Społeczeństwo

Parlament Europejski w zdjęciach

Artykuł opublikowany 17 grudnia 2008
Artykuł opublikowany 17 grudnia 2008
Pieszo, tramwajem, rowerem, statkiem, lub po prostu samochodem. Parlament pozostaje dostępny dla każdego, tak jak Europa?

(Vincent Lebrou)

(Vincent Lebrou)Aleja Wiosny. Której wiosny ? Wiosny Ludów ? Być może. Inni zobaczą w tej sugestywnej nazwie zwykły adres pośród wielu innych w labiryncie domków jednorodzinnych, który ciągnie się wzdłuż Parlamentu Europejskiego. Ogrody wydają się wydłużać tył oficjalnego budynku. Wyobraźmy sobie parlamentarzystów, którzy między posiedzeniami spotykają się na tarasach z mieszkańcami Strasburga.

(Vincent Lebrou)Od podwórza, olbrzym ze szkła zanurzony w wodzie, z elegancją dominuje nad dzielnicą europejską na obszarze 4,5 hektarów. Kilkaset metrów na zachód, znajduje się budynek Rady Europy. To w jego murach odbywały się pierwsze posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Później Rada Europejska zgromadzona w Edynburgu (11-12 grudzień 1992) ustanowiła Strasburg jako siedzibę Parlamentu. Dwanaście corocznych posiedzeń plenarnych oraz posiedzenie budżetowe odbywają się tutaj od 14 grudnia 1999 - data otwarcia budynku „Louise Weiss”.

Chroni on pod swoim dachem salę plenarną oraz biura deputowanych. Wraz z przestrzenią na zewnątrz budynku zajmują symboliczny plac na północny-wschód od historycznego miasta, zlokalizowany na skrzyżowaniu kanału Marne-au-Rhin oraz rzeki Ill, z jednej strony między Vosges z drugiej la Foret Noire (Czarny Las).

Turyści leniwie siedzący w tramwaju znajdują się zaledwie kilka metrów od jego drzwi, a 15 minut od centrum miasta.