandydatów na posłów, żeby sprawdzić, co można by zrobić, aby wyrównać tę rozbieżność.

 • Czy finlandzki model dochodu podstawowego jest dobrym pomysłem? 

  Autor(ka): dn. 9 stycznia 2017

  Wraz z nowym rokiem Finlandia wdrożyła pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego. Losowo wybrano dwa tysiące obywateli. Każdy z nich dostanie 560 euro miesięcznie. W przeszłości taką ustawę rozważały już inne kraje europejskie, ale jak sprawdzi się w rzeczywistości?

 • 2016: koniec (ich) świata

  Autor(ka): dn. 4 stycznia 2017

  2016 to annus horribilis? Ostatni rok zafundował nam Brexit, Donalda Trumpa, terroryzm, Aleppo… Można by pomyśleć, że to najgorsze 12 miesięcy od lat. Ale ten rok to także niepowtarzalna okazja, by zakwestionować cały system wierzeń i odniesień, na którym wielu z nas się opierało. Zacznijmy od Guillaume.