Polityka

 • Jean-Claude Juncker: „Europa wymaga wysiłku”

  Autor(ka): dn. 5 kwietnia 2017

  Wygłaszając coroczne orędzie o stanie Unii, Jean-Claude Juncker wyglądał na zmęczonego i pełnego pesymizmu. Czy Brexit, populizm i kryzys migracyjny złamały ducha przewodniczącego Komisji Europejskiej? Odpowiada sam zainteresowany, wymierzając przy okazji kilka policzków.

 • Europa, Ukraina i Holandia: to skomplikowane...

  Autor(ka): dn. 6 stycznia 2017

  15 grudnia głowy państw i szefowie rządów UE przeprowadzili rozmowy dotyczące umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, która została odrzucona w referendum w Holandii. Niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, że pojawiły się tylko drobne wątpliwości. 

 • Unia Europejska i Bałkany: razem źle, osobno jeszcze gorzej 

  Autor(ka): dn. 8 września 2016

  Sytuacja w Unii Europejskiej jest dosyć specyficzna. Podczas gdy Zjednoczone Królestwo żegna się z Unią Europejską, a projekt wspólnotowy staje pod znakiem zapytania, kraje Bałkanów Zachodnich, których przyjęcie do Unii nastąpi nieprędko, zaczynają mieć sporo wątpliwości. Czy Brexit wywołał burzę? Porozmawialiśmy z kilkoma osobami z Bałkanów, żeby dowiedzieć się, co myślą o Unii Europejskiej.  

 • Czy brexitowe trzęsienie ziemi może wywołać wstrząsy wtórne w Albanii?

  Autor(ka): dn. 10 sierpnia 2016

  Brytyjskie trzęsienie ziemi wywołane przez referendum wytworzyło falę uderzeniową zarówno na wyspach jak i Starym Kontynencie. Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem UE. W obliczu niepewnej przyszłości Unii czekają na nas nowe wyzwania. Sytuacja ta może zrujnować gospodarczo i politycznie zarówno UE jak i Wielką Brytanię. Skutki kryzysu odczuje też Albania.

 • Brexit: opowieść o nierówności i podziałach klasowych

  Autor(ka): dn. 5 sierpnia 2016

  [Opinia] Obwinianie starszych wyborców o to, że odebrali przyszłość młodym Brytyjczykom jest cyniczne i naiwne. Zakłada bowiem, że o losie Wielkiej Brytanii decyduje jakiś wyższy autorytet moralny. I choć to prawda, że ci przy władzy pozbawili spokojnej przyszłości pokolenie swoich dzieci, na dramatyczny finał Brexitu najlepiej patrzeć przez pryzmat klas społecznych i rosnących nierówności.  

 • Brexit: kulisy ostatniego szczytu unijnego Camerona

  Autor(ka): dn. 27 lipca 2016

  28 czerwca, czyli w niecały tydzień po wygranej obozu Brexit w brytyjskim referendum, odbył się szczyt Unii Europejskiej. W wydarzeniu tym - które przebiegło w dosyć specyficznej atmosferze - wzięło udział (jeszcze) 28 państw członkowskich. Cameronowi ta smutna noc już zawsze będzie kojarzyła się z obawami, tłumem ludzi i drzwiami zamkniętymi na klucz.

 • Liczby mówią: Viktor Orbán, uchodźcy i Huxit

  Autor(ka): dn. 15 lipca 2016

  Premier Węgier Viktor Orbán szuka sposobu na ucieczkę od kryzysu migracyjnego. Z tego powodu, a także ze względu na nieufność wobec Brukseli, zwołał na 2 października referendum, w którym Węgrzy zadecydują, czy chcą, żeby ich kraj przyjmował uchodźców.

 • Brexit: „Kotku, z nami koniec”, czyli o co chodzi w artykule 50.?

  Autor(ka): dn. 13 lipca 2016

  Trzy tygodnie po referendum w sprawie Brexitu rozwód Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską zapowiada się boleśnie, mimo że właśnie tego starali się uniknąć małżonkowie podczas obrad Rady Europejskiej 28 i 29 czerwca. Zanim oficjalnie zostaną eks, czeka ich jeszcze długa droga. Jak długa? Wszystko szczegółowo opisuje artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego. I wcale nie będzie to bułka z masłem.

 • Mapa tygodnia: koniec gderania, czas na czyny

  Autor(ka): dn. 12 lipca 2016

  Jednego Brexitowi nie można odmówić – nieoczekiwany wynik rozbudził zainteresowanie polityką Unii Europejskiej do poziomu, jakiego nie doświadczyliśmy od lat. To uderzająca różnica w porównaniu z ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przypominamy sytuację z 2014 r.

 • Liczby mówią: totalny chaos w Wielkiej Brytanii

  Autor(ka): dn. 7 lipca 2016

  Dwa tygodnie temu Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Kolejne wieści z Wysp przypominają raczej pełen zwrotów akcji polityczny thriller, który może wydawać się mniej ekscytujący samym Brytyjczykom, którzy zmuszeni są w nim występować. Tym razem nie wybraliśmy jednej liczby, ale podsumowaliśmy ostatnie dni brytyjskiego pandemonium.