Społeczeństwo

Erasmus: 20 lat i wszystkie jego sekrety

Artykuł opublikowany 14 listopada 2008
Artykuł opublikowany 14 listopada 2008
Cafebabel.com poświęca specjalną serię programowi UE – Erasmus. Dzięki temu projektowi już 1,5 miliona młodych ludzi wyjechało studiować w Europie. Symbol Pokolenia Euro?

Pierwsza odsłona: cyfry sukcesu

Na początku, w 1987, pierwsza tura studentów Erasmus wyniosła … 3 244 studentów. Program właśnie został przyjęty dzięki zaangażowaniu Europejskiego Forum Studentów (AEGEE), kierowanego przez niejakiego Francka Biancheriego. W tamtym czasie miał 27 lat był pierwszym, który zaproponował projekt Erasmus.

(Tiago A.Pereira/flickr)Prezydent Francji François Mitterand był zdecydowany. I bronił idei przed instytucjami europejskimi. Posunął się on nawet do deklaracji, że uważa, iż „nie do zaakceptowania jest fakt, że nie da się znaleźć kilku milionów ecu dla tego programu, podczas gdy wydaje się miliardy na rolnictwo”.

Z okazji dwudziestolecia programu, w 2007 roku, opracowano bilans: dotychczas z Erasmusa skorzystało 1,5 miliona młodych, a każdego roku wyjeżdża kolejne 150 000 studentów. Program otrzymał różne wyrazy uznania: „Erasmus jest symbolem tego, co Europa robi najlepiej. Jedna Europa konkretu, jedna Europa rezultatów” - według słów prezydenta Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso.

I co dalej?

UE ma wielkie plany co do przyszłości swojego pupilka. Na okres 2007/2012, celem jest wyjazd 1,5 miliona studentów (bądź tyle, ile w 20 lat). Na ten cel zablokowano 3,1 miliarda euro.

Troszkę skromności, mimo wszystko

Nawet rzeczywisty sukces tego programu musi zostać jednak zrelatywizowany. Tylko 1% spośród populacji studentów wyjeżdża na Erasmusa, co okazuje się bardzo słabym wynikiem. W latach 2000/2006, zostało przeznaczone 930 milionów euro na ten program, ze stypendium wynoszącym średnio 150 euro na miesiąc dla każdego studenta. Jednak ta stawka nie wzrosła od 1993 roku, zignorowano zatem wzrost kosztów życia, mieszkania, i przede wszystkim różnice w poziomie życia pomiędzy różnymi krajami, do których studenci wyjeżdżają.

W przyszły piątek, spotkanie dotyczące drugiej odsłony naszej serii poświęconej Erasmusowi – młoda Niemka wysłana do Madrytu opowie nam o swoich pierwszych miesiącach kastylijskiego życia.