Społeczeństwo

Mapa tygodnia: małżeństwa jednopłciowe w Europie

Artykuł opublikowany 11 marca 2015
Artykuł opublikowany 11 marca 2015

W ubiegłym tygodniu, z 51 głosami za i 28 przeciw, Słowenia zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci. Jak jest w pozostałych krajach Europy? Postanowiliśmy podsumować sytuację w formie naszej mapy tygodnia. 

Holandia była pierwszym krajem w Europie, który zalegalizował małżeństwa jednopłciowe (w 2001 roku). Dwa lata później przykład z niej wzięły Belgia i Hiszpania. Europie potrzeba było jednak dziesięciu długich lat, by w pełni zaakceptować ten nowy obyczajowy porządek rzeczy. Dziś małżeństwa jednopłciowe są legalne w 13 krajach Starego Kontynentu (11 z nich należy do Unii Europejskiej). Ostatnio do klubu dołączyła Słowenia.

Wraz z postępem w kwestii legalizacji małżeństw gejów i lesbijek zmieniły się zasady zawierania związków partnerskich. Niektóre z krajów Europy były zmuszone zaktualizować prawo, nad czym ubolewały konserwatywne ugrupowania polityczne. Są jednak również takie miejsca, których nie imają się zmiany – Serbia, Litwa i Polska stanowczo odmawiają nowelizacji swych konstytucji, która kategorycznie ustanawia, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

Jak sami możecie zobaczyć, tęcza nie rozciąga się nawet nad połową kontynentu. Miejmy nadzieję, że ta, która już istnieje, szybko nie spłonie.