Polityka

 • Białoruś: milicyjna przemoc na Dzień Wolności

  Autor(ka): dn. 27 marca 2017

  Dzień Wolności 25 marca miał być nie tylko świętem, ale też okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec władz. W Mińsku oraz innych miastach Białorusi zebrały się liczne demonstracje, które zostały brutalnie spacyfikowane przez milicję i funkcjonariuszy sił specjalnych.

 • Pulse of Europe: Europa jest rozwiązaniem

  Autor(ka): dn. 17 marca 2017

  Granatowe flagi, Oda do Radości na ustach i dużo (euro)entuzjazmu. Co niedzielę, w kilkudziesięciu europejskich miastach odbywają się manifestacje poparcia dla projektu europejskiego. Kto w czasach populizmu i eurosceptycyzmu jeszcze wierzy w Europę? Poznajcie Pulse of Europe.

 • Korupcja: Francuzi wychodzą na ulice

  Autor(ka): dn. 21 lutego 2017

  W ubiegłą niedzielę setki francuskich obywateli zebrało się w kilku francuskich miastach, aby zaprotestować przeciwko korupcji władz. Paryska manifestacja, przy wsparciu ruchu Nuit Debout, rzuciła nowe światło na afery wokół nielegalnych wydatków Fillona i Le Pen. Powiało wiosną.

 • Rumunia: żarty się skończyły

  Autor(ka): dn. 7 lutego 2017

  Ponad 150 000 osób zebrało się w ubiegłą środę wieczorem w Bukareszcie, a 300 000 na terenie całego kraju po tym, jak rumuńskie władze wprowadziły ustawę łagodzącą wymiar kary grożącej za korupcję. To największe zgromadzenie, jakie odnotowano w Rumunii od upadku komunizmu.

 • Nie nasz prezydent – Marsze Kobiet w Europie

  Autor(ka): dn. 24 stycznia 2017

  W sobotę setki tysięcy kobiet i mężczyzn maszerowało w Waszyngtonie żeby zprotestować przeciwko inauguracji Prezydenta Donalda Trumpa. Nie były osamotnione: wspierały je kolejne tysiące uczestników „siostrzanych prostestów” w całej Europie, od Londynu po Litwę. Zapytaliśmy kilka osób, co zamierzają osiągnąć maszerując.

 • Reakcje na Brexit: powiedziałbym im słowo na „f", jak „Farage"

  Autor(ka): dn. 28 października 2016

  Zdarza się, że na trudne pytania padają nietypowe odpowiedzi. Politycy i naukowcy porzucili już dyplomatyczne porównania UE do przestraszonych lub kapryśnych dzieci, czy podatnych na histerię dam, aby opisać reakcję zjednoczonego kontynentu na Brexit. Tym razem wysyłają jasny przekaz do Brytyjczyków, a w szczególności do Nigela Farage'a. [VIDEO]

 • Wolałbym być bezpaństwowcem, niż obywatelem Wielkiej Brytanii Theresy May

  Autor(ka): dn. 12 października 2016

  [OPINIA] Kiedy trzy miesiące temu przeprowadziłem się do Francji, żeby rozpocząć nową pracę, wciąż nie mogłem się pogodzić z wynikami czerwcowego referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Myślałem, że może w końcu zatęsknię za moim zielonym i przyjemnym krajem. Jednak śledząc poczynania Theresy May, nie sądzę, że szybko tam wrócę. 

 • Dzień, w którym zdałam sobie sprawę z uzależniającej mocy protestowania

  Autor(ka): dn. 10 października 2016

  Niezadowoleni mieszkańcy krajów Europy coraz liczniej wychodzą na ulicę, żeby protestować przeciwko Brexitowi, nowej polskiej ustawie aborcyjnej, czy zmianie francuskiego prawa pracy. Żeby lepiej zrozumieć zatwardziałych demonstrantów, zanurkowałam w duszącym się od gazu łzawiącego paryskim tłumie.

 • Referendum na Węgrzech: Partia przyjazna imigrantom, czyli szczęśliwy pies z dwoma ogonami

  Autor(ka): dn. 1 października 2016

  W niedzielę Węgrzy zagłosują w referendum w sprawie ustalonych przez UE kwot imigracyjnych. Prowadzona przez rząd kampania przeciwko imigrantom odniosła oczekiwany skutek i pozwoliła na rozkwit ksenofobii, nienawiści i dezinformacji. Opozycja nie zabrała głosu w tej sprawie, ale nie wiadomo skąd pojawił się ruch przyjazny imigrantom, który zaraża optymizmem i pozytywną energią.

 • Niemcy bronią się przed TTIP i CETA

  Autor(ka): dn. 30 września 2016

  Między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi trwają obecnie negocjacje dotyczące umów o wolnym handlu TTIP i CETA. Tymczasem w Niemczech sprawa ta wywołuje więcej kontrowersji niż gdziekolwiek indziej. Jednocześnie to właśnie Niemcy mają być jednym z krajów, dla których ustalenia te będą najbardziej korzystne. Staramy się dowiedzieć dlaczego nasi sąsiedzi tak aktywnie włączają się w protesty.